Styl klasyczny kontra nowoczesny – jak urządzić salon?
Jest wiele sposobów na urządzenie salonu. Możemy inspirować się panującymi obecnie stylami, tj.: skandynawskim, marynistycznym, ekologicznym, tropikalnym, rustykalnym, które zmieniają się w każdym sezonie. Z czasem niektóre zyskują popularność, a inne ją tracą.
Stylizacje aranżacji salonu nabrały rozpędu i ciężko za nimi nadążyć. Uleganie chwilowym modom na wystrój salonu traci sens, dlatego lepiej postawić na to, co ponadczasowe i zawsze stylowe. Dziś prezentujemy dwa takie rozwiązania: aranżację salonu w stylu klasycznym oraz nowoczesnym.
Razem czy w kontrze?
W wielu poradnikach można natknąć się na pomysł łączenia stylu klasycznego z nowoczesnym. Taki eklektyzm wydaje się zgodny z duchem obecnych czasów. Jednak łączenie stylów to zabawa dla wprawionych dekoratorów, a jej efekty odpowiadają stosunkowo wąskiej grupie aranżujących.
Styl klasyczny i nowoczesny nie współgrają ze sobą najlepiej, ponieważ opierają się na dwóch odmiennych założeniach. O ile styl klasyczny ma wprowadzać przytulny i domowy klimat, używając do tego wielu ozdób i przedmiotów o charakterze sentymentalnym, o tyle styl nowoczesny stawia na funkcjonalność, którą osiąga poprzez minimalizm i nadawanie wartości estetycznej przedmiotom codziennego użytku lub meblom.
Można uznać, że styl nowoczesny wyrasta właśnie z buntu wobec przepychu stylu klasycznego. Dlatego aranżacja salonu w połowie klasycznego, a po części nowoczesnego to zły pomysł. Lepiej zdecydować się na jeden z nich i trzymać się go konsekwentnie.
Aranżacja salonu w stylu klasycznym
Styl klasyczny cechuje się elegancją i ozdobnością. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar nikomu nie służy. To styl bogaty, ale bogactwo nie powinno opierać się na rozrzutności. Ozdoby należy odpowiednio dobierać i miarkować. W przeciwnym razie osiągniemy przysłowiowy „wschodni szyk”, który w naszym kręgu kulturowym nie jest pożądany.
Dobrą podstawą do aranżacji klasycznych są neutralne kolory. Ściany w salonie klasycznym powinny być białe lub beżowe, meble zaś utrzymane w podobnej tonacji lub brązowe. Z takim neutralnym tłem świetnie współgrać będą wszystkie kolory, choć ważne jest utrzymanie jednolitej gamy. Kontrastowanie wyraźnych kolorów jest domeną stylu nowoczesnego.
Wystrój salonu klasycznego powinien sprawiać wrażenie przytulności. Osiąga się to zwykle przez nagromadzenie ozdób, pamiątek, fotografii i obrazów. Wprowadzają one nieco sentymentalizmu, pokazują przy tym, że przestrzeń, jaką zajmujemy, wypełniają emocje i wspomnienia. Ramy fotografii i obrazów często są bogato zdobione, co jeszcze bardziej podkreśla ich dekoracyjny charakter.
Klasyczne meble do salonu to często antyki, sprzęty stare, ale zachowane w dobrym stanie. Takie meble bywają masywne i duże, ale zwykle nie ujmuje im to funkcjonalności. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie dobre do salonów o większym metrażu.
Meble i obrazy użyte w aranżacji salonu w stylu klasycznym mogą być bardzo kosztowne. Warto jednak pomyśleć o nich w kategoriach inwestycji, ponieważ ich wartość zwykle rośnie z czasem.
Nowoczesny wystrój salonu
Jak wspomnieliśmy wcześniej, styl nowoczesny powstał jako kontra do zdobniczego przepychu w stylu klasycznym. W dynamicznej nowoczesności tego typu sentymentalizm wydaje się mało praktyczny i niezbyt inspirujący, bowiem salon nowoczesny ma być funkcjonalny i stymulować jego mieszkańców do nowych pomysłów, zamiast zatrzymywać ich w przeszłości.
Dlatego głównym założeniem stylu nowoczesnego jest prostota, a nawet minimalizm. Ogranicza się zarówno liczbę sprzętów, jak i ozdób. Oczywiście nie jest tak, że w nowoczesnym salonie nie ma zdobień, ale funkcja estetyczna zostaje przeniesiona na meble, wzory czy materiały. Dlatego w aranżacji salonu nowoczesnego stosuje się wiele drewna, żywicy, a nawet betonu dekoracyjnego, który zastępuje tradycyjne farby malarskie. Podobnie meble lub ich elementy (np. blaty) same w sobie mogą stanowić ozdobę salonu.
W ramach stylu nowoczesnego możemy też używać wyrazistych kolorów i zestawiać je na zasadach kontrastu. Odejdziemy wtedy od nowoczesnego minimalizmu w stronę pop-artu, który stanowi jeden z nurtów stylu nowoczesnego.
Dokonując wyboru, powinniśmy pamiętać o jednym: nie można wskazać, który styl jest lepszy. Ich mnogość jest jednak uzasadniona. Otóż aranżacja salonu powinna odpowiadać naszemu charakterowi. Jesteśmy bardziej sentymentalni? Lubimy otaczać się pamiątkami? Zależy nam na wizualnej efektowności? Wybierzmy styl klasyczny. A może przeważa w nas strona praktyczna? Wolimy spokój? Znajdujemy piękno w przedmiotach codziennych? W takim wypadku w nowoczesnym salonie poczujemy się najlepiej.
Jeśli nadal nie potrafisz podjąć decyzji zasięgnij porady u architekta wnętrz.