Urządzanie sypialni - jak funkcjonalnie zagospodarować powierzchnię?
Sypialnia to nasz domowy azyl. To pomieszczenie, które musi tworzyć klimat intymności, a jednocześnie odzwierciedlać charakter osób, które będą w niej wypoczywać. Aby dobrze czuć się w tym wnętrzu, należy dokładnie przemyśleć jego aranżacje. W poniższym artykule podpowiadamy jak zagospodarować powierzchnię sypialni, aby było nam w niej wygodnie.
Kolory do sypialni
Pomieszczenie, w którym będziemy zasypiać i budzić się co rano, powinno nastrajać nas pozytywnie. Bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a także jakość snu mają barwy, którymi się otaczamy. Jakie kolory ścian polecane są zatem do sypialni? Urządzając sypialnię warto postawić na lekkie, stonowane i delikatne tonacje. Idealne będą zatem szarości, subtelne błękity, lekkie zielenie lub delikatne pochodne bieli. Efekt wyciszenia, a jednocześnie większą przytulność sypialni, zapewnią ściany w odcieniach beżu i kawy z mlekiem. Ciemne kolory polecane są do sypialni tylko wtedy, gdy nie jest to małe pomieszczenie. Wyraziste, intensywne barwy mogą niepotrzebnie zmniejszyć optycznie taką przestrzeń, przez co wyda nam się ona duszna i przytłaczająca.
Co na ściany sypialni?
Dobra aranżacja ścian w małej sypialni doda jej nie tylko charakteru i oryginalności, ale rozwiąże również problem przytłoczenia. Dobrym sposobem na organizację przestrzeni w małej sypialni są półki z książkami. Ciekawie udekorowane ściany będą przyciągać uwagę, odwracając tym samym od wrażenia przepełnienia. Na ich powierzchni świetnie odnajdą się cegły dekoracyjne, panele 3d czy fototapety.
Łóżko do sypialni
Odpowiednio dobrane, wygodne łóżko sypialniane to gwarancja zdrowego i komfortowego snu. Czas przeznaczony na sen to blisko ⅓ naszego życia, dlatego ten mebel powinniśmy wybrać ze szczególną starannością. Największą popularnością wśród łóżek cieszą się modele w rozmiarze 160x200 cm. Kolejnym ważnym parametrem jest materiał z jakiego zostanie wykonana rama naszego łóżka - to od niego zależy trwałość i wytrzymałość mebla. Dobrym wyborem będzie model łóżka wykonanego w całości z drewna np. dębowego, sosnowego lub bukowego, gdyż cechuje je wysoka trwałość. Z kolei wybór łóżka tapicerowanego do sypialni sprawi, że stanie się ona bardziej przytulna.
Przy wyborze łóżka istotna jest jego wysokość. Polecane są modele mieszczące się w przedziale 40-50 cm. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia naszej wygody podczas porannego wstawania, ale i dla zachowania właściwego przepływu powietrza, co wpływa na higienę snu i trwałość materaca. Wybierając łóżko sypialniane należy zwrócić uwagę również na rodzaj materaca. Popularnością cieszą się modele wykonane z pianki termoelastycznej, lateksu lub futony.
Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest wybór łóżka wyposażonego w pojemnik, gdzie schowamy dodatkową pościel i domowe tekstylia.
Zadbajmy również o zachowanie odpowiedniej odległości łóżka od szaf, drzwi czy okien w pomieszczeniu.
Nastrojowe oświetlenie
Nic tak nie doda przytulności i ciepła sypialni jak nastrojowe oświetlenie. Dokonać tego możemy z pomocą kinkietów, ale i designerskich lamp podłogowych czy lampek nocnych. Na komodzie lub parapecie można postawić lampy stołowe. Ciekawym dodatkiem mogą być różnokolorowe świece.
Aranżacja okien w sypialni
W małej sypialni niepolecane są ciężkie i mocno marszczone zasłony. Lepszą ochroną przed nadmiarem promieni słonecznych będą delikatne żaluzje lub rolety, które nie tylko zajmują niewiele miejsca, ale które można kolorystycznie dopasować do stylistyki wnętrza.
