Projekt aranżacji ogrodu – kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania?
Ogród to świetna sprawa. Jest miejscem do wypoczynku, naładowania baterii, odetchnięcia po dniu pracy. Może służyć relaksowi lub zabawie. Można w nim podejmować gości, urządzać przyjęcia. Może być użyteczny, służyć za miejsce uprawy roślin ozdobnych, ziół czy nawet warzyw. Oczywiście, że może – ale pogodzenie tych funkcji ze sobą nie zawsze jest osiągalne, a przynajmniej pozostaje bardzo trudne.
Ogród jak z marzeń
Każdy może wyobrazić sobie ogród idealny. Ale im więcej ludzi, tym więcej projektów. Rzadko kiedy możemy samodzielnie decydować o naszym ogrodzie, musimy uwzględniać głosy i potrzeby innych domowników. Często trudno się dogadać w trakcie ogrodowych negocjacji.
Zaprojektowanie ogrodu jest skomplikowanym zadaniem. Nie możemy sprowadzać go tylko do rozmieszczenia poszczególnych elementów czy ozdobników oraz komponowania roślinności. Nasz ogród z marzeń może ładnie wyglądać na obrazku, ale jego realizacja niekoniecznie jest możliwa, ze względu na różne, nieraz wykluczające się wzajemnie potrzeby rozmaitych roślin. Zależności jest wiele i wszystkie trzeba uwzględnić.
Jak zaprojektować ogród?
Możliwości jest kilka. Możemy samodzielnie zaaranżować ogród. To rozwiązanie, które sprawi najwięcej satysfakcji. Przynajmniej w założeniu, bo jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, przysporzy nam raczej najwięcej frustracji. Rośliny wymagają różnej gleby, różnego nasłonecznienia i różnej pielęgnacji. Sieje się je w różnych okresach roku. Niektóre z pewnością wyrosną nam piękne, musimy też przygotować się na to, że część okaże się porażką. Możemy próbować, ale nie zawsze mamy na takie próby czas, ochotę i nerwy.
Inną opcją jest zatem skorzystanie z gotowych projektów. Znajdziemy ich w Internecie całkiem sporo. Są jak instrukcja układania klocków – wyjaśnione krok po kroku. Do nas należy „tylko" realizacja. Lepsze projekty posiadają listę roślin wraz z odpowiednim dla nich sposobem pielęgnacji. Minusy takiego rozwiązania są dwa. Po pierwsze: darmowe projekty są zwykle proste, typowe, standardowe. Po drugie: nie uwzględniają one warunków naszego ogrodu – jego wielkości, kształtu ani naszych indywidualnych potrzeb czy możliwości.
Nieco lepszym rozwiązaniem są więc gotowe, ale płatne projekty ogrodów. Cechuje je zazwyczaj większa oryginalność oraz staranność wykonania. Minusem jest brak możliwości modyfikacji projektu.
Po samodzielnych próbach i gotowych projektach (płatnych i darmowych) przechodzimy do ostatniej możliwości – planu aranżacji ogrodu od specjalisty. Teoretycznie jest to najdroższa opcja, jednak niesie za sobą najlepszy efekt.
Ile i za co płacimy specjaliście?
Jak to często bywa w takich przypadkach, nie da się jasno powiedzieć, na jaką kwotę musimy być przygotowani, chcąc zlecić aranżację ogrodu specjaliście. Zmiennych jest tutaj kilka.
Wiele zależy od wielkości ogrodu. Metr kwadratowy jest najczęściej przyjmowaną jednostką rozliczeniową. Ale i tu nie ma sztywnych ram. U tego samego projektanta zapłacimy więcej za metr, jeśli nasz ogród jest mały, a mniej – jeśli jest duży. Bierze się to z tego, że część kosztów jest stała i rozkłada się na większą lub mniejszą ilość metrów. Ceny mogą się różnić również w zależności od miasta (i nasycenia rynku projektantów), ale w przypadku takich zleceń nie musimy szukać specjalisty na miejscu.
Sam plan ogrodu kosztuje średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Standardowo wydatki powinny się zatem zmieścić w kwocie pomiędzy 2 a 5 tysięcy złotych, o ile myślimy o samym projekcie. Jeśli chcielibyśmy także, by został on zrealizowany, cena oscylować będzie w okolicach 10 000 zł, ale może się różnić znacząco w zależności od tego, jakie wybierzemy rośliny, a przede wszystkim od kosztów tzw. małej architektury (altanek, domków, basenów czy oczek wodnych). Oczywiście w tym wypadku budżet zarówno projektu, jak i wykonania powinien zostać szczegółowo omówiony z architektem.
Za co w takim razie płacimy? Profesjonalny architekt sprawdzi warunki glebowe w naszym ogrodzie i dostosuje wybór roślinności do występujących czynników. Zadba o odpowiednie nasłonecznienie oraz nawodnienie. Dobierze rośliny pod względem kolorystycznym i zadba o to, by tworzyły zwartą kompozycję. Wytyczy ścieżki i alejki do poruszania się w ogrodzie i doradzi, na jaką małą architekturę warto się zdecydować.
Projektant ogrodu to fachowiec, który zatroszczy się o nasze potrzeby, a jednocześnie uchroni nas przed błędnymi decyzjami. Dlatego pieniądze wydane na niego należy traktować jako inwestycję w zachowanie należytego stanu naszego ogrodu. Dzięki opiece fachowca ogród będzie piękny, wygodny i użyteczny.
Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, by samodzielnie zaplanować ogród, lepiej skorzystać z usług profesjonalisty. Warto przeznaczyć na to dodatkowe środki, które pozyskać możemy np. dzięki pożyczce Wonga, bo ostatecznie zwrócą się, dając nam radość i relaks płynące z eleganckiego ogrodu, przy którym nie będzie za dużo pracy.