Przejdź do treści

Renowacja mebli farbą kredową - jak to zrobić?

Udostępnij:

Dzięki zastosowaniu odpowiednich metod samodzielnie możemy odnowić nasze meble. Jedną z takich metod jest renowacja mebli za pomocą farby kredowej. Jak ją wykonać?

Farba kredowa – co warto wiedzieć na jej temat?

Przy użyciu farby kredowej można odnowić zniszczoną powierzchnię, nadając całości atrakcyjny, a zarazem bardzo charakterystyczny wygląd, przypominający nieco ten uzyskiwany za pomocą używanych dawniej farb wapiennych. Rozprowadza się je bardzo łatwo, przy użyciu zwykłego pędzla do malowania. 

Efekt, jaki można w ten sposób uzyskać, to lekko surowe, matowe wykończenie – nawiązujące do stylu rustykalnego, prowansalskiego, vintage, shabby chic, na którym widać jasno zarysowane pociągnięcia pędzla, cieniowania i przecierki. Zaletą tego rodzaju farb jest bardzo dobra przyczepność. Można wykorzystać je do malowania drewna, metalu, gliny, okleiny, płyty PCV, a nawet tkaniny. Farby kredowe do mebli dostępne są w wielu kolorach. 

Renowacja mebli przy użyciu farby kredowej
 

Renowacja mebli farbą kredową - jak to zrobić?


Farba kredowa do mebli jest łatwa w użyciu, a jej zastosowanie nie wymaga szczególnych umiejętności. Pierwszym krokiem powinno być odpowiednie przygotowanie powierzchni, którą zamierzamy odnowić. Należy ją odtłuścić i odkurzyć. W tym celu można wykorzystać wodę połączoną z delikatnym detergentem, który pomoże pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Pomimo tego, że specyfika farb kredowych nie wymaga usuwania wcześniejszych warstw lakierów, którymi pokryte były meble, w przypadku widocznych zgrubień powierzchnię przeznaczoną do renowacji warto lekko zmatowić za pomocą papieru ściernego. 

Do malowania potrzebny będzie miękki pędzel, a także niewielka, bawełniana szmatka. Następnie długimi pociągnięciami pędzla przystępujemy do nakładania pierwszej warstwy farby. Pomimo tego, że kredowa farba do mebli wysycha dosyć szybko, pomiędzy jedną a drugą warstwą warto zachować przynajmniej godzinny odstęp czasu. 

Po dwukrotnym pokryciu mebli farbą możemy zabezpieczyć odnowioną powierzchnię woskiem. Przed przystąpieniem do tej czynności upewnijmy się, że pomalowane meble są już zupełnie suche. Następnie przy użyciu miękkiego pędzla nakładamy preparat i odczekujemy około 15 minut. Kiedy wosk nieco się wchłonie, szmatką możemy zacząć wcierać środek. Starajmy się to robić starannie – pilnując, by część szmatki, która ma kontakt z woskowaną powierzchnią pozostawała przez cały czas sucha. Postępując w ten sposób, uzyskamy gładki, lekko satynowy efekt. Po upływie kilkunastu minut możemy już bez obaw korzystać ze swoich odnowionych mebli. 

Farba kredowa – cena renowacji mebli przy jej użyciu
 

Renowacja mebli farbą kredową - jak to zrobić?


Farba kredowa do malowania mebli umożliwia nadanie im nowego, odświeżonego wyglądu, co jest zdecydowanie tańszą opcją niż zakup nowych. Nie oznacza to jednak, że tak przeprowadzona renowacja nie generuje kosztów. Choć są one o wiele niższe niż wydatki wynikające z zakupu nowych mebli, musimy uwzględnić je w swoim kosztorysie. Z jakimi wydatkami musimy się liczyć? Ostateczny koszt renowacji mebli oczywiście jest uzależniony od wielkości powierzchni, którą zamierzamy pokryć, rodzaju farby (klejowe, mineralne, kazeinowe, winylowe, akrylowe, emulsje olejowe) oraz producenta. 

Zasadniczo cena farby kredowej waha się w granicach od około 70–80 zł do 160–170 zł za litr. Niekiedy, aby osiągnąć zadowalający efekt oraz zapewnić odpowiedni poziom zabezpieczenia przy użyciu farby kredowej, odnawianą powierzchnię trzeba dodatkowo pokryć warstwą lakieru lub wosku, co rzecz jasna zwiększa ostateczny koszt odnowy mebli. Cena lakieru, w zależności od pojemności opakowania i marki, waha się od kilkunastu złotych do nawet 200 zł. Z kolei wosk do mebli kosztuje średnio 30–50 zł. 

Dokonujesz renowacji mebli przy okazji remontu mieszkania? Na pewno zainteresuje Cię poradnik „Remont mieszkania – podstawowe wydatki

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.