Owady atakują! Jak radzić sobie z ukąszeniami?
Owady mogą skutecznie uprzykrzyć życie, szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy wczasowicze wypoczywają nad jeziorami, morzem, w górach i okolicach gęsto zalesionych. Jak odróżnić ugryzienia poszczególnych insektów – meszek, komarów, pszczół i kiedy udać się po pomoc do lekarza?
Jak wygląda ukąszenie przez komara i jak złagodzić je domowymi sposobami?
Najbardziej znane urlopowiczom jest ugryzienie przez komara. Zazwyczaj nie jest ono niebezpieczne i nie powoduje groźnych dla zdrowia powikłań, chyba, że osoba jest uczulona na jad komarów. Zdarza się to uco prawda bardzo rzadko, ale może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia objawów, m.in. trudności z oddychaniem.
Polskie komary, w odróżnieniu od tropikalnych, nie przenoszą żadnych niebezpiecznych chorób. Potrafią być za to bardzo dokuczliwe. Ugryzienie komara powoduje charakterystyczną reakcję alergiczną – obrzęk skóry, zaczerwienienie, swędzenie, a niekiedy także ból.
Jeśli nie mamy przy sobie specjalistycznych preparatów, możemy wykorzystać wiele produktów, które zazwyczaj mamy w kuchni. Na walkę z komarami istnieje wiele domowych sposobów, m.in. pułapki własnej roboty. Wystarczy rozciąć starą plastikową butelkę w połowie, wlać do niej ciepłą wodę z cukrem i rozpuszczonymi drożdżami, a następnie włożyć część górną (z szyjką) w dolną do góry nogami.
Działanie pułapki jest bardzo proste – wydziela ona dwutlenek węgla, który przyciąga owady, a te wpadają do butelki i się topią. Ze względu na charakterystyczny zapach, najlepiej używać go na zewnątrz.
Swędzenie po ugryzieniach przez komary można złagodzić olejkiem eukaliptusowym, sokiem z cytryny lub odrobiną octu.
Ugryzienie przez meszkę – i co dalej?
Inne objawy niż w przypadku komarów powoduje ugryzienie meszki, ponieważ potrafią one rozrywać tkankę, a dodatkowo ich jad jest toksyczny. Najczęściej jest to bolesny obrzęk, który utrzymuje się przez co najmniej kilka dni i lekko krwawi. Ponadto mogą wystąpić inne objawy np. zaczerwienienie oraz wysoka gorączka. Nieprzyjemne objawy skórne złagodzą okłady z cebuli, wapna, octu lub sody oczyszczonej.
Ugryzienie przez meszkę jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i osób, które zapadły na śpiączkę alkoholową, ponieważ ślina meszki może wywołać u nich hararę – bardzo niebezpieczną chorobę prowadzącą do zniszczenia tkanek i erytrocytów, a nawet obrzęku płuc. Meszki można łatwo wyprosić z domu, ponieważ nie lubią one zapachu migdałów, lawendy, wanilii i goździków, dlatego do walki z nimi można wykorzystać olejki eteryczne.
Warto także założyć w oknach moskitiery, a na spacery ubrać się w odzież z długimi nogawkami i rękawami. Ponadto sprawdzą się specjalne wkłady do kontaktów, świece i preparaty chemiczne.
Użądlenie przez pszczołę – kiedy jest szczególnie niebezpieczne?
Ugryzienie pszczoły może spowodować groźne dla życia powikłania. Szczególnie, gdy jej jad dostanie się do gardła lub w przypadku osób, które są uczulone, ponieważ obrzęk uniemożliwia oddychanie. W takich sytuacjach bardzo ważna jest błyskawiczna reakcja i udanie się po pomoc do specjalisty.
Ugryzienie przez pszczołę jest bolesne i przypomina nieco pieczenie. Skóra zwykle reaguje obrzękiem i zaczerwienieniem. Bardzo istotne jest, by nie wyciskać żądła, ponieważ zawartość woreczka jadowego przedostanie się wówczas do ciała. Najłatwiej wyciągnąć żądło za pomocą igły. Opuchnięte miejsce dobrze jest schłodzić zimną wodą albo lodem, a także posmarować miąższem cebuli czy pietruszki. Dodatkowo można wypić wapno.
Aby uniknąć ugryzienia przez pszczołę, należy nie zbliżać się do uli. Lepiej nie próbować strącać ula patykiem czy kamieniem. Pszczoły reagują agresywnie, gdy wyczują zagrożenie. Ważne jest także sprawdzenie, czy w naszym napoju, słodkiej bułce, ciastku albo kanapce nie znalazł się ten owad, pszczoły bowiem lgną do słodkiej żywności.
Ukąszenia owadów mogą dać się we znaki, dlatego warto się przed nimi chronić w miarę możliwości. Jeśli jednak dojdzie do ukąszenia zaleca się stosowanie odpowiednich preparatów łagodzących, a jeśli zachodzi potrzeba, również konsultację z lekarzem.