Przejdź do treści

Wakacje last minute - jak kupować i kiedy wybierać?

Udostępnij:

Last Minute, czyli wakacje „na ostatnią chwilę” to świetny sposób, aby za niewielkie pieniądze wyjechać na wymarzony urlop. Tego typu oferty nie wymagają planowania z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, pojawiają się na kilka bądź kilkanaście dni przed wylotem. Kierunki wycieczek są różne, ale największą popularnością wśród turystów z naszego kraju cieszą się rejony wokół basenu Morza Śródziemnego.

Kiedy i gdzie szukać okazyjnych ofert last minute i czym się kierować podczas wyboru? O tym przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Last minute - tanie wakacje za granicą

Oferty last minute tworzone są po to, aby zminimalizować straty wynikające z pustych miejsc w samolocie i pustych pokoi hotelowych. W praktyce oznacza to, że jeśli zabrakło chętnych na lipcową wycieczkę, to pod koniec czerwca biuro podróży będzie starało się uzupełnić brakujące miejsca zachęcając turystów do wykupu wycieczki poprzez obniżenie jej ceny. Z reguły wolnych miejsc w samolocie zostaje niewiele, dlatego z takich wyjazdów nie skorzystamy w większym gronie.

Najlepsze last minute pojawiają się maksymalnie do 5 dni przed terminem wyjazdu (ale zdarzają się też oferty na dwa lub jeden dzień przed wylotem). Na końcową cenę oferty last minute ma wpływ przede wszystkim: kierunek i termin wylotu (w szczycie sezonu trudniej o atrakcyjną ofertę) oraz to jak bardzo pośrednikowi zależy, aby sprzedać daną wycieczkę.

Dla kogo wczasy last minute?

Dla kogo wczasy last minute?  

To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie są ograniczone czasowo (np. wykonują wolne zawody) i dlatego nie mają większych problemów z otrzymaniem niespodziewanego urlopu w pracy. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie by nawet z dnia na dzień spakować swój bagaż i zdecydować się na wyjazd w okazyjnej cenie. Tego typu oferty wakacyjne z pewnością przypadną do gustu również tym, którzy wolą wypoczywać w okresie poza głównym sezonem turystycznym - w ciszy i spokoju, bez tłumu innych turystów.

Na okazyjne oferty wyjazdów zagranicznych polują także osoby, dla których głównym kryterium jest cena wycieczki (mniejsze znaczenie ma tutaj już sama destynacja). Ceny 7-dniowych wycieczek w ofercie last minute zaczynają się już od 800 złotych za osobę.

Kiedy szukać tanich wakacji? 

Kiedy ceny za wyjazdy last minute są najniższe? Najlepsze oferty last minute trafiają się przeważnie przed największym sezonem turystycznym oraz zaraz po jego zakończeniu. Od maja (okres po majówce) do połowy czerwca dużą popularnością cieszą się wyspy w basenie morza śródziemnego (np. Kreta, Rodos, Cypr czy Zakynthos). Podróżujących nie ma jeszcze zbyt wielu, loty czarterowe są już zazwyczaj zarezerwowane przez biura podróży, również hotele często są skłonne obniżyć ceny, aby aby pokoje nie pozostawały puste.

Drugim terminem, kiedy warto szukać wycieczek w okazyjnych cenach jest czas przed grudniowymi świętami oraz okres tuż po Nowym Roku. W tych dniach na popularności zyskują inne kierunki np. Egipt, Turcja czy Wyspy Kanaryjskie.

Wyjazdy last minute pojawiają się sporadycznie również w czasie zimowych ferii (styczeń, luty), Wielkanocy, wakacji (lipiec, sierpień), a także pod koniec roku (od października do 15–20 grudnia). Od początku roku do marca można znaleźć okazyjne oferty wycieczek do nieco bardziej egzotycznych krajów, m.in. do Kenii czy na Dominikanę.

A co z ofertami last minute oferowanymi na kilka miesięcy przed wylotem? Nie dajmy się zwieść, to nie będzie prawdziwe last minute.

Last minute - gdzie warto szukać ofert?

Last minute - gdzie warto szukać ofert?  

Chcąc trafić na najlepsze oferty wakacyjne last minute, musimy naprawdę skupić się na poszukiwaniach. Przede wszystkim powinniśmy zdecydować, gdzie chcemy pojechać oraz ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na taki wyjazd. Różnice w kwocie, którą musimy zapłacić za wczasy w „ostatniej minucie” sięgają nawet 75%, co oznacza bardzo duże oszczędności.

Zagranicznych wycieczek w okazyjnych cenach możemy szukać bezpośrednio w biurach podróży, jak i na blogach i stronach podróżniczych np. dreamtours.pl, lastminuter.pl. Większość organizatorów wycieczek na bieżąco aktualizuje oferty na swoich stronach internetowych, wyróżniając wycieczki, które możemy kupić taniej. Często zdarza się, że aktualne promocje publikowane są przez biura podróży w ich mediach społecznościowych, najczęściej na Facebooku.

