Przejdź do treści

Sposoby na pozbycie się zaskórników i wągrów

Udostępnij:

Wągry i zaskórniki, zazwyczaj przypisywane wiekowi młodzieńczemu, mogą pojawiać się także po zakończeniu okresu dojrzewania, przysparzając tym samym wielu problemów osobom dorosłym. Walka z nimi jest długa i trudna, bowiem niedoskonałości lubią powracać. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane i dotyczą zarówno niewłaściwej pielęgnacji, jak i niewłaściwych nawyków żywieniowych. Samodzielne usuwanie wągrów bardzo często prowadzi do powstania stanu zapalnego, co w efekcie potęguje problemy skórne. Czy istnieją więc skuteczne metody na trwałe pozbycie się wągrów i zaskórników?

Czym są zaskórniki i wągry?

Sposoby na pozbycie się zaskórników i wągrów


Zaskórniki na nosie, wągry na brodzie, wągry na policzkach, zlokalizowane na całym czole lub w poszczególnych jego partiach – wszystkie łączy wspólna cecha, jaką jest niewłaściwa praca gruczołów łojowych. To właśnie one odpowiadają za powstawanie niedoskonałości. W rezultacie produkują zbyt duże ilości sebum, które zapycha ich ujścia, powodując występowanie wyprysków. Praca gruczołów łojowych może zostać zakłócona na skutek działania różnych czynników. Należą do nich zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. 

Wśród tych pierwszych wymienia się przede wszystkim niewłaściwą pielęgnację skóry, a także niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, na skutek których skóra twarzy traci swoją naturalną barierę ochronną i staje się bardziej podatna na podrażnienia. Do czynników wewnętrznych zalicza się uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, niewłaściwą dietę, stres oraz używki. Aby móc skutecznie walczyć z niedoskonałościami cery, trzeba nauczyć się rozpoznawać ich rodzaj, a także znaleźć przyczynę odpowiedzialną za ich pojawianie się. 

Kiedy mówimy o zaskórnikach, a kiedy o wągrach? Otóż nazwy te często bywają używane zamiennie, gdyż tak naprawdę oznaczają jeden i ten sam problem skórny, z tym że może on przybierać różną formę. O zaskórnikach mówimy najczęściej wtedy, kiedy na skórze pojawiają się niewielkie, liczne wypryski o białym kolorze, nazywane kaszką, które są widoczne pod skórą. To tzw. zaskórniki zamknięte. Natomiast czarne lub brązowe kropki, pojawiające się przeważnie w okolicy nosa i czoła, to zaskórniki otwarte, czyli wągry. 

Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj niedoskonałości wygląda nieestetycznie, a ich pojawienie się często pogarsza wygląd i nasze samopoczucie. Ważne jednak, by nie próbować pozbyć się ich samodzielnie poprzez wyciskanie czy też wygniatanie. W rezultacie takich działań dochodzi bowiem do rozwoju stanu zapalnego i pojawienia się na skórze ropnych krost, swoim wyglądem przypominających zmiany trądzikowe. Jak się pozbyć wągrów i zaskórników we właściwy sposób? 

Zaskórniki – jak się pozbyć szybko i skutecznie?

Sposoby na pozbycie się zaskórników i wągrów

Walka z zaskórnikami jest bardzo trudna i wymaga cierpliwości. Nie zawsze ogranicza się wyłącznie do kilku zabiegów kosmetycznych. Często ma charakter długotrwałego procesu, który swoim zasięgiem obejmuje zarówno zmianę nawyków pielęgnacyjnych, jak i żywieniowych. Bardzo często jest to także proces cykliczny, bowiem wągry – zwłaszcza te, których występowanie ma związek z uwarunkowaniami genetycznymi – powracają, niwecząc cały trud włożony w ich likwidację.

Chcąc efektywnie pozbyć się zaskórników, warto złożyć wizytę kosmetyczce i skorzystać z serii profesjonalnych zabiegów. Jednym z najważniejszych i zarazem najbardziej skutecznych jest oczyszczanie porów, które pomaga odblokować ujścia gruczołów łojowych z nagromadzonego w nich sebum, połączonego z obumarłym naskórkiem. W tym celu często przeprowadza się specjalny peeling na zaskórniki – peeling kawitacyjny. Zabieg ten pozwala na złuszczenie martwych komórek naskórka i przyspieszenie jego regeneracji.

Podczas jego wykonywania oczyszczanie twarzy z wągrów odbywa się przy pomocy ultradźwięków emitowanych ze specjalnego urządzenia wyposażonego w głowicę. Fale te mają różną częstotliwość, co pozwala na ich wniknięcie także w głębsze warstwy skóry. W efekcie staje się ona dogłębnie oczyszczona, wygładzona i rozjaśniona. Do złuszczania martwego naskórka i oczyszczania cery wykorzystuje się również zabiegi z kwasem migdałowym. 

Dla wypracowania zadowalających rezultatów zaleca się przeprowadzenie serii około 5 zabiegów w odstępstwie czasowym nieprzekraczającym dwóch tygodni. W przypadku zaskórników zamkniętych dobrze sprawdza się ponadto oczyszczanie manualne. Polega ono na wyciskaniu niedoskonałości po uprzedniej dezynfekcji skóry twarzy i zastosowaniu preparatu rozpulchniającego. Metoda ta bywa wykorzystywana do usuwania prosaków.

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).