Przejdź do treści

Poczuj na sobie londyńską mgłę

Udostępnij:

Londyn jest największym miastem Wielkiej Brytanii i co roku przyciąga miliony turystów z całego świata. To miejsce, w którym współistnieją różne narodowości i kultury, bo przybywa tu wielu emigrantów w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Już około 20% mieszkańców Londynu, pochodzi z Afryki, Azji lub Karaibów. Sporą grupę stanowią też Polacy.

To miasto ciągle postrzegane jest też jako wielka atrakcja turystyczna. Zarówno cała Wielka Brytania jak i sam Londyn, to miejsca, przepełnione historią, która wygląda z każdego zaułku. To monarchia królewska, która choć podąża ku nowoczesności, wciąż jest silnie konserwatywna. To Big Ben, który uważany jest za symbol stolicy tego wyspiarskiego kraju. To czarne taksówki i piętrowe, czerwone autobusy. Londyn trzeba zobaczyć i poznać, a potem tęskni się za nim już zawsze.

Londyn – informacje dla turystów

Do Londynu najwygodniej dolecieć samolotem. Skorzystanie z tanich linii lotniczych jest dobrą odpowiedzią na pytanie – jak niskim kosztem zorganizować wakacje zagranicą. Wybierając odpowiedni lot, trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że w Londynie i okolicach jest aż sześć lotnisk. Należy więc tak zaplanować podróż, aby dotrzeć do lotniska znajdującego się najbliżej miejsca docelowego, bo przejazd chociażby przez centralny Londyn może zająć całe wieki. 

Podróż samochodem może zabrać nawet 20 godzin, jest dość męcząca i obejmuje przeprawę przez Kanał La Manche, która zajmuje od 2 do nawet 4 godzin. Ponadto w sezonie wakacyjnym warto zarezerwować z wyprzedzeniem miejsce na promie lub bilet na pociąg przez Euro Tunel. 

Stosunkowo dobrym rozwiązaniem jest przejazd autokarem. Większość z nich zatrzymuje się na przystankach zlokalizowanych w okolicach dworca kolejowego London Victoria. Centralne położenie dworca sprawia, że bardzo łatwo można się z niego przemieścić w dowolne miejsce Londynu, dzięki przechodzącym przez tę stację trzem liniom metra.

Londyn – pogoda

Most Tower Bridge
Most Tower Bridge
 

W mieście panuje ciepły, umiarkowany klimat, który jest zasługą ciepłego Prądu Zatokowego. W Londynie najcieplejszy jest lipiec, a średnia temperatura w tym miesiącu zwykle wynosi około 23 stopni Celsjusza. Upały zdarzają się niezwykle rzadko. Rekordowo gorący dzień był w 2003 roku, kiedy to odnotowano ponad 38 stopni. W Londynie najchłodniej jest zazwyczaj w styczniu. Przeciętna temperatura wynosi wówczas około 8 stopni Celsjusza.

Turystyczne atrakcje

Londyn jest pełen zabytków, które zna cały świat. To obowiązkowe punkty programu dla każdego turysty. Z pewnością trzeba zobaczyć słynnego Big Bena, którego nazwa powszechnie używana jest w odniesieniu się nie tylko do samego dzwonu, ale także do zegara i całej wieży, która tak naprawdę nazywa się Elizabeth Tower. Tę neogotycką konstrukcję zaczęto budować w 1834 roku, a oddano do użytku w 1859. Znajduje się w niej największy zegar w całej Wielkiej Brytanii. Każda z tarcz zegara ma średnicę 7,5 m, a długość jego wskazówek to aż 4,25 m. 

Koniecznie należy też odwiedzić Katedrę Świętego Pawła, która była budowana w latach 1675-1710. Dach kościoła zwieńczony jest monumentalną kopułą o średnicy 50 metrów. Wewnątrz katedry mieści się kilka galerii sztuki. Następnym punktem programu powinno być Opactwo Westminsterskie, które jest kompleksem budowli historycznych nad Tamizą. Znajduje się on w sąsiedztwie Pałacu Westminsterskiego, który jest siedzibą Parlamentu. Ten zespół budowli do XVI wieku był rezydencją królewską, dopiero później stał się siedzibą Izby Lordów i Izby Gmin. 
 

Buckingham Palace
Pałac Buckingham
 

Kolejnym punktem programu jest Pałac Buckingham, który od 1837 roku jest siedzibą rodziny królewskiej, a także największym pałacem królewskim nadal czynnie spełniającym swoje zadanie. Część pałacu udostępniona jest zwiedzającym. To u jego bram Londyńczycy składali kwiaty tuż po tragicznym w skutkach wypadku, w którym zginęła księżna Diana.

Ale Londyn to nie tylko monumentalne zabytki, to także inne kultowe miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć. Zasługuje na to chociażby jedna z bogatszych dzielnic Londynu, Notting Hill. Stała się ona popularna dzięki filmowi o tym samym tytule, który przedstawia losy londyńskiego księgarza i pięknej aktorki. Warto też odwiedzić Sky Garden, czyli ogród, znajdujący się w piątym co do wielkości budynku Londynu. Potocznie londyńczycy nazywają ten wieżowiec Walkie Talkie. Z ogrodu można podziwiać przepiękną panoramę stolicy. 

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.