Przejdź do treści

Cierpisz na nietrzymanie moczu? Sprawdź, co może być powodem i dowiedz się, jak sobie radzić

Udostępnij:

Problem z nietrzymaniem moczu dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pacjenci nie lubią mówić o tej przypadłości bliskim, a także lekarzowi. Nie warto tego jednak ukrywać, ponieważ medycyna ma na to sposób.

Nietrzymanie moczu jest niezależne od woli danej osoby i prowadzi do całkowitego lub częściowego opróżniania pęcherza moczowego. Proces wygląda następująco: gdy pęcherz moczowy jest pełny, do mózgu dociera informacja o konieczności oddania moczu. Mięśnie miednicy ulegają rozluźnieniu i wówczas dochodzi do mikcji, czyli oddania moczu.  Może jednak dojść do nieprawidłowości w tym procesie, czego konsekwencją może być nietrzymanie moczu.

Przyczyny nietrzymania moczu

Kobieta w bieliźnie z problemem nietrzymania moczu


Problem z nietrzymaniem moczu dotyczy obojga płci. U kobiet problem ten występuje prawie dwa razy częściej niż u mężczyzn. Najczęściej dotyczy on osób dojrzałych oraz w podeszłym wieku. Szacuje się, że 1 na 5 kobiet po 40 roku życia nie może utrzymać moczu. Niestety, jest to na tyle wstydliwy problem, że aż 2/3 kobiet nie zgłasza go lekarzowi. Jeśli ten problem dotyczy również ciebie, miej na uwadze,  że należy jak najszybciej udać się na konsultację w celu postawienia diagnozy i znalezienia przyczyny.

Lekarze wprowadzili podział, dzięki któremu można wyróżnić trzy rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymanie moczu oraz nietrzymanie moczu z przemęczenia.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu polega na popuszczaniu moczu podczas wysiłku fizycznego, kaszlu czy kichania. Problem najczęściej występuje u osób cierpiących na otyłość, przechodzących okres menopauzy czy wykonujących ciężką pracę fizyczną.

Drugi rodzaj to naglące nietrzymanie moczu. Przyczyną jest nadwrażliwy pęcherz, który kurczy się nawet wtedy, gdy nie ma w nim dużej ilości moczu. Nagłe parcie na cewkę moczową nie pozwala zapanować nad problemem, wskutek czego może dojść nawet do całkowitego opróżnienia pęcherza. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być zaburzenia układu nerwowego, nawracające infekcje układu moczowego, a także cukrzyca. Powodować to mogą także  choroba Parkinsona oraz choroba Alzheimera.

Ostatni rodzaj – nietrzymanie moczu z przepełnienia cechuje się bezwiednym wyciekaniem moczu na skutek rozciągniętego pęcherza moczowego.

Nietrzymanie moczu może mieć charakter przemijający. To znaczy, że na co dzień świadomie kontroluje się oddawanie moczu, jednak problem z nietrzymaniem  pojawia się okresowo podczas zapalenia pęcherza czy po zażyciu leków, np. moczopędnych.

Nietrzymanie moczu – diagnoza

Konsultacja lekarska


Na konsultacji lekarskiej powinien zostać przeprowadzony wywiad, podczas którego zostaną poruszone kwestie ginekologiczne, urologiczne, a także neurologiczne. Dzięki zadawanym pytaniom lekarz uzyska informację między innymi o tym, jak często występuje problem i jaka jest ilość traconego moczu.

W celu dogłębnej diagnozy należy wykonać badania, które pozwolą na prawidłową ocenę stanu pacjenta. Badanie jamy brzusznej, USG czy badanie ginekologiczne powinny przybliżyć do dokładnego zdiagnozowania problemu. Ponadto należy wykonać badanie ogólne moczu.

Nietrzymanie moczu – leczenie

Zanim podejmie się decyzję o sposobie leczenia, należy wziąć pod uwagę typ NTM (nietrzymanie moczu), przyczynę oraz stopień zaawansowania dolegliwości. Niezależnie od rodzaju, korzystny wpływ ma zmiana stylu życia. Pozytywne skutki przyniesie ograniczenie lub zaprzestanie picia alkoholu oraz kofeiny czy zmniejszenie masy ciała.

Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu ważne jest, by wzmocnić mięśnie dna miednicy. Jednym ze sposobów jest ćwiczenie mięśni Kegla. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu przez 3 miesiące, aby zauważyć poprawę.

Skuteczne jest również leczenie chirurgiczne, które polega na podwieszeniu szyi pęcherza moczowego. Stosowanie się do zaleceń lekarza, poprawa stylu życia oraz ćwiczenia mogą sprawić, że problem całkowicie ustąpi lub znacznie się zmniejszy.

Wstydliwy problem nietrzymania moczu dotyka wielu osób. Choć jest to przypadłość sprawiająca dyskomfort, warto zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie. Duże szanse powodzenia są dodatkową motywacją, aby przestać ukrywać przykrą dolegliwość. Więcej na temat dolegliwości związanych z pęcherzem przeczytacie w artykule o częstomoczu.

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).