Przejdź do treści

Najlepsze zabawy dla całej rodziny na jesienne wieczory

Udostępnij:

Zamiast oglądania telewizji lub zezwalania dzieciom na skupienie uwagi na smartfonach warto rozważyć o wiele bardziej kreatywne i zarazem bardzo przyjemne formy spędzenia jesiennego wieczoru.

Gry planszowe

Jedną z takich form są gry planszowe rodzinne, które dostarczają doskonałą rozrywkę nie tylko najmłodszym, ale i dorosłym. Zabawa w gry planszowe pozwala zarówno na oderwanie się od codzienności, jak również na rozwój osobowości, wyobraźni przestrzennej, logicznego myślenia oraz zainteresowań.

Gry planszowe stanowią również dobre źródło wiedzy dla dzieci. Wiedza ta jest przez nie łatwo przyswajana z racji, że fabuła gry przykuwa ich uwagę. Dużym atutem gier planszowych jest także to, że z łatwością mogą one być zabrane w dowolne miejsce, np. do domu bliskiej rodziny, znajomych czy na wycieczkę.

Jakie gry planszowe wybrać?

Mama z synem grają w grę planszową

Wybierając grę planszową warto przede wszystkim zwrócić uwagę na gry dostosowane do wieku graczy. Uwzględniają one poziom intelektualny i emocjonalny dzieci. Dzięki temu z przyjemnością dadzą się one namówić na wspólne spędzenie czasu przy planszówce.

Większość producentów gier planszowych zamieszcza informację na swoich produktach o tym, dla kogo jest on dedykowany. Uwagę rodziców powinny zwrócić również gry o efektownej stylistyce. Przykładem takiej gry jest Takenoko.

Zawodnicy mają na celu dbanie o ogród cesarza i karmienie jego pandy. Wykonują konkretne zadania z kart, a wygrywa ten z nich, kto wywiąże się z tego najlepiej i zbierze najwięcej punktów. Grą opartą o rachunek prawdopodobieństwa jest ponadczasowa gra Catan.

Jej fabuła oparta jest na budowaniu osad oraz dróg podczas zasiedlania wyspy. Celem graczy jest zebranie 10 punktów za wykonywanie tych zadań. Z racji, że jest to gra ekonomiczno-strategiczna spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Story Cubes polega na opowiadaniu historii. W wyjątkowy sposób wyzwala ona dziecięcą kreatywność. Gra ta opiera się na tworzeniu sensownej opowieści na podstawie rzuconych obrazkowych kości. Fakt, że angażuje ona wyobraźnię sprawia, że także przypadnie do gustu nie tylko dzieciom. Istnieje również wiele rodzajów gier planszowych, które odbiegają od tradycyjnego modelu planszowego.

Jedną z nich są znane Dobble, w której nacisk położony jest na spostrzegawczość oraz refleks graczy. Opiera się ona na jak najszybszym znalezieniu takich samych obrazków na różnych kartkach. Dobble wzbudza bardzo dużo emocji i doprowadza do wielu interakcji między graczami. Dzięki temu zachęca do rozrywki całą rodzinę. Co prawda klasyczna wersja tej gry może (ale nie musi) okazać się zbyt skomplikowana dla najmłodszych, lecz na rynku można znaleźć również wersję specjalnie dla nich dedykowaną, czyli Dobble Kids.

Innym, jednak równie intrygującym sposobem spędzania wolnego czasu, angażującym całą rodzinę są różnego rodzaju gry towarzyskie.

Kalambury to gra, którą znają wszyscy. Polega na odgadywaniu haseł (najczęściej są to tytuły filmów, książek, przysłowia i powiedzenia, postacie fikcyjne czy historyczne), które przedstawia się jedynie mową ciała, bez użycia słów. Zaletą gry w kalambury jest to, że im więcej osób w niej uczestniczy, tym jest przyjemniejsza, śmieszniejsza  i przynosi więcej radości. Jeśli jednak do zabawy chętne są tylko dwie osoby – równie dobra będzie gra w Statki.

Gra w statki

Statki (Okręty lub Salvo) to gra strategiczna, do której potrzebne kartka papieru i długopisy. Każdy z graczy rysuje na kartce dwie plansze (swoją i przeciwnika) o wymiarach 10x10, oznaczając kolumny literami alfabetu (A – J), wiersze zaś liczbami od 1 do 10, tworząc tym samym kwadraty o konkretnych współrzędnych. Każdy z graczy rozrysowuje na swojej planszy statki, zajmujące od jednego do 4 pól, których położenie odgaduje przeciwnik.

Druga plansza służy do oznaczenia strzałów na planszy przeciwnika. Podając przeciwnikowi współrzędne (odczytywane z wiersza i kolumny), ten określa  czy statek został trafiony (oznaczenie krzyżykiem), pole jest puste (pudło - kropka) lub gdy przeciwnik odgadł całe położenie statku – „trafiony – zatopiony”(krzyżyki i ramka w kształcie statku). Wygrywa ten, kto pierwszy „zestrzeli” wszystkie statki przeciwnika.

Gry planszowe i karciane

Spędzając jesienne wieczory przy wspólnej zabawie w domu warto pamiętać o przekąskach. Najprostszym i niestety często praktykowanym przez rodziców pomysłem są fast foody, chipsy i słodycze. Zazwyczaj nie sposób odmówić dziecku niezbyt zdrowych przekąsek w ciągu dnia, dlatego wieczorami warto bardziej zwrócić uwagę na zakorzenianie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wdrażaniu takich nawyków u dzieci od najmłodszych lat sprawdź Dieta kilkulatka – jak ją ułożyć, jak wdrażać zdrowe nawyki żywieniowe?

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.