Przejdź do treści

Prezent urodzinowy do 100, 500 i 1000 zł – co wybrać?

Udostępnij:

Wybór prezentu urodzinowego to niełatwe zadanie. Choć najważniejsza w tej sytuacji jest obdarowywana osoba, to przecież taki podarunek jest też naszą wizytówką, świadczy o naszym zaangażowaniu, kreatywności i oryginalności. Możemy przygotować się do takiego zakupu.

Kalibracja prezentu

Zastanówmy się najpierw nad tym, komu mamy kupić prezent. Jaka to osoba? Jakie ma zainteresowania? Co o niej wiemy? Czy jest praktyczna, czy sentymentalna?

Pomysł na prezent


Ważna rada na początek: nie kupujmy prezentu związanego ściśle z hobby danej osoby. Weźmy na przykład zapalonych czytelników. Wydaje się, że książka będzie dla nich idealnym podarunkiem, prawda? Nic bardziej mylnego. Każdy czytelnik posiada swój gust. Jedni wolą kryminały, inni horrory, jeszcze inni romanse. Pasjonat krwawych horrorów nie ucieszy się z ckliwej historii miłosnej. Mało tego - gatunki dla nas jednorodne mogą faktycznie dzielić się na różne podgatunki i ktoś, kto czysta fantastykę, może celować w heroic fantasy, a nie przepadać za science fiction. Idąc dalej tym tropem: każdy ma ulubionych pisarzy i takich, za którymi nie przepada. Czy naprawdę aż tak dobrze orientujemy się w preferencjach czytelniczych naszego jubilata? I czy mamy pewność, że skoro jest wielkim fanem jakiegoś autora, to brakuje mu akurat tej książki, którą znaleźliśmy w księgarni?

Bezpieczniejszym wyborem będą rzeczy subtelnie związane z pasją danej osoby. Jeśli jest ona amatorem fotografii, możemy kupić jej album ilustrujący techniki fotografowania na przykład obiektów architektonicznych albo biografię jakiegoś mistrza obiektywu. Dla amatorów książek analogicznym rozwiązaniem będzie na przykład zestaw podpórek pod książki czy elegancka zakładka nawiązująca do jego innych zainteresowań.

Pozwólmy, by jubilat sam wybrał dla siebie prezent

Pozwólmy, by jubilat sam wybrał dla siebie prezent


Nie zawsze musimy kupować konkretne przedmioty. Pozostając przy przykładzie mola książkowego: możemy podarować mu bon o wybranej wartości do księgarni. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że zakupione książki będą w stu procentach satysfakcjonujące i nie będą dublowały się z tymi, jakie już posiada.

Tę metodę można stosować w wielu innych przypadkach – na przykład jeśli nie jesteśmy pewni, jaki rozmiar ubrań nosi jubilat. Obecnie w prawie wszystkich sklepach odzieżowych otrzymamy bony prezentowe. 

Nawet restauracje, zwłaszcza te oferujące konkretną kuchnię, np. japońska czy wietnamska, coraz częściej oferują tego typu rozwiązania. Podobnie kina czy teatry.

Co warto dawać w prezencie?

Wielu ludzi uważa, że świetnym pomysłem na prezent są kosmetyki. Wszyscy ich używają i trzeba uzupełniać zapasy. Jeśli znamy linię kosmetyków stosowanych przez jubilata, problem się rozwiązuje – nawet jeśli wciąż ma ten krem, tusz albo perfumy, to dzięki kolejnemu opakowaniu zaoszczędzimy jej bądź jemu problemów i wydatków na przyszłość. Brzmi dobrze? Ale takie nie jest. Nikt nie zapamięta tego rodzaju prezentu.

To, co zapamiętujemy na długo, to doświadczenia. Zamiast kolejnych kosmetyków, ubrań, książek czy akcesoriów do pisania, rozważmy bardziej zwariowane doświadczenia. Lot balonem? Samolotem widokowym? A może nawet skok ze spadochronem? W dużych miastach tego typu atrakcje są już łatwo osiągalne, a ich ceny mogą pozytywnie zaskoczyć. Loty samolotowe, balonowe, a nawet helikopterowe albo przejażdżki bolidem F1 czy superluksusowym samochodem kosztują często poniżej 500 zł, a zapewniają niezatarte wrażenia, które zostaną na długo w pamięci i o których jubilat będzie mówił przy każdej okazji.

Oczywiście nie każdy jest zapalonym kierowcą bądź entuzjastą ekstremalnych doznań. Nic straconego! Dla bardziej spokojnych dusz też znajdziemy ciekawe propozycje. Weekendowy kurs gotowania pod okiem włoskiego szefa kuchni? A może kurs sommeliera?

Wybierając prezenty często poruszamy się po pewnych schematach. Tracimy w ten sposób okazję, by sprawić komuś radość trwającą dłużej niż kilka dni. Radość płynącą z dobrych wspomnień. Czasem zdarzy się tak, że pomysł, na jaki trafiliśmy, nieznacznie tylko przekracza nasz budżet. Warto wtedy zastanowić się nad wzięciem małej i krótkoterminowej pożyczki, którą oferuje Wonga. Ta niewielka inwestycja zwróci się nam w radości obdarowanego!

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).