Przejdź do treści

Turcja

Udostępnij:

Turcja to niezwykle ciekawy kraj. To nie tylko plaże i kurorty, które można znaleźć w wielu krajach. To prawdziwa brama do Azji. To zupełnie inna kultura, niż ta którą mamy na kontynencie europejskim. Warto się tam wybrać i na własnej skórze przekonać się, jaka atmosfera tam panuje.

Wjeżdżając do Turcji, Polacy powinni posiadać aktualną wizę, która uprawnia do wjazdu i pobytu w tym kraju. Wizy najczęściej wydawane są bezpośrednio na przejściach granicznych. Zwykle otrzymuje się wizę uprawniającą do 90-dniowego pobytu oraz do wielokrotnego przekroczenia granicy. Trzeba tylko pamiętać, że należy posiadać paszport, ważny co najmniej przez sześć miesięcy, licząc od daty pierwszego wjazdu na teren tego państwa.

Choć od turystów nie jest wymagane żadne ubezpieczenie, to warto zaopatrzyć się w polisę, wykupując ubezpieczenie w podróży. Czy okaże się ono konieczne, tego nie wiadomo, ale na pewno posiadając je, można spokojnie korzystać z uroków tego pięknego kraju.

Turcja – pogoda

Wodospad Duden w prowincji Antalya
Wodospad Duden w prowincji Antalya
 

W tym leżącym na dwóch kontynentach kraju mamy do czynienia z wieloma strefami klimatycznymi. Południe Turcji to klimat suchy i gorący, jak przystało na wybrzeże Morza Śródziemnego. Z kolei od zachodu, gdzie Morze Śródziemne przechodzi w Marmarę, a następnie w Morze Czarne, cały rok utrzymuje się bardzo sympatyczna łagodna pogoda. Turecki wschód to z kolei dość surowy klimat kontynentalny.

Pogoda w Turcji jest bardzo niejednolita. W zależności od regionu wygląda ona inaczej. Na przykład w Stambule, jedynym mieście świata położonym na dwóch kontynentach, klimat jest łagodny, a temperatury latem wahają się w przedziale 23-29 stopni Celsjusza. Ciekawostką też jest fakt, że Stambuł leży na tej samej szerokości geograficznej co Neapol, Lizbona i Pekin, natomiast południowe, śródziemnomorskie wybrzeże Turcji znajduje się na tym samym równoleżniku, na którym leżą Tokio i San Francisco.

Inaczej przedstawia się Riwiera Turecka. Pogoda w tej części kraju charakteryzuje się bardzo upalnym i suchym latem, bo temperatury tam znacznie przekraczają 30 stopni Celsjusza. Zimy natomiast są zwykle chłodne i bardzo śnieżne. Pogoda w Turcji przyjmuje więc dwa, bardzo zaskakujące oblicza. Alanya, Kemer czy Antalya to znakomite miejsca na letni wypoczynek, jednak niewiele dalej na wschód znajdują się okolice Mersin, ciągnące się aż do Antiochii, gdzie lato jest już trudne do zniesienia. Tu temperatury sięgają nawet 45 stopni, a wypoczynek staje się mało przyjemny.

Co warto zobaczyć?

Choć wielu osobom Turcja kojarzy się z pięknymi plażami i kurortami, gdzie urlop spędza się wokół hotelowej plaży i basenu, jest to kraj bardzo ciekawy pod względem zarówno historycznym, jak i kulturowym. Pomimo tego, że Ankara jest stolicą, to jednak Stambuł jest najważniejszą metropolią w tym kraju. Miasto położone po obu stronach cieśniny Bosfor zachwyca sułtańskim pałacem Topkapi, niezwykłą bazyliką Hagia Sophia oraz Błękitnym Meczetem. Będąc w Stambule, niekwestionowanej stolicy handlu w tej części świata, trzeba więc choć na chwilę odwiedzić słynne bazary, bo bez tego nigdy nie zrozumiemy tureckiej mentalności.

Bazylika Hagia Sophia, Istambuł
Bazylika Hagia Sophia, Istambuł
 

Niezwykłe wrażenie robią białe, wapienne tarasy wypełnione źródlaną, termalną wodą, znajdujące się w Pamukkale. Z daleka zbocze góry wygląda jak kawałki bawełny, są to jednak kaskady stalaktytów. Kiedyś można tu było zażywać leczniczych kąpieli, ale dziś ten cud natury jest pod ochroną. Na pewno warto zobaczyć Kapadocję, historyczną krainę położoną we wschodniej Turcji. Teren został ukształtowany tam przez wulkany, które zamieniły go w iście księżycowy krajobraz. W skałach mieszkańcy wydrążyli sobie domy, tworzące podziemne miasta.

Turcja to też ślady starożytności. Nie można być w tym kraju i nie udać się do Efezu, gdzie trzeba obejrzeć ruiny starożytnego, jońskiego miasta, które kiedyś zamieszkiwało ponad 100 tysięcy ludzi. W Turcji znajduje się też Pergamon, który w starożytności był drugim po Aleksandrii ośrodkiem kultury i sztuki hellenistycznej. Obecnie można tam podziwiać odsłonięte pozostałości miasta z ówczesnym teatrem, Świątynią Ateny i Wielkim Ołtarzem Zeusa.

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.