Przejdź do treści

Chiny – wszystko, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem

Udostępnij:

Orientalny klimat azjatyckich miast każdego roku przyciąga rzesze turystów, spragnionych aktywnego wypoczynku w nietuzinkowych warunkach. Chiny stają się coraz popularniejszym celem podróży turystycznych, a biura podróży prześcigają się w tworzeniu nowych ofert wycieczek objazdowych po tym niezwykłym kraju. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć o wakacjach w Chinach, zanim wyruszysz w ekscytującą podróż do Państwa Środka!

Wyjazd do Chin – kwestie organizacyjne

Planując podróż do Chin, koniecznie trzeba się zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem będzie wykupienie wycieczki w biurze podróży, czy samodzielna organizacja wyjazdu. Osoby, które będą zwiedzać Chiny po raz pierwszy, często decydują się na wyjazd z biurem podróży, bo takie rozwiązanie wydaje się łatwiejsze i bezpieczniejsze. To biuro załatwia wszelkie formalności i pilnuje, by nie zabrakło nam niezbędnych dokumentów, a ze względu na stałą współpracę z liniami lotniczymi i hotelami, wyjazd za pośrednictwem biura podróży może się okazać korzystniejszy cenowo.

Ceny wycieczek zależą od wielu czynników, w tym przede wszystkim od terminu wyjazdu, długości pobytu, standardu hoteli i wliczonych w cenę atrakcji turystycznych (dojazd i bilety wstępu). Za 9-dniowy pobyt w Chinach zapłacimy od 4 tys. zł od osoby w ofercie Last Minute. Standardowe ceny wycieczek do Chin wynoszą ok. 6–7 tys. zł od osoby za 12 dni pobytu, choć zdarzają się oczywiście dłuższe wyjazdy, jak np. 19-dniowa wycieczka objazdowa za 16 tys. zł.

Samodzielnie organizowany wyjazd do Chin to propozycja dla osób pragnących poznać kraj w sposób nietypowy, np. poprzez pryzmat sztuki kulinarnej. Na indywidualną wycieczkę do Chin decydują się osoby ceniące sobie spontaniczność w doborze atrakcji turystycznych.

Z Warszawy realizowane są bezpośrednie połączenia lotnicze z Chinami. Z Katowic można lecieć do Szanghaju z jedną przesiadką: we Frankfurcie, Wiedniu, Kopenhadze czy Helsinkach. Najwygodniejszą opcją jest zakup biletów lotniczych za pośrednictwem lokalnego biura podróży. Biuro doliczy do ceny biletu swoją prowizję, ale nie przekroczy ona 200 zł, a w razie ewentualnych problemów z lotem nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Ceny biletów w obie strony rozpoczynają się od 2300 zł poza sezonem i dochodzą do ok. 5000 zł w sezonie letnim.

Pobyt w Chinach wymaga posiadania wizy turystycznej. Jej wyrobienie trwa około tygodnia. Wniosek wizowy składamy dopiero wtedy, gdy mamy już rezerwacje biletów lotniczych oraz hoteli – kopie dokumentów rezerwacyjnych będą niezbędnym załącznikiem do wniosku. Potrzebne będzie także jedno zdjęcie paszportowe. W chwili składania dokumentacji paszport musi mieć ważność minimum 6 miesięcy.

Jeśli planujemy zwiedzić najciekawsze miejsca w Chinach i na naszej liście atrakcji turystycznych znajdują się Makau i Hongkong, koniecznie pozyskajmy wizę dwukrotnego przekroczenia granicy chińskiej, ponieważ oba miejsca stanowią specjalne regiony administracyjne posiadające autonomię i wyjazd do nich traktowany jest jako przekroczenie chińskiej granicy. Koszt takiej wizy to ok. 360 zł, wiza ważna będzie przez 6 miesięcy, a formalności załatwiamy przez lokalne biuro sprzedające bilety lotnicze.

Chiny - wszystko, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem

Co jeszcze trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Chin? Bardzo drogo wychodzą połączenia telefoniczne do Polski, minuta rozmowy wychodzącej może kosztować nawet 10 zł! Na czas pobytu w Chinach lepiej korzystać z darmowych komunikatorów internetowych.

