Przejdź do treści

Jak tanio zorganizować wypad do Paryża?

Udostępnij:

Paryż to miasto kuszące wieloma zabytkami, pięknymi uliczkami, romantyczną atmosferą i wyśmienitą kuchnią. Niestety, stolica Francji ma opinię bardzo drogiego miasta, przez co wiele osób z góry uznaje, że tani weekend w Paryżu jest niemożliwy do zorganizowania. Wystarczy jednak odpowiednio wcześnie rozpocząć przygotowania do wycieczki oraz przemyśleć całą logistykę podróży, by móc cieszyć się urokiem tego wyjątkowego miejsca za niewielkie pieniądze.

Transport – czym dojedziesz najtaniej do Paryża?

Stolica Francji leży w odległości 1500 km od Polski. Stosunkowo niewielka odległość sprawia, iż wiele osób rozważa podróż samochodem do Paryża. Ta opcja może wydawać się kusząca, jednak po dokładniejszej analizie można dostrzec wiele jej wad.

Jadąc autem do Paryża, musimy wziąć pod uwagę, że koszt paliwa to tylko jeden z wydatków, do którego doliczyć trzeba jeszcze ceny winiet uprawniających do przejazdu autostradami w poszczególnych krajach, a w samej Francji dodatkowo płatne są niektóre odcinki trasy oraz tunele. Na niekorzyść tego rozwiązania przemawia także fakt, iż w centrum Paryża nie ma zbyt wielu miejsc do parkowania, więc poruszanie się po samym mieście samochodem może być po prostu niewygodne.

Nieco lepszą opcją jest wycieczka autokarem do Paryża. Za przejazd w obie strony trzeba jednak zapłacić około 500 zł od osoby. Zdecydowanie wygodniejszą i szybszą opcją jest lot samolotem. Cena przelotu uzależniona będzie od kilku czynników: terminu wylotu i przylotu, liczby przesiadek, lotniska docelowego oraz wyprzedzenia, z jakim rezerwujemy bilety. Warto pamiętać, że z im większym wyprzedzeniem kupimy bilety, tym tańsze one będą – zniżki mogą sięgnąć aż 70% ceny.

Bezpośrednie loty do Paryża realizowane są z lotnisk w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Samoloty lądują na jednym z dwóch lotnisk położonych niedaleko francuskiej stolicy. Lotnisko w Roissy – Charles de Gaulle oddalone jest od centrum Paryża o 30 km, a lotnisko Orly o 14 km. Z obu miejsc bez problemu dotrzemy do stolicy.

W przypadku lotniska Orly dojazd do Paryża zajmie od 25 do 35 minut, a jego koszt wyniesie od 5,25 euro za bilet kolejowy do 7,5 euro za podróż autobusem. Najtańsze bilety lotnicze na wypad do Paryża to te skierowane na lotnisko Beauvais – co prawda jest ono oddalone od stolicy Francji o ponad 100 km, jednak kursują z niego autokary, dowożące turystów do ścisłego centrum Paryża za jedyne 17 euro od osoby.

Tani weekend w Paryżu – jak się przemieszczać?

Bilety komunikacji miejskiej mają w Paryżu stosunkowo niskie ceny. Całe miasto jest dobrze skomunikowane, a te same bilety mogą być wykorzystane w różnych środkach transportu. Do wyboru mamy metro, kolej miejską, autobus, tramwaj, autobus rzeczny. Jednorazowy bilet obowiązujący w 1 strefie kosztuje niecałe 2 euro, jednak korzystniejszy cenowo jest pakiet 10 biletów, za który zapłacimy 14,5 euro. Dla dzieci poniżej 10 roku życia koszt pakietu to 7,25 euro.

Chcesz zorganizować tani wypad do Paryża? Jeszcze przed wyjazdem zastanów się, jakie atrakcje znajdą się w programie Twojej wycieczki. Wiedząc, po ilu strefach miejskich będziesz się poruszać, możesz zdecydować się na kartę upoważniającą do zniżek w komunikacji miejskiej.