Meble do sypialni
Szafki
Aranżacja sypialni powinna być uzależniona przede wszystkim od jej rozmiarów. W dużym wnętrzu bez obaw możemy wstawić dużą szafę wnękową, która pomieści wszystkie ubrania. Chcąc maksymalnie wykorzystać przestrzeń w sypialni możemy pokusić się o zabudowę ściany szafą wykonaną na zamówienie. Projekt takiego mebla będzie uwzględniać wymiary pomieszczenia, wygląd zewnętrzny oraz dobór i rozmieszczenie wewnętrznych szuflad, półek i wieszaków. Szafa z drzwiami przesuwnymi porządkuje przestrzeń, a także zastępuje kilka mebli dzięki czemu zyskujemy przestronne wnętrze. Wybierając szafę do sypialni warto wybrać taką w naturalnych odcieniach drewna. Mogą to być również stonowane kolory, takie jak biel czy beż.
Szafka nocna
Najwygodniej będzie nam z niej korzystać jeśli będzie ona wyższe od poziomu materaca. Takie rozwiązanie pozwoli nam z łatwością sięgać po leżącą na szafce książkę czy szklankę z wodą. Dużym ułatwieniem i wygodą będą szafki z systemem push to open bez zbędnych uchwytów.
Komoda
Praktycznym meblem sypialnianym jest komoda, w której możemy przechowywać m.in. bieliznę, skarpetki, podkoszulki czy pościel.
Komody do sypialni produkowane są z różnego rodzaju drewna, najczęściej dębowego, sosnowego lub bukowego. Meble sosnowe polecane są dla alergików, posiadają one właściwości antystatyczne, przez co na ich powierzchni prawie nie osiada kurz.
Przytulna i praktyczna sypialnia z pomocą detali
Im więcej przestrzeni uda nam się zachować w sypialni, tym lepiej będzie się nam w niej wypoczywać, ilość dodatków warto ograniczyć do minimum. Porcelanowe figurki, ramki ze zdjęciami, świeczniki i inne bibeloty starajmy się ustawiać w innych pomieszczeniach.
Nadrzędny cel w aranżacji sypialni to zachowanie ciepłego i przytulnego klimatu, który sprawi że nie będziemy chcieli z niej wychodzić. W krainie relaksu nie powinno zatem zabraknąć miękkich i puszystych tkanin, poduszek, narzut, zasłon lub rolet rzymskich. Do przytulnej sypialni idealnie sprawdzi się zagłówek łóżka obity tkaniną, dzięki któremu będziemy mogli się wygodnie oprzeć i poczytać książkę. W pomieszczeniu sprawdzą się również tkaninowe okładziny, dzięki którym wykreujemy przytulny nastrój wnętrza.
Schowków nigdy dość. Dodatkowe miejsce do przechowywania przedmiotów zapewnią nam wiklinowe kosze, komody i ozdobne pudełka. Innym rozwiązaniem jest skrzynia tapicerowana, która może być zarówno miejscem do siedzenia, jak i schowkiem na pościel.
Ciepła podłoga w sypialni
Do sypialni najlepsza jest puszysta wykładzina z materiałów naturalnych np.: bawełny, owczej wełny, łodygi agawy, trawy morskiej lub kokosa. Inną propozycją są wykładziny i dywaniki shaggy, które są przyjemne w dotyku, ciepłe i włochate. Możemy postawić na jeden duży dywan na środku pomieszczenia lub dwa mniejsze, które ułożymy po bokach łóżka.
Ile kosztuje aranżacja sypialni?
Przygotowując się do aranżacji sypialni powinniśmy na początku przygotować kosztorys, dzięki któremu zaplanujemy prace i ustalimy potrzebną kwotę pieniędzy. Remont małej sypialni może kosztować kilkaset złotych, jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego czy zajmiemy nim samodzielnie czy z pomocą dekoratora wnętrz. Do zmian w naszej sypialni warto się przygotować i wybrać taki rodzaj finansowania, który będzie optymalny.
Jeśli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na aranżację sypialni możesz, skorzystać z pożyczki od Wonga do 1500 zł nawet do 60 dni. Dzięki wnioskowi złożonemu przez Internet oraz formalnościom ograniczonym do minimum, pożyczkę możesz otrzymać nawet w kilkanaście minut.