Piękne, ale trujące rośliny domowe i ogrodowe. Czego unikać, mając małe dziecko i zwierzęta?
Wiele znanych roślin doniczkowych zawiera substancje trujące. Chociaż podziwiamy ich piękny wygląd, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia, a nawet życia. Na jakie rośliny należy zatem uważać?
Kwiaty doniczkowe są często nazywane zielonymi płucami domu. Mają właściwości oczyszczające powietrze, zmniejszają zawartość toksyn w otoczeniu, a także dotleniają organizm. Pełnią również funkcję dekoracyjną. Niestety niektóre kwiaty doniczkowe, chociaż są piękne, mogą być również trujące.
Szczególną ostrożność należy zachować wtedy, gdy w domu są dzieci lub zwierzęta. Dzieci są ciekawe świata, dlatego chcą próbować różnych rzeczy, natomiast koty chodzące po parapetach lubią podgryzać kwiatki. Wszelkie rośliny, które mają właściwości trujące, należy pielęgnować, przycinać czy przesadzać w rękawiczkach.
Trujące kwiaty – na jakie należy uważać?

Zacznijmy od anturium. Jest to roślina, która zachwyca egzotycznym wyglądem. Posiada piękne, ozdobne liście i kwiatostany w kształcie kolby. Stężenie trucizny nie jest zbyt wysokie, ale po zetknięciu się z nią mogą wystąpić niepokojące objawy.
Kontakt skóry z sokiem anturium może spowodować wysypkę. Prawdopodobne jest, iż w przypadku połknięcia soku z rośliny wystąpi obrzęk warg, gardła oraz języka.
Trujące substancje znajdują się głównie w pędach i liściach anturium. Jeżeli biały, wyciekający z niego sok dostanie się do oczu, może także wywołać zapalenie spojówek.

Skrzydłokwiat to roślina nazywana potocznie lilią domową. Skrzydłokwiat ma śnieżnobiałe, okazałe kwiaty. Jest łatwy w uprawie, a także długowieczny. Ma również zdolność pochłaniania zanieczyszczeń. Niestety zawiera on substancje trujące, których spożycie wywołuje pieczenie oraz podrażnienie śluzówki, co może doprowadzić do powstania stanu zapalnego.

Bluszcz to trująca roślina doniczkowa chętnie uprawiana w mieszkaniach, ponieważ nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Był znany już w starożytności, a Grecy poświęcali go Dionizosowi. Dzięki swojej rozłożystości i pięknym liściom roślina dekoruje mieszkanie przez cały rok.
Niestety wszystkie jej części mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Obecność saponin, które mają silne właściwości trujące, wywołuje podrażnienia skóry. Spożycie rośliny może wywołać zapalenie spojówek, biegunkę, a także odrętwienia czy zatrzymanie oddechu.

Lilie to kwiaty, które można uprawiać w ogrodzie, na balkonie czy na tarasie. Chętnie wykorzystywane są również do komponowania bukietów. Lilie mają wiele odmian, a także są niezwykle barwne. Jedną z trujących odmian jest lilia długokwiatowa.
Wdychanie jej zapachu nie wywołuje niebezpiecznych skutków zagrażających naszemu zdrowiu lub życiu. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy dojdzie do jej spożycia. Typowymi symptomami są bóle brzucha oraz zawroty głowy.

Wilczomlecz nadobny, czyli znana wszystkim gwiazda betlejemska, to trujący kwiat doniczkowy. Jest on szczególnie popularny w okresie Bożego Narodzenia. Pod koniec grudnia roślina ta jest najbardziej okazała, a jej intensywnie czerwone liście zachwycają. Jej hodowla jest natomiast możliwa cały rok.
Należy o nią dbać i właściwie pielęgnować, a w związku z tym nie dopuścić do tego, aby pęd rośliny uległ uszkodzeniu. Jeżeli do tego dojdzie, może z niego wypływać biały sok, który wywołuje podrażnienia skóry. Ponadto charakterystycznymi objawami po zetknięciu się z rośliną są bóle brzucha, wymioty oraz biegunka.
Kontakt z trującymi kwiatami często jest nieświadomy. Wiele roślin ogrodowych, ale również doniczkowych, zawiera substancje trujące, które mogą wywołać niebezpieczne dla zdrowia skutki. Dla odmiany są jednak rośliny, których spożycie przynosi korzyści dla naszego zdrowia. Więcej na ich temat przeczytasz w artykule o chwastach jadalnych.