Przejdź do treści

Ile kosztuje aparat na zęby?

Udostępnij:

Aparat ortodontyczny służy przede wszystkim do wyrównania i właściwego ustawienia zębów w łukach zębowych, leczenia wad zgryzu, ale dla wielu pacjentów ma także znaczenie estetyczne. Przeczytaj poniższy tekst, by dowiedzieć się, ile kosztuje aparat na zęby i jakie możliwości daje.

Czy warto inwestować w aparaty ortodontyczne?

Aparaty ortodontyczne pozwalają na:

  • skorygowanie zgryzu,
  • poprawiają i korygują wady wymowy,
  • przy prostych zębach znacznie łatwiej zadbać o ich higienę i utrzymać je w śnieżnej bieli i zdrowiu.

Rodzaje aparatów

Najprościej jest podzielić aparaty ortodontyczne na ruchome oraz stałe. Aparat ortodontyczny ruchomy może być ściągany i nakładany przez samego pacjenta. Oznacza to, że nie musi być noszony przez cały czas, ale jednocześnie jego skuteczność uwarunkowana jest dyscypliną użytkownika: im częściej i dłużej będziesz nosił aparat, tym lepsze i szybsze uzyskasz efekty.

Aparat ruchomy koryguje tylko niektóre wady. Skuteczniejsze są aparaty stałe, które można podzielić w zależności od materiału wykorzystanego przy produkcji zamków (czyli elementów najbardziej widocznych). Wśród nich można wyróżnić:

  • Najprostszy i najtańszy będzie aparat metalowy - stosuje się go do leczenia wad zgryzu i krzywizny zębów. Jest przyklejany do zewnętrznych powierzchni zębów, wykonany z bezpiecznych, niepowodujących uczulenia materiałów, odporny na uszkodzenia. Zamki aparatów występują w kolorze srebrnym i złotym, mogą być również powlekane specjalną emalią dobraną pod barwę zębów.
  • Droższy, ale przy tym bardziej estetyczny – aparat porcelanowy (ceramiczny) – typ idealny dla osób, które nie chcą, aby był zauważony. Zamki aparatów są wykonane z ceramiki, która kolorem jest dopasowana do naturalnego koloru zębów. Jest on zdecydowanie mniej podatny na przebarwienia. Aparat ceramiczny zyskał miano najbardziej estetycznego ze względu na możliwość zastosowania powlekanych łuków oraz elastycznych przeźroczystych ligatur.
  • Szafirowy lub kryształowy – do jego budowy stosuje się bezbarwny kryształ, który sprawia, że jest prawie niewidoczny, zlewa się z uzębieniem. Jeśli jednak nasze zęby nie są idealnie białe, rekomenduje się zamki porcelanowe, które rozjaśniają uśmiech. Posiada łagodne krawędzie, bez załamań, co ułatwia jego czyszczenie, odporny na zaleganie osadów i tworzenie się kamienia nazębnego.

Inny możliwy podział uwzględnia konstrukcję samego aparatu. Tu wyróżnić możemy aparat bezligaturowy (zwany też labialnym), aparat lingwalny (zwany językowym) oraz aparat retencyjny. Aparaty bezligaturowe to aparaty stałe o nieco wyższych zamkach, pozbawione ligatur, co poprawia ich estetykę. Aparaty lingwalne są całkowicie niewidoczne z zewnątrz, a dodatkowo technologia w nich użyta skraca czas leczenia. Montuje się je wewnątrz jamy ustnej, od strony języka – stąd ich alternatywna nazwa. Aparat retencyjny ma formę przeźroczystej nakładki w formie łuku lub szyny. Stosuje się go często dla utrwalenia efektu leczenia innymi aparatami ortodontycznymi.

Ile kosztuje aparat na zęby?

Koszt aparatu uzależniony jest od typu aparatu oraz od materiałów, z jakich został wykonany. Najtańsze są aparaty ruchome, które kosztują zwykle do 500 zł, jednak ich zastosowanie jest ograniczone – używa się ich głównie w ortodoncyjnym leczeniu dzieci.

Aparaty stałe z zamkami metalowymi to koszt około 1,5 tys. zł za łuk. Jeśli decydujemy się na bardziej estetyczne zamki, cena wzrasta do około 2 tys. zł za łuk. Tyle samo kosztują aparaty bezligaturowe. Najdroższe są aparaty lingwalne – około 5 tys. zł. Aparat retencyjny kosztuje około 600 zł, zakłada się go zwykle po ściągnięciu aparatu stałego, jednak trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem.

Ile kosztuje aparat na zęby?


Cena aparatu ortodontycznego to zwykle najwyższa, ale nie jedyna część całkowitego kosztu założenia aparatu. Przy kalkulacjach należy uwzględnić koszt diagnozy, założenia aparatu oraz ewentualny koszt wizyt kontrolnych, a także zmiany ligatur. Koszty te zależą od cennika usług wybranego przez nas ortodonty i zwykle powiększają całkowitą kwotę leczenia o kilkaset złotych.

Udostępnij:

Fan zdrowego stylu życia. Smakosz dobrej, czyli zdrowej kuchni.

Kocha jeść, ale tylko zdrowo. Docenia wiedzę medyczną przodków i lecznicze właściwości jedzenia. Fascynują go możliwości współczesnej medycyny.