Przejdź do treści

Sposoby na worki pod oczami

Udostępnij:

Worki pod oczami to bardzo częsty problem kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Istnieje wiele metod walki z tym mankamentem urody, jednak aby podjęte kroki były skuteczne, trzeba najpierw znaleźć źródło problemu, bo wbrew powszechnej opinii, opuchlizna pod oczami nie zawsze jest wynikiem przemęczenia i niedoboru snu!

Worki pod oczami – przyczyny powstawania

Nieestetyczna opuchlizna pod oczami może mieć bardzo różne przyczyny. Zmęczenie jest tylko jednym z wielu czynników, powodujących powstawanie worków pod oczami. Inne to: uwarunkowania genetyczne, proces starzenia się, choroby serca, układu krążenia, nerek i tarczycy. Jeśli pojawianie się worków pod oczami ma charakter incydentalny, należy upewnić się, czy nie doszło do odwodnienia organizmu, zaniedbania właściwej higieny snu, wzrostu stresu, zaniedbania właściwej diety, nadmiernej ekspozycji na słońce. Opuchlizna pod oczami może pojawić się także wskutek zażycia zbyt gorącej kąpieli czy spożycia dużej ilości alkoholu.

Mechanizm powstawania worków pod oczami jest taki sam, bez względu na przyczynę. W tkankach podskórnych dochodzi do zastojów limfy. Aby im zapobiec, należy doprowadzić do obkurczania się naczyń limfatycznych oraz redukcji tkanki tłuszczowej w okolicach dolnej powieki. Istnieje wiele sposobów na worki pod oczami. Są to zarówno sposoby domowe, jak i profesjonalne, realizowane w gabinetach medycyny estetycznej.

Domowe sposoby na worki pod oczami

Jak się pozbyć worków pod oczami? Najpopularniejsze są chłodne okłady na opuchnięte oczy. Wiele osób sięga po schłodzone plasterki ogórka lub skruszony lód, owinięty w bawełnianą ściereczkę. Zabiegi te są skuteczne, ponieważ zimny okład powoduje zwężenie naczyń limfatycznych i zmniejszenie ilości zalegającego w nich płynu. Warto również wypróbować plastry surowego ziemniaka, warzywo to zawiera bowiem dużo potasu, który zmniejsza opuchliznę oraz skrobi mającej właściwości przeciwzapalne. Już po 10 minutach stosowania chłodnego kompresu widać znaczną redukcję opuchlizny. Skutecznym sposobem na worki pod oczami jest także okład z letnich torebek herbaty, gdyż zawarta w herbacie kofeina także zwęża naczynia i powoduje redukcję obrzęku. Ten okład ma jednak zdecydowanie wolniejsze działanie, kompres trzeba trzymać na powiekach przez minimum 30 minut.

Sposoby na worki pod oczami

Wśród sposobów na worki pod oczami prym wiedzie stosowanie specjalistycznych kosmetyków. Największą popularnością cieszą się żele i kremy chłodzące oraz maseczki żelowe. Kosmetyki stosowane do redukcji opuchlizny pod oczami powinny odznaczać się lekką konsystencją, a ich stosowanie ma dawać wrażenie świeżości. Preparaty przeznaczone do wrażliwych okolic oczu mają w składzie sporo witaminy C i K, kofeinę oraz wyciągi ze świetlika, z miłorzębu japońskiego, pietruszki, bławatka lub arniki. Aby zwiększyć efektywność stosowania takich kosmetyków, należy wcierać je w skórę, masując opuszkami palców obszar dolnej powieki. W tym celu wykonujemy okrężne ruchy w kierunku od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka.

Worki pod oczami – usuwanie w gabinetach medycyny estetycznej

Jeśli problem worków pod oczami wciąż powraca, a domowe sposoby działają tylko przez chwilę, ratunkiem mogą się okazać profesjonalne zabiegi realizowane w salonach medycyny estetycznej. Zabiegi stosowane do usuwania opuchlizny pod oczami wykorzystują terapię laserem, mezoterapię lub fale radiowe.

Nieinwazyjną metodą usuwania worków pod oczami jest drenaż limfatyczny, czyli specjalistyczny masaż, w wyniku którego następuje usprawnienie przepływu limfy i innych płynów tkankowych. Dla uzyskania optymalnych rezultatów zabieg musi być powtórzony kilkakrotnie.

Mezoterapia polega na wstrzyknięciu pod skórę koktajlu substancji pielęgnacyjnych i odżywczych. Zabieg poprawia mikrokrążenie oraz zwiększa elastyczność skóry. Dla skuteczności zabieg należy powtórzyć od 3 do 5 razy, w zależności od stanu skóry na dolnych powiekach. Pojedynczy zabieg to koszt ok. 300 zł.

Inną znaną metodą usuwania worków pod oczami jest lipoliza, prowadząca do redukcji tkanki tłuszczowej zalegającej pod skórą. Lipoliza iniekcyjna polega na ostrzykiwaniu poduszeczek tłuszczowych specjalistyczną substancją z soi. Substancja ta rozpuszcza tkankę tłuszczową, zmniejszając obrzęk dolnej powieki i ułatwiając swobodny przepływ limfy. Zabieg kosztuje od 200 do 500 zł i nierzadko trzeba go powtórzyć 2–3 razy dla uzyskania zadowalającego efektu. Lipoliza laserowa wykorzystuje promieniowanie laserowe, rozbijające komórki tłuszczowe. Ten zabieg jest droższy, bo kosztuje ok. 2000 zł, jednak uznawany jest za bardziej nowoczesny i odznaczający się większą skutecznością. Ogromną zaletą jest również to, że efekty zabiegu widoczne są natychmiast. Ponieważ wiązka światła stymuluje włókna kolagenu i elastyny do intensywnej regeneracji, skóra wokół oczu staje się jędrna i mocna, a zabieg usuwa jednocześnie worki i cienie pod oczami.

Przed przystąpieniem do zabiegu w salonie medycyny estetycznej koniecznie trzeba zapoznać się z przeciwwskazaniami do jego wykonania. Mogą się one różnić w zależności od wybranej metody likwidacji opuchlizny, jednak do najczęstszych należą: ciąża i okres karmienia piersią, stany zapalne skóry, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby tarczycy i zaburzenia krążenia.

 

Udostępnij:

Fan zdrowego stylu życia. Smakosz dobrej, czyli zdrowej kuchni.

Kocha jeść, ale tylko zdrowo. Docenia wiedzę medyczną przodków i lecznicze właściwości jedzenia. Fascynują go możliwości współczesnej medycyny.