Przejdź do treści

Tablet - jak wybrać?

Udostępnij:

Tablety to wielofunkcyjne urządzenia mobilne, dzięki którym możemy oglądać materiały wideo, grać w gry, przeglądać Internet czy pracować. Jakim parametrom warto przyjrzeć się bliżej, decydując się na jego zakup? 

Jaki tablet wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaki tablet wybrać?

Systemy operacyjne, czyli rodzaje tabletów

Decydując się na zakup tabletu nie wybieramy jego marki, ale przede wszystkim system operacyjny, na którym urządzenia danej firmy pracują. Stosowane są trzy główne rodzaje systemów: iOS od Apple, Android oraz Windows. Polecane są zwłaszcza dwa pierwsze z nich, ponieważ gwarantują dostęp do większej bazy aplikacji. Jeśli więc szukasz urządzenia, które posłuży Ci do rozrywki wybierz któryś z tych systemów. Tablet z systemem operacyjnym Windows 10 sprawdzi się z kolei w codziennej pracy, jako zastępstwo dla laptopa. Ten system umożliwia obsługę programów, z których większość z nas korzysta podczas użytkowania modeli PC, np. pakiet Microsoft Office.

Wielkość i typ ekranu w tablecie

W przypadku wyświetlacza ważną rolę odgrywają cztery elementy. Rozmiar, czyli przekątna ekranu tabletu. Większy ekran urządzenia to większa powierzchnia robocza, bardziej komfortowe oglądanie filmów, wprowadzenie tekstu czy przeglądanie stron internetowych. Na rynku znajdziemy szeroki wybór nowoczesnych modeli 7 i 10-calowych, które mogą pełnić rolę tabletów multimedialnych i urządzeń biznesowych do pracy. Jeśli szukasz tabletu dla gracza zwróć uwagę na modele właśnie z tego przedziału. 5-calowe ekrany tabletów są wystarczające, aby posłużyć np. jako nawigacja samochodowa.

Kolejnym parametrem jest rozdzielczość ekranów - im większa, tym lepiej. To od niej zależy jakość wyświetlanych zdjęć, filmów czy stron internetowych. W przypadku modeli o przekątnej 7-cali, najczęściej występujące rozdzielczości to 1024 x 600 pikseli oraz 1280 x 800. Urządzenia 10-celowe zapewniają nieco lepszą rozdzielczość, bo na poziomie nawet 2736 x 2048. Najlepszym rozwiązaniem jest wyświetlacz HD.

Poza rozdzielczością ekranu, warto sprawdzić również rodzaj zamontowanej matrycy. Na rynku tego typu urządzeń dostępne są dwa rodzaje matryc - IPS i TN. Matryca IPS zapewnia szerszy kąt widzenia, zaletę stanowi jednocześnie świetne odwzorowanie kolorów. Tablety z matrycą TN cechuje natomiast szybkość działania, dlatego będą się sprawdzać w grach i oglądaniu dynamicznych filmów.

W przypadku ekranu tabletu bardzo ważną kwestią jest rodzaj ochrony. Droższe modele są dodatkowo wyposażone w szkło Gorilla Glass, które wyróżnia odporność na zarysowania.

Bateria 

Przeglądanie Internetu, oglądanie filmów czy po prostu stałe połączenie z siecią, niezwykle szybko wyczerpuje baterię tabletu. Jeśli będziemy intensywnie z niego korzystać to z pewnością czeka nas jej częste ładowanie. W tańszych modelach mogą to być 3-4 godziny, z kolei tablety z wyższej półki pozwolą na ponad 10-godzinną obsługę urządzenia. Jeśli producent nie podaje w specyfikacji urządzenia pojemności akumulatora, to warto poczytać w Internecie opinie i testy osób, które korzystały już z tego konkretnego modelu.