Możemy zwrócić się także bezpośrednio do pracownika biura podróży, zostawiając mu swoje dane kontaktowe z prośbą, by w razie pojawienia nas ciekawej oferty wycieczki do interesującego nas kraju poinformował nas telefonicznie lub mailowo.

Godzina wyszukiwania wyjazdów "na ostatnią chwilę” również ma znaczenie. Tego typu wycieczki pojawiają się na stronach turystycznych najczęściej wieczorem lub późnym popołudniem. Biura podróży mają często określone godziny, kiedy publikują najatrakcyjniejsze oferty. Na spore obniżki wycieczek zagranicznych można trafić również w weekendy.

Innym rozwiązaniem na wyszukiwanie atrakcyjnych ofert są alerty last minute dostępne na stronach biur podróży. Dzięki tej opcji możemy określić nasze preferencje i wymagania, a gdy tylko pojawi się oferta, która będzie spełniać nasze warunki, zostaniemy powiadomieni o jej dostępności (mailowo lub SMS-em). Alerty last minute to bardzo dobry sposób na tanie podróże przez cały rok.

Warto być czujnym i śledzić oferty pojawiające się w Internecie. Okazyjne wycieczki zagraniczne cieszą się bardzo dużą popularnością, dlatego nie możemy zwlekać z decyzją zakupu do ostatniej chwili. W najlepszej sytuacji będą zatem mieszkańcy miast znajdujących się w pobliżu dużych lotnisk - przede wszystkim Warszawy, Katowic, Wrocławia czy też Krakowa.

Bezpieczne last minute z biurem podróży

Bezpieczne last minute z biurem podróży   

Biura podróży oferujące zagraniczne wycieczki starają się, aby w czasie wakacji, ich klientom niczego nie zabrakło. Korzystając z ofert biur podróży możemy wydać mniej niż podczas organizowania takiego wyjazdu samodzielnie. Chcąc skorzystać z wakacji za pół ceny, musimy liczyć się, jednak z pewnymi wyrzeczeniami, ale także wiedzieć jakich ofert szukać - np. z wyżywieniem czy bez.

Na podstawie ustawy o usługach turystycznych biura podróży nie mogą różnicować swoich klientów ze względu na rodzaj oferty. Osoby które wybrały wyjazd last minute mają takie same prawa i powinni być traktowani tak jak ci, którzy wcześniej wykupili wczasy w cenie katalogowej. Zarówno jedni, jak i drudzy podpisują umowę na tę samą usługę (jedynie w innym okresie), dlatego powinni mieć zagwarantowane takie same warunki pobytu. W chwili naruszenia warunków umowy przez organizatora przysługuje im możliwość składania reklamacji. Prawo gwarantuje wszystkim turystom równorzędne warunki, dlatego w przypadku wycieczek last minute „tanie” wcale nie musi oznaczać “w gorszych warunkach”.

Czytając umowę wycieczki last minute, zwróćmy uwagę na informacje dotyczące standardu hotelu, lokalizacji, typu i ilości posiłków oraz transportu. Należy przeczytać klauzulę dotyczącą zmian w programie wycieczki lub sytuacji, gdy zostanie ona odwołana.

Poniżej przedstawiamy listę wybranych biur podróży w Polsce. 

  • https://www.itaka.pl/

  • https://www.tui.pl/

  • https://r.pl/

W porównywaniu różnorodnych ofert podróży last minute mogą nam pomóc platformy gromadzące informacje w jednym miejscu np. www.easygo.pl. Dzięki nim możemy zaoszczędzić czas na przeglądaniu kolejnych stron internetowych czy ofert touroperatorów w siedzibie biur podróży.

W sfinansowaniu wyjazdu last minute może pomóc pożyczka pozabankowa, której zaciągnięcie w krótkim czasie pozwoli pokryć koszty związane z upragnionym wyjazdem. Przykładowo za tygodniowy urlop w Turcji dla dwóch osób, bez wyżywienia, zapłacimy 2432 zł. To o 900 zł mniej, niż w sezonie. Ta sama oferta w opcji all inclusive będzie nas kosztować 4318 zł. W okresie lata zapłacilibyśmy za nią 6000 zł. Dzięki ofercie last minute oszczędzamy zatem ponad 1 500 zł. 

Jeżeli aktualnie nie posiadasz gotówki, a udało Ci znaleźć ciekawą ofertę wyjazdu Last Minute możesz skorzystać z pożyczki do 1500 zł nawet do 60 dni. Wniosek o pożyczkę możemy złożyć online, a czas oczekiwania na decyzję o jej przyznaniu wynosi zazwyczaj ok. 15 minut. Środki finansowe pojawią się na naszym koncie nawet tego samego dnia.

Udostępnij:

Podróżnik z pasją i fotograf z zamiłowania. Z branżą turystyczną związany od wielu lat.

Poszukuje miejsc pięknych i nieoczywistych. Ceni sobie bliski kontakt z naturą. Nie boi się niczego – nawet komarów! Podróżuje najchętniej latem i z rodziną.