Przed wyjazdem z kraju należy wyłączyć w telefonie lokalizację i transmisję danych. Unikniemy ogromnych opłat za automatyczne aktualizacje i pobieranie map. Warto wykupić przed wyjazdem ubezpieczenie, dzięki niemu możemy m.in. otrzymać zwrot kosztów ewentualnego leczenia na terenie Chin. Koszt ubezpieczenia to ok. 50–70 zł za tydzień.

Wyjeżdżając do Chin musimy mieć przy sobie walutę euro lub dolary. Na miejscu wymienimy je na Juany, ale ze względu na stosunkowo wysoką prowizję, warto od razu wymienić większą sumę. Można się także posługiwać kartami kredytowymi i płatniczymi, które są akceptowane w dużych hotelach, większych sklepach i we wszystkich bankomatach.

Chiny: nocleg, transport i wyżywienie

W Chinach znajdziemy mnóstwo małych i większych hoteli o zróżnicowanym standardzie. Jednym z najistotniejszych kryteriów doboru miejsca noclegowego powinna być jednak odległość od stacji metra. Metro stanowi jeden z najtańszych, najszybszych i najbezpieczniejszych środków komunikacji, dzięki któremu bez problemu zwiedzimy Chiny. Za przejazd trasą o długości do 6 km zapłacimy tylko 3 Juany, czyli ok. 1,50 zł. O wiele drożej wychodzi podróż taksówką lub kolejką miejską. Dla porównania: w Szanghaju za tę samą trasę zapłacimy 3 zł jeśli podróżujemy metrem i ok. 70 zł jeśli wybierzemy połączenie kolejka + taxi.

Gdzie się żywić w Chinach? Warto wybierać hotele oferujące noclegi bez wyżywienia, a stołować się na mieście, korzystając z ulicznych straganów i niewielkich restauracyjek. W ten sposób możemy sobie urozmaicić dietę w czasie pobytu i poznać różne odsłony kulinarne Chin. Wybierać należy miejsca, w których stołuje się wielu Chińczyków – wtedy mamy pewność, że jedzenie jest świeże i smaczne. Nie należy obawiać się nieznajomości języka oraz potraw chińskich – w większości restauracji menu funkcjonuje w wersji obrazkowej.

Chiny – co warto zwiedzić?

Chiny - wszystko, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem
Pagoda w Nan Lian Garden w Hongkongu


Atrakcje turystyczne Chin to bardzo długa lista miejsc wartych zobaczenia. Biura podróży oferują tematyczne wycieczki do Chin, pozwalające poznać kraj z jednego, skonkretyzowanego punktu widzenia. Organizując wyjazd samodzielnie, mamy zdecydowanie większy wybór ciekawych miejsc w Chinach, ale planując trasę zwiedzania musimy wziąć pod uwagę odległości pomiędzy konkretnymi atrakcjami, ceny biletów wstępu, czas, jaki trzeba poświęcić na zwiedzanie danego miejsca.

Dobrym rozwiązaniem jest wytyczenie kilku szlaków komunikacyjnych, według których będziemy zwiedzać poszczególne części miasta lub regionu. Warto zaplanować zwiedzanie Chin jeszcze przed wyjazdem, można wówczas zarezerwować hotel, z którego będziemy mieć blisko do interesujących nas miejsc.

Zabytki Chin, które warto zobaczyć, to m.in.: Pekin, ze szczególnym uwzględnieniem Zakazanego Miasta ze Świątynią Nieba, Wielki Mur Chiński, wodospady i krajobrazy w tybetańskiej osadzie Songpan, miasteczko Yangshuo (polecamy wycieczkę tratwą po rzece), miasto Nanjing zwane Starożytną Stolicą, Shenyang z Pawilonami 10 Królów, Szanghaj, Makau i Hongkong.
 

Chiny - wszystko, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem
Wielki Mu Chiński

 

 

Udostępnij:

Podróżnik z pasją i fotograf z zamiłowania. Z branżą turystyczną związany od wielu lat.

Poszukuje miejsc pięknych i nieoczywistych. Ceni sobie bliski kontakt z naturą. Nie boi się niczego – nawet komarów! Podróżuje najchętniej latem i z rodziną.