Jak urządzić pokój pierwszoklasisty?
Rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie jest dla dziecka dużym przeżyciem i wyzwaniem. Zmienią się jego obowiązki oraz rozkład dnia, pojawią się nowi koledzy i koleżanki. Dla rodziców ten etap życia dziecka wiąże się nie tylko z pewnym stresem, ale też z koniecznością wprowadzenia niezbędnych zmian aranżacyjnych, by pokój pierwszoklasisty spełniał jego nowe potrzeby. Zobacz, jak to zrobić!
Aranżacje pokoju dziecięcego a kolory
Przejście dziecka z zerówki do pierwszej klasy jest dobrą okazją do tego, by odświeżyć jego pokój. Kolory mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie, dlatego warto pomyśleć o przemalowaniu ścian, wybierając stonowane barwy, które nie będą rozpraszać uwagi świeżo upieczonego ucznia. Lepiej unikać krzykliwych odcieni czerwieni i oranżu - choć to pozytywne kolory, mogą nadmiernie pobudzać, a cel jest taki, by dziecku ułatwić koncentrację nad zadanymi pracami domowymi.
Może się wydawać, że zastosowanie pastelowych kolorów spowoduje, że wnętrze będzie mdłe. Jeśli jednak postawimy na kolorowe dekoracje pokoju dziecięcego, pozbędziemy się tego wrażenia, a dziecko zyska coś, co być może pobudzi jego kreatywność. Oczywiście nie powinniśmy decydować sami. Najlepiej przynieść do domu próbnik i zapytać małego właściciela pokoju, jakie kolory podobają się jemu, po czym wspólnie wybrać najlepszą opcję.
Innym ciekawym sposobem na urozmaicenie aranżacji pokoju pierwszoklasisty jest tapeta. Na rynku jest mnóstwo wzorów przeznaczonych typowo dla dzieci, ale zakładamy, że „nowy” pokój ma dziecku posłużyć przez następnych kilka lat, dlatego warto – znów najlepiej w porozumieniu z dzieckiem – poszukać „dorosłej” tapety.
Jakie meble do pokoju dziecięcego?
Być może meble znajdujące się w pokoju dziecka dobrze spełniają swoją rolę. Jeśli pasują do nowego wystroju, część z nich warto zostawić. Koniecznie jednak musi pojawić się stolik dla dzieci czy klasyczne biurko. Pierwszoklasista potrzebuje odpowiedniego miejsca do nauki, odrabiania zadań domowych i wykonywania prac plastycznych. Biurka dla dzieci często są skonstruowane w taki sposób, by spełniać różne funkcje.
Warto poszukać modelu, który posiada dużo schowków i szufladek. Te pomieszczą rozmaite akcesoria, jakie pojawią się, gdy dziecko pójdzie do szkoły – farby, kredki, przybory geometryczne itp. Przydatną funkcją będzie też możliwość regulowania wysokości biurka. W ten sposób mebel będzie „rósł” razem z dzieckiem. Niezastąpiona okazuje się tablica korkowa, którą można zawiesić nad biurkiem. Będzie dobrym miejscem do przypinania planu lekcji, przypomnień o sprawdzianach i innych ważnych notatek.
Na biurku koniecznie powinna znaleźć się lampka stanowiąca dodatkowe źródło światła. Kupując nowe meble do pokoju dziecięcego, nie można pominąć krzesła. Dobrze, jeśli będzie miało regulowaną wysokość siedziska i oparcia. Oparcie z kolei powinno być odpowiednio wyprofilowane, by zapewniało dziecku właściwą pozycję podczas odrabiania lekcji. Ma to znaczenie nie tyle z punktu widzenia aranżacji wnętrza, co zdrowia kręgosłupa wciąż rosnącego człowieka.
Może przydać się też szafa dla dziecka, która pomieści nowe ubrania kupione „do szkoły”. Warto poświęcić dużo uwagi na wybór mebli i sprzętów, które wyróżnia solidna konstrukcja. Ostatecznie biurko i krzesełko będą użytkowane każdego dnia, nawet w weekendy, i to nie tylko do nauki, ale też do zabawy.
Choć przygotowanie malucha i jego pokoju do rozpoczęcia nauki w szkole może okazać się wyzwaniem, wcześniejsze zaplanowanie wszystkiego pozwoli uniknąć zbędnego stresu i świetnie bawić się, wybierając nowe kolory, meble czy akcesoria szkolne. Poczytaj też, jak sprytnie zaaranżować długie i wąskie pomieszczenie.