Sposoby leczenia dyskopatii
Dyskopatia dotyka coraz więcej osób, zarówno młodych jak i starszych. Często jedynym sposobem na poprawę komfortu i uwolnienie się od uciążliwego bólu kręgosłupa jest operacja. Nowoczesne zabiegi leczenia tego schorzenia są bezpieczne i nie pozostawiają blizn. Sprawdź jak przebiega taki zabieg operacyjny oraz na czym polega leczenie zachowawcze dyskopatii.
Dyskopatia - na czym polega schorzenie?
Przyczyn bólu kręgosłupa lędźwiowego możemy doszukiwać się w dyskopatii, nazywanej również przepukliną krążka międzykręgowego. Schorzenie polega na przemieszczaniu się krążka w stronę kanału kręgowego lub bocznie w kierunku otworów międzykręgowych, gdzie uchodzą nerwy rdzeniowe. Pierwsze objawy dyskopatii to ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, który stopniowo promienieje do bioder, kolan i stóp. Pojawiają się zaburzenia czucia kończyn dolnych, osłabienia mięśni podudzia, niedowłady nerwów oraz tzw. opadnięcie stopy.
Jakie są przyczyny dyskopatii?
Przyczyn dyskopatii kręgosłupa lędźwiowego w 95% przypadkach można doszukiwać się w niedoborze genowym, który skutkuje niską jakością wiązań siarkowych włókien kolagenowych. Z tego powodu mogą nie pojawiać się środowiskowe czynniki ryzyka, a mimo to kręgosłup będzie sprawiał kłopoty. Dyskopatię mogą powodować znaczne obciążenia organizmu związane z pracą fizyczną, podnoszeniem i przenoszeniem ciężarów powyżej 10 kilogramów przy wyprostowanych kolanach. Ryzyko dyskopatii lędźwiowej zwiększa się także przy stresie, wzmożonym napięciu mięśni, braku aktywności fizycznej, osteoporozie, nadwadze, zaburzeniach hormonalnych. Na pojawienie się schorzenia w dużym stopniu wpływają również czynniki zawodowe, do których zalicza się wielogodzinna praca biurowa lub wielogodzinne kierowanie pojazdami mechanicznymi.
Główne objawy dyskopatii lędźwiowej
- ból w kręgosłupie lędźwiowo-krzyżowym
- promieniowanie bólu do nóg - rwa kulszowa
- napięcie mięśni przebiegających obok kręgosłupa
- zaburzenia czucia w kończynach dolnych
- drętwienie lub mrowienie nóg
- nietrzymanie moczu
- problemy z potencją.
Jak leczyć dyskopatię?
Niepokojące objawy związane z odczuwanymi bólami kręgosłupa należy zgłosić ortopedzie, który potwierdzi czy jest to wynik chwilowego przeciążenia czy faktycznie objawy dyskopatii. W diagnostyce tego schorzenia pomoże poddanie się takim badaniom jak: RTG (radiologiczne), tomografia oraz rezonans magnetyczny kręgosłupa, który jest najdokładniejszym badaniem ukazującym tkanki miękkie; krążki międzykręgowe, szpik kostny, więzadła i mięśnie. Pomocne będzie również wykonanie badania CT, które obrazuje zmiany struktury kostnej, złamania trzonów i łuków. Rzadziej wykonywanym badaniem w diagnostyce dyskopatii jest neurografia, która określa czynności czuciowe i ruchowe włókien nerwowych. W momencie uzyskania wyników wszystkich badań, lekarz prowadzący może wybrać metodę leczenia, która uzależniona będzie od stopnia zaawansowania dyskopatii i stanu zdrowia pacjenta.
