Technologie 3D w telewizorach – czym różni 3D pasywne od 3D aktywnego?
Telewizory 3D są na rynku od wielu lat. Mimo tego, że producenci coraz rzadziej decydują się na wypuszczanie nowych modeli, to wśród klientów sprzęt tego typu nadal cieszy się popularnością. Czym różni się pasywne 3D od aktywnego? Czy warto jeszcze kupić taki telewizor?
Pasywny system 3D
Okulary pasywne charakteryzują się bardzo niską ceną, jednak jakość otrzymanego obrazu pozostawia wiele do życzenia. Ta technologia nie wykorzystuje migotania szkieł, więc jest większa szansa, że po obejrzeniu kilkudziesięciominutowego materiału 3D nie będziemy mieć bólu głowy. Pasywna technologia 3D chętnie wykorzystywana jest w kinach. Do wyświetlania obrazu używa się dwóch projektorów, które pokazują obraz odpowiedni dla szkieł naszych okularów, działających jak filtr niedopuszczający nieodpowiedniego światła do oczu. Niestety rozdzielczość takiego obrazu jest bardzo niewielka. Może wnosić maksymalnie 1200 pikseli łącznie.
Aktywny system 3D
System aktywnego wyświetlania obrazu 3D opiera się na wykorzystaniu okularów migających. Charakteryzuje się on bardzo wysoką jakością obrazu o dużej rozdzielczości, jednak wiąże się z możliwością występowania bólów głowy u bardziej podatnych osób. Droższe są również same okulary. Użytkownicy aktywnego systemu 3D muszą liczyć się z koniecznością wymiany lub ładowania baterii zasilających okulary wykorzystujące przymykające się przesłony.
Technologia 3D aktywna czy pasywna?
Na to pytanie bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Kwestią indywidualną każdego użytkownika jest wybór systemu 3D stosowanego w obecnie dostępnych na rynku telewizorach. Pasywne okulary na pewno nie wpływają tak negatywnie na zdrowie jak aktywne, jednak trzeba pamiętać o utratach w jakości oglądanego materiału. Technologia 3D pasywna może okazać się lepsza dla osób, które nie chcą kupować kilka razy w miesiącu baterii do swoich okularów.
3D pasywne wydaje się być doskonałym wyborem, jeśli chodzi o aspekty zdrowotne, jednak 3D aktywne znacznie lepiej radzi sobie z rozdzielczością i jakością obrazu.
Ceny
Telewizory 3D z pasywnymi okularami nie należą do najtańszych, a ich dostępność jest obecnie coraz mniejsza. Za podstawowe modele z matrycą około 40 cali zapłacimy w granicach 2000 złotych. Telewizor 3D z okularami aktywnymi o podobnej przekątnej ekranu kosztuje natomiast około 3000 złotych. Jeśli będziemy chcieli dokupić dodatkowe okulary w przypadku systemu aktywnego, to musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 200 złotych, a pasywne dostaniemy w sklepach już za 20 złotych.
Przyszłość technologii 3D w telewizorach
Czołowi producenci telewizorów już od kilku lat nie wypuszczają na rynek nowych modeli 3D. Wielu z tych, którzy produkowali naprawdę sporą ilość telewizorów z aktywnym i pasywnym 3D, nie posiada w swojej ofercie nowych modeli oraz zapowiada, żenie zamierza jak na razie wspierać tej technologii. Mimo tego, że wielu specjalistów jeszcze dwa lata temu hucznie zapowiadało, że technologia 3D zakorzeni się bardzo mocno w świecie najnowszych technologii, wygląda na to, iż tak naprawdę obserwujemy obecnie naturalną śmierć aktywnego i pasywnego 3D.
Na co zwracać uwagę przy wyborze telewizora 3D?
Oto cechy, które powinien spełniać dobry telewizor 3D, aby można było poczuć pełnię jego możliwości:
- Przekątna ekranu – co najmniej 47”. Dlaczego? Otóż przy mniejszej efekt trójwymiarowości będzie wywierać znacznie mniejsze wrażenie. Im większa przekątna, tym jest ono lepsze!
- Rodzaj 3D – zdecydowanie warto polecić aktywne; daje lepszy obraz i efekty, niestety – kosztem większej ceny.
- Okulary – co najmniej dwie pary okularów 3D wraz z nabywanym modelem.
- Regulacja efektu głębi 3D – trójwymiar to nie tylko efekt wizualny, ale również dźwiękowy. Nie wszystkie modele mają regulację audio 3D, więc warto postawić na telewizor 3D z takim właśnie rozwiązaniem.
- Funkcje Smart TV – czyli połączenie z Internetem za pomocą przewodu LAN lub sieci bezprzewodowej WiFi oraz możliwość przeglądania stron poprzez wbudowaną przeglądarkę, a także możliwość zatrzymywania transmisji telewizyjnej (nagrywanie na zewnętrzny nośnik USB).