Przejdź do treści

Pralka ładowana od góry czy od przodu - jaką wybrać?

Udostępnij:

Pralka to sprzęt AGD, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesne mieszkanie. Istnieje wiele sposobów klasyfikacji pralek, jednak podstawowym podziałem pralek jest ten ze względu na sposób otwierania. W sklepach dostępne są ich dwa typy: pralki ładowane od góry oraz modele, które ładowane są od przodu. Czym się różnią, do jakich pomieszczeń się nadają i jakie zalety posiada każdy z wymienionych typów pralek?

Pralka ładowana od góry - najlepszy wybór do małej łazienki

Pralka ładowana od góry

Pralka ładowana od góry to sprzęt dość wąski, którego standardowa szerokość wynosi 40 cm a głębokość 60 cm. Należy pamiętać, że przy wyborze tego modelu musimy pozostawić miejsce na jego otwieranie, dlatego pralka tego typu nie powinna być umieszczona bezpośrednio pod nisko wiszącymi półkami i szafkami łazienkowymi. Pralka ładowana od góry, dzięki swoim kompaktowym rozmiarom idealnie sprawdzi się w wąskich wnękach łazienkowych pozbawionych półek.

Pralki otwierane do góry pozwalają na łatwy i wygodny załadunek i opróżnianie mokrego prania bez konieczności schylania się czy kucania i dlatego polecane są szczególnie osobom starszym. Oprócz wymienionych wcześniej plusów, wybór pralki ładowanej od góry wiąże się z jeszcze jedną, dość istotną zaletą. Model ten łatwo wyważa pranie podczas wirowania, przez co bęben nie generuje dużego hałasu. Pralka tego typu jest również mniej narażona na uszkodzenia uszczelki (co w konsekwencji może spowodować zalanie łazienki - na wystąpienie tej usterki szczególnie podatne są pralki ładowane od frontu).

Dla kogo polecane są pralki ładowane od góry?

Małe pralki automatyczne ładowane od góry polecane są dla osób mieszkających w niewielkich mieszkaniach w bloku, a także singli, studentów, par oraz osób starszych. Sprawdzą się w mieszkaniach pod wynajem oraz domkach letniskowych, gdzie pierze się niewielkie ilości ubrań.

Pralka otwierana od frontu - najpopularniejszy wybór 

Pralka otwierana od przodu

Pralka ładowana od frontu to w dalszym ciągu najpopularniejszy rodzaj urządzenia dla potrzeb gospodarstwa domowego. Modele pralek z dużymi przezroczystymi drzwiczkami są nieco większe i mają zwykle 60 cm szerokości, a ich głębokość waha się od 30 do 60 cm. Taka rozpiętość głębokości pozwala nam z większą swobodą dopasować wielkość pralki do rozmiarów naszej łazienki.

Przy montażu pralki ze wsadem od przodu należy pamiętać o zostawieniu odpowiednio dużej przestrzeni, która pozwoli na bezproblemowe otwieranie drzwiczek. Pralki automatyczne tego typu nadają się również do zabudowy w kuchni, dzięki czemu możemy zamontować nad nimi praktyczną półkę. W przypadku rodzin wielodzietnych, z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie pralka otwierana na prawo o pojemności nawet  do 10 kg.

Pralka ładowana od przodu - pranie zawsze pod kontrolą  

Główną zaletą pralki ładowanej od przodu jest przezroczysta szyba zamykająca otwór bębna. Dzięki niej możemy stale kontrolować proces prania i zatrzymać go, gdy np. okaże się, że ubrania, które po raz pierwszy pierzemy, bardzo farbują. To, co jeszcze przemawia na korzyść pralki ładowanej od przodu to nowoczesne technologie zastosowane w tego typu modelach oraz dodatkowe funkcjonalności. Oczywiście, im wyższa klasa, tym cena takiej pralki automatycznej wzrasta. Dobrą pralkę możemy kupić już za 1500 zł. W tym przedziale cenowym znajdziemy wiele popularnych modeli renomowanych producentów.

Jaką pralkę wybrać?

Decydując się na zakup pralki przede wszystkim warto wybrać miejsce, w którym zostanie zamontowana. Wymiary i kształt wnęki pozwolą nam wybrać odpowiedni model do możliwości naszych wnętrz. Pod uwagę warto wziąć również wielkość załadunku, intuicyjność systemu sterowania czy dodatkowe funkcje. Klasa energetyczna urządzenia wpłynie z kolei na wysokość naszych rachunków za energię.

Jeśli potrzebujesz nowej pralki lub koszty jej naprawy przekraczają Twoje możliwości finansowe, możesz skorzystać z pożyczki do 1500 zł nawet do 60 dni. Co więcej, oferta od Wongi to także atrakcyjna propozycja pożyczki ratalnej, której spłatę rozłożyć można nawet na 60 rat. Wniosek wystarczy złożyć przez internet, a czas oczekiwania na decyzję to zaledwie kilkanaście minut.

Tagi AGD ceny
Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.