Najlepsze maseczki na twarz i włosy, które możesz przygotować samodzielnie – poznaj ich właściwości
Domowe maseczki na twarz i włosy to prosty sposób na pielęgnację. Jeżeli kiedykolwiek zadawałaś sobie pytanie, jak odbudować włosy, a skórze przywrócić elastyczność i zdrowy koloryt – wypróbuj to rozwiązanie!
Maseczka z kurkumy i maseczka z sody oczyszczonej
Kurkuma to przyprawa, którą wykorzystuje się nie tylko w kuchni, ale również w naturalnej medycynie. Jest źródłem witaminy C, cynku, żelaza czy wapnia. Maseczka, w której znajduje się kurkuma, pomoże na trądzik, pozwoli zneutralizować przebarwienia oraz pojawiające się pierwsze zmarszczki. Jeżeli chcemy pozbyć się zaskórników czy pryszczy, warto do maseczki z kurkumą dodać cynamon. Jednak przed pierwszym użyciem należy sprawdzić, czy nie wywołuje ona podrażnień. Możemy także zrobić maseczkę dodając trzy łyżki stołowe kurkumy do 120 ml jogurtu naturalnego lub maślanki.
Maski z kurkumą używa się również do pielęgnacji włosów, ponieważ przeciwdziała łupieżowi. Po jej zastosowaniu cebulki włosów są mocniejsze, dzięki czemu włosy mniej wypadają. Aby zrobić taką maskę, do kurkumy należy dodać ziołowy wywar, na przykład z rumianku.
Z kolei soda oczyszczona, której można używać do robienia maseczek, ma właściwości złuszczające oraz rozjaśniające. Po nałożeniu na twarz zwęża pory, usuwa zanieczyszczenia oraz normalizuje wydzielanie sebum, czyli łoju skórnego. Z racji, że soda ma właściwości wysuszające, maseczka ta powinna być stosowana na skórę mieszaną i tłustą.
Soda ponadto działa wybielająco, dlatego polecana jest osobom z przebarwieniami skórnymi. Maseczkę z sody oczyszczonej można stosować również na włosy. Co ciekawe, soda oczyszcza z resztek lakieru, żelu oraz pasty, a kosmetyki te przeciążają włosy. Nie należy stosować jej zbyt często ze względu na właściwości wysuszające.
Jak przygotować maseczkę z sody oczyszczonej? Wystarczy wymieszać łyżkę sody z łyżeczką przegotowanej wody i tak powstałą papkę nałożyć na twarz. Jeśli jednak zależy ci na oczyszczeniu włosów – dodaj łyżeczkę sody do ulubionej maski na włosy.
Olej kokosowy na włosy i skórę
Maseczka na bazie oleju kokosowego to produkt, który nadaje się zarówno do stosowania na twarz, jak i na włosy. Olej kokosowy poprawia kondycję twarzy, redukuje przebarwienia oraz zapobiega wydzielaniu się sebum. Chroni przed szkodliwymi skutkami promieniowania ultrafioletowego, przywraca odpowiedni koloryt skóry i jej elastyczność.
Do maseczki na twarz można dodać miód czy sok z cytryny. Maska z oleju kokosowego jest również dobra na włosy, zwłaszcza jeżeli występują różnego rodzaju podrażnienia, takie jak na przykład swędzenie. Olej kokosowy działa bowiem łagodząco oraz hamuje powstawanie łupieżu. Włosy stają się bardziej miękkie i elastyczne. Do maseczki na włosy można dodać olej rycynowy lub miód.
Maseczki na bazie miodu
Miód to naturalna skarbnica witamin. Maska z miodem to idealny sposób na wygładzenie twarzy. Jej zaletą jest to, że może być stosowana do każdego rodzaju skóry – tłustej, przesuszonej oraz mieszanej. Najlepiej przygotować ją z dodatkiem dwóch łyżeczek twarożku lub jogurtu i łyżeczką płynnego miodu. Efektem tego zabiegu będzie nawilżona skóra twarzy. Ponadto miód ma właściwości odkażające, a także ujędrniające.
Maskę należy pozostawić na 20 minut. Miodowa maseczka nawilżająca działa dobrze również na włosy. Łyżka miodu oraz dwie łyżki oliwy z oliwek to mieszanka, która odżywi włosy oraz przywróci im blask.
Maseczkę na twarz i włosy można zrobić przy użyciu drożdży. Są one pełne wartości odżywczych, zawierają aminokwasy oraz witaminę B6, której niedobór sprawia, że włosy wypadają. Maseczka z drożdży nadaje włosom elastyczność, sprawia, że mniej się przetłuszczają oraz łagodzi podrażnienia. Do około 2 gramów drożdży można dodać łyżeczkę jogurtu naturalnego, kefiru bądź miodu. Tak przygotowana maseczka może pozostawać na włosach nawet przez godzinę.
Drożdże zawierają cynk, dlatego maseczka spowolni proces starzenia się skóry. Ponadto ten domowy kosmetyk zmiękcza i wygładza skórę. Maseczkę można nakładać na całą powierzchnię twarzy, ale również na same wypryski. Świeże drożdże należy połączyć z niewielką ilością ciepłego mleka. Opcjonalnie można dodać oliwę z oliwek lub sok z cytryny.
Domowe maseczki to naturalna ochrona i regeneracja włosów oraz skóry. Jak widać, do ich przygotowania możemy użyć wielu składników. Można przygotować je szybko i nie wymagają specjalnych dodatków. Więcej o zabiegach regeneracyjnych na włosy można przeczytać w kolejnym artykule.