Wydajność procesora

Rodzaj procesora determinuje przeznaczenie tabletu, dlatego zastanów się do jakich celów ma służyć urządzenie. Korzystanie z zaawansowanych aplikacji wiążę się z koniecznością zakupu wydajniejszego urządzenia, aniżeli ma to miejsce przy tabletach przeznaczonych jedynie do przeglądania stron internetowych czy obsługi standardowych programów.

Aktualnie warto zwrócić uwagę na modele z procesorem dysponującym czterema lub ośmioma fizycznymi rdzeniami, wydajną jednostką graficzną oraz 2 GB pamięci RAM, która pozwoli na płynną obsługę systemu operacyjnego. Jej dodatkowa ilość zapewni wystarczającą moc do obsługi aplikacji i gier.

Pamięć 

Niektóre modele mają możliwość rozszerzenia wbudowanej pamięci poprzez zastosowanie dodatkowej karty microSD. Jeżeli zamierzasz pobierać znaczną ilość gier czy aplikacji, takie rozwiązanie może okazać się przydatne.

Dodatkowe wyposażenie tabletu

Klawiatura-tablet

Niektóre urządzenia mobilne są wyposażone w dodatkowe elementy, które przekładają się na większy komfort użytkowania. Są to m.in.: 

 • złącze HDMI, dzięki któremu podłączymy tablet do telewizora 
 • kamerka do przeprowadzania wideokonferencji
 • moduł 3G pozwalający na korzystanie z Internetu niezależnie od dostępności sieci Wi-Fi
 • NFC - komunikacja bliskiego zasięgu, wykorzystywana w płatnościach
 • Bluetooth pozwalający na bezprzewodowe podłączenie klawiatury czy myszki
 • tablet z klawiaturą do pisania.

Jaki tablet wybrać dla dziecka?

Tablet dla dziecka

Wśród tabletów znajdziemy także urządzenia dedykowane najmłodszym użytkownikom. Mogą się okazać niezwykle pomocne, chociażby w ich codziennej nauce.

Tablet powinien być przede wszystkim poręczny, lekki i wytrzymały, gdyż z pewnością czeka go wiele wstrząsów i upadków. Najbardziej uniwersalne modele mają wyświetlacz o przekątnej 8 cali.

Decydując się na zakup tabletu dla dziecka, warto zwrócić uwagę na konkretne cechy i funkcje, które powinien posiadać. Oto najważniejsze z nich:

 • solidna obudowa 
 • wbudowana kontrola rodzicielska
 • uproszczony interfejs
 • długa żywotność baterii
 • wbudowany aparat
 • wydajność urządzenia dostosowana do wieku i potrzeb dziecka.

Producenci tabletów roszszerzają swoją ofertę tabletów o urządzenia edukacyjne, dedykowane jedynie dla najmłodszych. Urządzenia te wyróżniają się zazwyczaj kolorową obudową, zdobioną motywami z bajek, są one również wyposażone w oprogramowanie dopasowane do wieku dziecka. Ciekawą alternatywą może okazać się tablet graficzny lub tablet do rysowania. To doskonały pomysł na prezent dla naszej pociechy, która wykazuje zdolności plastyczne i chciałaby rozwijać się w tym kierunku.

Cena

Ile kosztują tablety? Rozpiętość cenowa tych urządzeń jest naprawdę bardzo szeroka. Najtańsze modele można znaleźć w cenie już od 200 zł, zazwyczaj jednak trzeba się przygotować na wydatek rzędu kilkuset złotych: 400 – 1000 zł. Na rynku tego typu urządzeń można również znaleźć modele oscylujące w granicach nawet 3000 – 7000 zł, które posiadają funkcję 2w1 - laptop i tablet, większą wydajność baterii i pamięci urządzenia. Tablet to z pewnością doskonały prezent na liczne okazje. Jeżeli chcesz go podarować dziecku, a aktualnie nie dysponujesz gotówką, to możesz skorzystać z pożyczki online od Wonga. Wniosek wypełnisz przez Internet, a pieniądze otrzymasz nawet tego samego dnia.

Tagi akcesoria
Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.