Przejdź do treści

Tanie auto rodzinne – jakie wybrać w budżecie do 5000 zł?

Udostępnij:

Użyteczność, komfort czy ekonomiczność mają duże znaczenie i w tym przypadku samochody rodzinne zostawiają w tyle sportowe wozy. Na co należy zwrócić uwagę, kiedy poszukuje się taniego samochodu dla całej rodziny?

Czy 5000 zł to wystarczający budżet na samochód?

Czy 5000 zł to wystarczający budżet na samochód?


Dziś znajdziemy samochód za praktycznie każdą czterocyfrową kwotę. Oczywiście będzie to samochód używany, a im mniejszą cyferkę postawimy z przodu, tym więcej rdzy i lat będzie miał model wpasowujący się w nasze widełki cenowe. Jednak kwota 5 tysięcy złotych powinna dawać nam możliwość całkiem sporego wyboru. Niestety, tylko częściowo będzie on sensowny.

Czasem możemy być o krok od spełnienia marzeń o unikalnym amerykańskim wozie, jakie podziwialiśmy w serialach czy teledyskach. Oczywiście będzie on stary, ale nadal sprawny... przynajmniej według ogłoszeniodawcy.

I może rzeczywiście będzie na tyle sprawny, by wrócić nim do domu. Nie ma się co oszukiwać – używane samochody często się psują. Jeśli zdecydujemy się na starszy, rzadko spotykany w Polsce model, naprawy doprowadzą nas do finansowej ruiny. Im bardziej popularny samochód wybierzemy, tym mniej wydamy na jego naprawy. 

Powinniśmy sprawdzić, czy części zamienne do wybranego przez nas samochodu są w obiegu - można to prześledzić na portalach aukcyjnych lub skonsultować się z mechanikiem. 

Nie można mieć wszystkiego

Decydując się na zakup samochodu za 5000 zł, nie możemy oczekiwać wszystkiego. Co prawda dziś nawet modele podstawowe mają dużo udogodnień, jak wspomaganie kierownicy czy klimatyzacja, ale nie powinniśmy oczekiwać centralnego zamka, elektrycznie otwieranych szyb i dobrego zestawu głośników. Zresztą sprzęt grający wysokiej klasy potrafi podnieść cenę nawet używanego samochodu, co przy takim budżecie nie ma większego sensu.

Staniemy też przed dylematem: czy wybrać samochód starszy, ale lepiej utrzymany, czy nowszy, ale już nieco zaniedbany. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na starszy wóz w lepszej kondycji. Nie ma co liczyć na mityczny wóz, garażowany przez starszego emeryta, który raz w tygodniu przejeżdżał nim kilkadziesiąt metrów do kościoła, jednak różnice w podejściu do samochodu widać nieraz gołym okiem. Rdza, zadrapania, wgniecenia powinny zwracać naszą uwagę. Ale nawet, jeśli wszystko wydaje nam się odpowiednie, warto zainwestować w diagnostykę od mechanika. 

Czym się kierować podczas zakupu?

Auto rodzinne ma służyć całej rodzinie – ale te bywają przecież różne. Możemy mieć jedno dziecko, dwójkę, trójkę

Czym się kierować podczas zakupu?


Z myślą o rodzinie lepiej wybrać większy, bardziej funkcjonalny samochód. Nawet, jeśli uważamy, że małe dzieci nie zajmują tyle miejsca i można je ulokować na tylnej kanapie nawet w dwudrzwiowym samochodzie, to pamiętajmy, że dzieci rosną – szybciej niż nam się wydaje. 

Pięciodrzwiowe auto, posiadające obszerne wnętrze, zapewni nie tylko więcej miejsca i komfortu podczas jazdy, ale pozwoli też wygodniej zamontować fotelik bądź foteliki. Zostanie miejsce na zakupy czy psa, jeśli zechcemy zabrać go na wakacje. A w pojemnym bagażniku pomieszczą się torby z bagażem całej rodziny i dziecięcy wózek.

Pamiętajmy również o ekonomii. Spalanie jest elementem ekonomicznej codzienności każdego kierowcy. W dłuższej perspektywie samochód o mniejszym spalaniu opłaca się bardziej niż zakupiony za podobne pieniądze wóz palący zauważalnie więcej – zwłaszcza przy stosunkowo wysokich cenach paliwa.

Stan techniczny pojazdu jest równie ważną wskazówką. Nie warto kupować przerdzewiałych czy powypadkowych samochodów, licząc na to, że jakoś to będzie. Bo będzie – drogo. Bezawaryjność powinna stanowić jedno z głównych kryteriów podczas zakupu.

Skąd wziąć na to wszystko pieniądze?

Przede wszystkim warto kupić auto za kilkaset złotych mniej niż zakłada nasz budżet. Dlaczego? Ponieważ czeka nas trochę dodatkowych wydatków związanych z nowym samochodem: jego dokumentacją, akcesoriami, dostosowaniem do naszych potrzeb. Możliwe, że zaraz po zakupie warto będzie coś wymienić czy naprawić.

Czasem lepiej jest też nieco powiększyć swój budżet, biorąc niewielką pożyczkę, na przykład w Wonga, bo ta inwestycja – w większej perspektywie czasowej – może nam się opłacić i zwrócić w mniejszej awaryjności czy korzystniejszym spalaniu wybranego przez nas auta.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.