Karta Paris Visite Pass umożliwia tanie podróżowanie po Paryżu przez jeden, dwa, trzy lub pięć dni. Za przejazdy w strefach 1-3 zapłacimy od 11,65 euro za jeden dzień do 37,25 euro za 5 dni. Dzieci do 4 r.ż. podróżują bezpłatnie, a pociechy w wieku 4-9 lat mają 50% zniżki na kartę.

Przy jednodniowym, intensywnym zwiedzaniu miasta opłaca się nabyć bilet mobilis – on również obowiązuje we wszystkich środkach komunikacji miejskiej i jest ważny przez 24 godziny od momentu pierwszego użycia. Aby ułatwić sobie przemieszczanie się po mieście, warto wybrać hotel zlokalizowany w pobliżu stacji metra.

Uwaga: nie należy wybierać najtańszych hoteli, ponieważ są one zwykle położone w nieciekawych, niebezpiecznych dzielnicach. Jeśli nie stać nas na nocleg w typowym hotelu, można spróbować wynająć pokój w mieszkaniu prywatnym lub miejsce na campingu.

Atrakcje turystyczne – tani weekend w Paryżu

Jak tanio zorganizować wypad do Paryża?

Powszechna jest opinia, że zwiedzanie Paryża to bardzo kosztowna rozrywka. I tak rzeczywiście jest – jeśli wybieramy się do tego magicznego miasta bez odpowiedniego przygotowania. Kiedy możemy zwiedzać stolicę Francji tanio? Przede wszystkim wtedy, gdy nie ukończyliśmy jeszcze 26 lat. Mało kto wie, że osoby do 25. roku życia mają darmowy wstęp do większości atrakcji turystycznych, bezpłatnie mogą zwiedzić m.in. Luwr, taras widokowy Łuku Triumfalnego, katedrę Notre Dame.

Innym sposobem na tańsze zwiedzanie Paryża, a jednocześnie na uniknięcie długich, irytujących kolejek, jest kupno biletów online. Można w ten sposób nabyć wiele interesujących pakietów biletów wstępu w korzystnych cenach lub trafić na ciekawą promocję. Bilety wstępu priorytetowego gwarantują nam z kolei wejście na wybraną atrakcję bez konieczności czekania w kolejce.

Jeśli marzy nam się romantyczna wycieczka w Paryżu, to dobra wiadomość jest taka, iż jest to jedna z najtańszych form zwiedzania miasta. Wystarczy poczekać do zmroku i urządzić sobie spacer wśród pięknie oświetlonych zabytków i ogrodów. Po terenie Pól Elizejskich można spacerować nieodpłatnie, tak samo, jak zupełnie za darmo można podziwiać migocącą w pobliżu Wieżę Eiffla.

W ciągu dnia zwiedzać można urokliwe ogrody i parki, pełne fontann i ławeczek. Paryż – jako europejska stolica mody – to dość drogie miejsce na robienie zakupów, zwłaszcza u tak znanych projektantów, jak Channel, Valentino czy Steffano Gabbana, jednak w wielu miejscach zrobimy tanie zakupy, nabywając egzemplarze odzieży z poprzednich kolekcji. Na zakupy do Francji najlepiej wybrać się pod koniec wakacji – w sierpniu ukazuje się poradnik Paris Shopping Book, ilustrujący trasy zakupowe prowadzące przez przeróżne sklepy i największe okazje cenowe.

Jak tanio zorganizować wypad do Paryża?
Galerie Lafayette, Paryż

 

Udostępnij:

Podróżnik z pasją i fotograf z zamiłowania. Z branżą turystyczną związany od wielu lat.

Poszukuje miejsc pięknych i nieoczywistych. Ceni sobie bliski kontakt z naturą. Nie boi się niczego – nawet komarów! Podróżuje najchętniej latem i z rodziną.