Zapalenie spojówek – rodzaje i jego przyczyny
Nieprzyjemne pieczenie i łzawienie oczu, a czasem także znaczne pogorszenie tolerancji na światło, potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zapalenie spojówek – bo o nim mowa – leczy się szybko i skutecznie, ale trzeba wiedzieć, co wywołało stan zapalny. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny choroby i jak przebiega leczenie.
Spojówki tworzą błony śluzowe, które są niezwykle delikatne i dlatego łatwo ulegają podrażnieniom oraz infekcjom. To właśnie w spojówkach umiejscowione są gruczoły łzowe i tłuszczowe, które produkują wydzieliny nawilżające powierzchnie gałek ocznych. Dzięki temu powieki sprawnie się poruszają, chronią oczy przed zanieczyszczeniami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Rozwijające się zapalenie spojówek uniemożliwia spełnianie ich podstawowych funkcji i wywołuje przykre dolegliwości.
Objawy zapalenia spojówek
Pierwszymi symptomami zapalenia spojówek są:
- pieczenie oczu,
- przesuszenie gałki ocznej,
- nienaturalne zaczerwienienie spojówek,
- zaczerwienienie gałki ocznej,
- świąd w okolicach oczu,
- nadmierne łzawienie.
Objawy są często bagatelizowane, ponieważ nawet praca przy komputerze może je wywołać. Wystarczy wówczas użyć kropli nawilżających do oczu. Jeśli jednak po 2-3 dniach objawy nie ustępują, konieczna jest wizyta u okulisty.
Aby zastosować odpowiednie leczenie, lekarz musi ustalić przyczynę choroby. Rodzaj zapalenia spojówek okulista często potrafi zdiagnozować już na podstawie wywiadu z pacjentem oraz obejrzenia oka przy użyciu lampy szczelinowej. W trudniejszych przypadkach pobiera się wydzieliny na posiew lub wykonuje się bardziej złożone badania.
Zapalenie spojówek – najczęstsze postacie
Bakteryjne zapalenie spojówek
Występuje najczęściej. Zwykle rozwija się w jednym i w drugim oku. W trakcie jego przebiegu pojawia się ropna wydzielina w worku spojówkowym i łzowym, stąd pacjent po przebudzeniu często ma problem z otwarciem oczu. Spojówki są przekrwione i spuchnięte. Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek nie jest skomplikowane, ale wymaga podawania sulfonamidów lub antybiotyków w kroplach i/lub maściach.
Bakteryjne zapalenie spojówek, które zostanie zlekceważone, może nieść za sobą przykre konsekwencje. Niektóre bakterie, pozostające w kontakcie z gałką oczną zbyt długo, mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia rogówki. Dzieje się tak np. w przypadku bakterii nazywanej pałeczką ropy błękitnej. Powoduje ona najpierw owrzodzenie rogówki, następnie stan zapalny, a ignorowana doprowadza do przebicia rogówki.
W przypadku zdiagnozowania bakteryjnego zapalenia spojówki wykonuje się posiew, dzięki któremu można ustalić rodzaj bakterii i dobrać skuteczny antybiotyk.
Wirusowe zapalenie spojówek
Zazwyczaj jest następstwem silnych infekcji, które przytrafiają się głównie jesienią i wiosną. Wywołują je adenowirusy, atakujące najpierw górne drogi oddechowe. Zaczyna się zwykle od jednego oka, a z czasem infekcja przenosi się na drugie oko. W czasie leczenia stosuje się środki przeciwwirusowe. Trzeba pamiętać, że wirusowe zapalenie spojówek jest chorobą zakaźną i łatwo nabawić się takiej infekcji np. poprzez dotyk lub stosowanie tych samych kosmetyków.
W czasie infekcji należy zwrócić uwagę na higienę oczu. Powieki trzeba przemywać jałowymi gazikami i przegotowaną wodą, bo usuwanie wydzieliny przyspiesza leczenie i oczywiście podnosi komfort funkcjonowania.
Alergiczne zapalenie spojówek
Jest to choroba, która zazwyczaj zostaje wywołana przez alergeny, takie jak: pyłki drzew, traw, kwiatów czy sierść zwierząt. Przyczyną alergicznego zapalenia spojówek mogą być także kosmetyki, środki chemiczne bądź lekarstwa. Do głównych objawów zalicza się: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie, swędzenie oczu i obrzęk powiek. Leczenie polega na podaniu leków przeciwhistaminowych (przeciwalergicznych) oraz leków obkurczających naczynia spojówek.
Grzybicze zapalenie spojówek
Występuje wskutek osłabienia układu odpornościowego. Może być spowodowane powikłaniami po długotrwałej kuracji antybiotykowej, Pacjent może zauważyć zaczerwienione spojówki, niewielką wydzielinę ropną oraz odczuć lekki ból. Po zdiagnozowaniu choroby podaje się leki antygrzybiczne w postaci kropli lub maści.
Zapalenie spojówek wywołane przez zespół suchego oka
Polega na niedostatecznym wydzielaniu łez albo niewłaściwym składzie łez. Wraz z nim występuje stan zapalny oka w postaci podrażnienia, „piasku” pod powiekami, światłowstrętu i swędzenia. Nasilające dolegliwości można odczuć w pomieszczeniach, w których jest suche powietrze czy podczas pracy przy komputerze. Aby poczuć ulgę należy pić 2-3 litry płynów dziennie, nawilżać powietrze, stosować tzw. sztuczne łzy.
Nieleczone zapalenie spojówek
Niebezpiecznym powikłaniem nieleczonego zapalenia spojówek jest pogorszenie widzenia, ograniczenie pola widzenia i zmętnienie rogówki. W niektórych przypadkach konieczna staje się laserowa korekcja wzroku, a tu – z uwagi na długie kolejki w ramach państwowej służby zdrowia – niezbędna może okazać się prywatna opieka zdrowotna.