Przy leczeniu dyskopatii lędźwiowej wyróżnia się metodę zachowawczą oraz chirurgiczną. Pierwsza z nich ogranicza się do farmakologii, fizjoterapii, rehabilitacji i podobnych metod. Z pomocą wykwalifikowanego fizjoterapeuty, dobierzemy odpowiednie ćwiczenia rozluźniające, dzięki którym unikniemy operacji. Celem tych ćwiczeń jest lepsze ukrwienie tkanek przykręgosłupowych oraz transport potrzebnych substancji do krążka międzykręgowego, co przyczyni się do szybszej rekonwalescencji.
Zachowawcze leczenie dyskopatii
Zachowawcze leczenie dyskopatii lędźwiowej polega na kilkudniowym leżeniu i podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Chcąc maksymalnie zmniejszyć objawy bólowe konieczne jest stosowanie poduszki ortopedycznej oraz klina wykonanego z pianki, który wymusza prawidłową postawę. W leczeniu schorzenia pomóc może również leczenie ciepłem.
Dużą rolę w leczeniu tego schorzenia odgrywa nie tylko rehabilitacja, ale również nasze codzienne przyzwyczajenia. W trosce o nasz kręgosłup musimy wyzbyć się nieprawidłowych nawyków, takich jak np. noszenie zakupów tylko w jednej ręce, nagłe zrywanie się z łóżka czy schylanie się na wyprostowanych nogach. Zadbajmy również o naszą prostą postawę przy siedzeniu i chodzeniu. W leczeniu bólu odcinka lędźwiowego bardzo ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Codzienne posiłki powinny zawierać odpowiednią ilość witamin A, B, C, D i soli mineralnych (krzem, cynk, chrom, magnez, wapń). Składniki te znajdziemy w rybach, produktach mlecznych i tych pochodzenia roślinnego.
Inne zachowawcze metody leczenia dyskopatii bez konieczności użycia skalpela to przezskórna laserowa dekompresja dysku (PLDD), mikroendoskopowa dyscektomia (MED) czy termonukleoplastyka (IDET). Leczenie schorzenia laserem zalecane jest we wczesnym stadium choroby, o ile zachowana jest ciągłość z dyskiem macierzystym. Zabiegi laserowe w leczeniu dyskopatii przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. Nie pozostawiają one na ciele pacjenta żadnych trwałych zmian, a czas rekonwalescencji jest krótki. Metody tego typu wybierane są przez osoby, które pomimo leczenia zachowawczego wciąż skarżą się na ból pleców.
Dyskopatia lędźwiowa - operacja
Na decyzję o konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego wpływa nieskuteczne leczenie zachowawcze oraz charakterystyczne uszkodzenia nerwu objawiające się problemami z czuciem, osłabieniem mięśni czy niedowładem kończyn. Najpopularniejszą metodą operacyjną leczenia dyskopatii jest tzw. fenestracja, czyli usunięcie dysku. W czasie zabiegu chirurg na poziomie dysku robi nacięcie długości 1-3 cm, kolejno po odsunięciu mięśni kręgosłupa wycina z tylnych powierzchni łuków kręgów okno i usuwa dysk. Jeszcze inną metodą jest zabieg usunięcia dysku przy pomocy specjalnych wierteł wbijanych przez skórę pod kontrolą rentgenowską, a także nowoczesna metoda dyskoidetomii endoskopowej.
Wykonanie zabiegu operacyjnego kręgosłupa w prywatnej klinice to koszt zaczynający się od 5000 zł. Ceny uzależnione są od miasta, w którym znajduje się klinika, jej popularności i doświadczenia wybranego lekarza. Na cenę zabiegu wpływa również poziom zaawansowania schorzenia oraz odcinek kręgosłupa, na którym prowadzony jest zabieg.
Jeśli potrzebujesz gotówki na zabieg operacyjny kręgosłupa w prywatnej klinice, możesz zdecydować się na pożyczkę ratalną od Wonga. Pożyczkę w wysokości 5000 zł możemy spłacić w dogodnych ratach. Dla przykładu: spłata rozłożona na 24 miesiące to koszt zaledwie 251,47 miesięcznie.