Rehabilitacyjne zabiegi fizykoterapautyczne – laser, ultradźwięki, pole magnetyczne
Fizykoterapia-zabiegi i fizjoterapia-zabiegi to hasła, które wiele osób stosuje zamiennie, uważając, że oznaczają to samo. To duży błąd, bo różnica między nimi jest ogromna. Oba rodzaje zabiegów stanowią zwykle podstawę aktywnej rehabilitacji, którą należy stosować po przebytych operacjach i urazach. Zabiegi te są niezbędne w walce ze skutkami wielu chorób i poprawiają komfort życia wielu osób.
Zabiegi fizjoterapeutyczne to pojęcie znacznie szersze niż fizykoterapia, która jest tylko tą częścią rehabilitacji, gdzie bodźcem leczniczym jest prąd, laser, pole magnetyczne czy ultradźwięki, a nie ręce terapeuty. W czasie zabiegów fizykoterapeutycznych wykorzystywane są różne zjawiska fizyczne, które pobudzają procesy biologiczne w tkankach organizmu. Likwidują ból, wysięki, obrzęki, a nawet stany zapalne. Jakie zabiegi wykorzystujące ultradźwięki, pole magnetyczne czy laser warto stosować?
Laser w fizykoterapii
Laser znalazł bardzo szerokie zastosowanie w terapiach profilaktycznych i rehabilitacyjnych w ortopedii, reumatologii, a nawet stomatologii. Zabiegi laserem przeprowadzane są przez terapeutę, który naświetla wcześniej określone punkty na ciele, używając do tego celu przyrządu przypominającego długopis. To narzędzie emituje wiązkę promieni laserowych o małej mocy, którą kieruje się w określonym kierunku. Pacjent odczuwa jedynie niewielkie ciepło, a tam gdzie pada wiązka uruchamiają się procesy odnowy tkanek zmienionych chorobowo lub po prostu uszkodzonych.
Laser leczniczy z powodzeniem stosuje się w ortopedii, gdy mamy do czynienia ze złamaniami kości, skręceniami stawów, przy uszkodzeniach tkanki łącznej oraz gdy doszło do degradacji torebek stawowych. Zabiegi laserowe mają ogromne właściwości przeciwzapalne. Taką terapię stosuje się w stomatologii, jako wspomaganie leczenia suchych zębodołów i przetok. Reumatolodzy sięgają po rehabilitację laserową w odniesieniu do swoich pacjentów, jako formę łagodzenia i przeciwdziałania procesom zapalnym, zachodzącym najczęściej w stawach.
Zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków
To kolejny rodzaj fizykoterapii. Metoda polega na wykorzystaniu możliwości oddziaływania na głębiej położone struktury ciała za pomocą fali ultradźwiękowej, mechanicznej i akustycznej, której częstotliwość jest wyższa niż granica słyszalności ucha ludzkiego. Zabieg stosuje się jako świetną stymulację pobudzającą komórki do uruchamiania lub przyspieszania procesów naprawczych. Terapie ultradźwiękowe znakomicie działają też przeciwbólowo, co jest ogromną ulgą dla wielu pacjentów.
Tego typu zabiegi stosuje się przede wszystkim w warunkach ograniczenia ruchomości stawów, którego przyczyną mogą być przykurcze więzadeł, powięzi lub innych struktur, jak chociażby blizny. Terapia ultradźwiękowa powoduje też przyspieszenie procesów naprawczych uszkodzonych tkanek, czyli większe tempo zabliźniania się ran. Innymi wskazaniami do zabiegów mogą być na przykład zapalenia zatok oraz zwykłe, miejscowe łagodzenie bólu.
Alternatywą dla terapii ultradźwiękowej mogą okazać się lampy solarne. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź artykuł: „Lampy solarne - inwestycja, która się opłaca".
Warto też wiedzieć, że ultradźwięki w celach leczniczych po raz pierwszy zastosowano przed drugą wojną światową, w 1938 roku. Wykorzystano je wówczas jako środek łagodzący ból w leczeniu rwy kulszowej, która jest przyczyną niezwykle silnych dolegliwości bólowych.
Pole magnetyczne w fizykoterapii
Zabiegi fizykoterapii to także te, w których wykorzystuje się działanie pola magnetycznego. I choć ten mechanizm nie został do końca wyjaśniony, to stosuje się go powszechnie, bo udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że przynosi on wiele korzyści. Pole magnetyczne skutecznie przenika przez ciało i dociera do każdej komórki. Dzięki temu struktura błon komórkowych zmienia swoje właściwości. Przyspiesza naturalny proces wytwarzania kolagenu, kreatyny i białek, co wpływa na pobudzenie procesów wzrostu kości i innych komórek.
Pole magnetyczne zmienia też pH całego organizmu, sprawiając, że znajdująca się w nim woda uzyskuje bakteriobójcze właściwości. Ten efekt utrzymuje się w organizmie przez nieco ponad dobę po zabiegu.
Zabiegi fizykoterapii z wykorzystaniem pola magnetycznego przeprowadza się w celu przyspieszenia rozwoju tkanki łącznej i tak zwanej blizny kostnej. Stosuje się więc je jako terapię pourazową po złamaniach kości, zwichnięciach stawów, po naderwaniu ścięgien i więzadeł, przy uszkodzeniach torebek stawowych. Wskazaniem do takich zabiegów jest też osteoporoza.
Pole magnetyczne wykorzystane w czasie zabiegu powoduje znaczne zwiększenie przyswajalności tlenu przez różne tkanki. Ma także działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i świetnie łagodzi ból.