Przejdź do treści

Prywatna opieka zdrowotna – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Udostępnij:

Opieka zdrowotna w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Trudności z zapisaniem się do lekarza pierwszego kontaktu, długie godziny spędzane w kolejkach do rejestracji, nie mówiąc już o czasie oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty – to sytuacje, z którymi spotykamy się na co dzień. Czy jest jakieś rozwiązanie tych problemów?

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne stają się coraz bardziej popularne i zdecydowanie warto z nich korzystać. Znacznie łatwiej umówić się na wizytę, a w niektórych placówkach można to robić online, co sprawia, że znika problem samego dodzwonienia się do rejestracji, a potem oczekiwania na podjęcie rozmowy.

Decydując się na prywatną opiekę medyczną, trzeba się liczyć oczywiście z kosztami. Te przedstawiają się różnie w zależności od placówki medycznej i pakietu świadczeń, które zostaną wybrane. Poniżej przedstawiamy przykładowe pakiety wraz z szacunkowymi kosztami przypisanymi do nich.

Opieka medyczna dla całej rodziny

Zakres świadczeń w przypadku pakietów podstawowych najczęściej obejmuje konsultacje z lekarzami pierwszego kontaktu, konsultacje specjalistyczne i rozszerzoną listę zabiegów ambulatoryjnych. Spotkania z lekarzami dyżurnymi na ogół wymagają niewielkiej dopłaty. W ramach takiego pakietu bardzo często ujednolicone są opłaty za badania diagnostyczne, tak więc zwykle zdjęcia rentgenowskie, USG, EKG czy inne badania można wykonać za 20–30 zł każde.

Podobnie traktowane są ewentualne szczepienia przeciw grypie czy przeciw tężcowi. Na ogół w ramach pakietu można skorzystać z kilku wizyt domowych w ciągu roku. Zwykle placówki oferują od 3 do 5 takich wizyt. Za pozostałe trzeba już zapłacić osobno. 

Za taki pakiet trzyosobowa rodzina – dwoje dorosłych i dziecko – zapłaci rocznie od 2400 zł do nawet 3200 zł w zależności od placówki medycznej. Zwykle kolejne dziecko można dopisać do pakietu za kwotę kilkuset złotych.

Opieka medyczna dla całej rodziny


Oczywiście każda rodzina może wykupić jeden z pakietów rozszerzonych, a te często różnią się znacząco od siebie. Pakiety wybiera się w zależności od potrzeb danej rodziny. Na inny wariant zdecyduje się młode małżeństwo z dzieckiem, które zamierza powiększyć swoją rodzinę, bo oni wybiorą pakiet oferujący opiekę ginekologiczno-położniczą. Z kolei małżeństwo w wieku przedemerytalnym będzie szukało świadczeń lekarzy specjalistów z zakresu kardiologii czy endokrynologii. Ceny pakietów rozszerzonych są zróżnicowane, ale tu trzeba liczyć się z wydatkiem przynajmniej 4000 zł za cały rok opieki.

Indywidualne pakiety dla dzieci i dla dorosłych

Indywidualne pakiety dla dzieci i dla dorosłych


Każdy dorosły człowiek może wykupić indywidualny, roczny pakiet medyczny i tu również z dość bogatej oferty trzeba wybrać ten, który będzie najbardziej odpowiadał jego potrzebom. Podstawowe pakiety oferujące konsultacje z lekarzem pierwszego kontaktu oraz cały zestaw rabatów na usługi dodatkowe można już nabyć za kilkaset złotych w stosunku rocznym. Oczywiście można skorzystać z pakietów rozszerzonych, które także dobiera się do indywidualnych wymagań. Tu ceny za roczną opiekę mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o pakiety dziecięce, gdzie najważniejsze jest wybranie takiego produktu, który będzie dopasowany dla danego dziecka. Innego pakietu będzie potrzebował mały alergik, a innego pakietu malec, który trenuje sporty kontaktowe. Ceny pakietów zależą od zakresu świadczeń i mogą sięgać również kilku tysięcy złotych.

Opłaty – jak je finansować?

Opłaty za prywatną opiekę zdrowotną nie są małe, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że są to sumy wydawane raz w roku. Nawet nie posiadając jednorazowo takiej gotówki, bardzo prosto można je sfinansować, korzystając chociażby z produktów finansowych Wonga. O szczegółach możesz dowiedzieć się tutaj. W ten sposób każdy może bez problemu opłacić jednorazowo wybrany pakiet prywatnej opieki zdrowotnej i tym samym pozbyć się wielu stresów i problemów na cały rok.

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.