Przejdź do treści

Po czym rozpoznać, że czas na wymianę akumulatora samochodowego na nowy?

Udostępnij:

Sprawność akumulatora samochodowego zależy od: jakości urządzenia, sposobu jego eksploatacji, sposobu eksploatacji samochodu, warunków pogodowych jak również sprawności układu zajmującego się ładowaniem akumulatora. Objawy zużytego akumulatora nie są trudne do zauważenia. W większości przypadków wymiana jest prosta i można jej dokonać samodzielnie.

Dlaczego w większości przypadków? W pojazdach klasy premium niesprawny akumulator musi wymienić serwis, aby go zainstalować w oprogramowaniu samochodu. W typowym aucie wymiany kierowca może dokonać sam.

Jaką rolę pełni akumulator samochodowy?

Akumulator ma za zadanie zapewnienie odpowiedniej ilości prądu dla wszystkich urządzeń, znajdujących się w aucie i wymagających zasilania elektrycznego. To elementy umożliwiające rozruch silnika (rozrusznik), zapewniające mu możliwość stałej pracy (cewka zapłonowa i świece zapłonowe w samochodach z silnikami benzynowymi, świece żarowe w silnikach wysokoprężnych), dostawy paliwa (pompy paliwa, pompy wtryskowe), a także komputer silnika i wszystkie czujniki (osprzętu silnika, systemów bezpieczeństwa itd.). Akumulator zapewnia też prąd dla oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego, jak również dla wszystkich systemów wyposażenia kabiny, od elektrycznie sterowanych szyb, po klimatyzację.

W samochodach z silnikami wysokoprężnymi stosuje się akumulatory o większej pojemności, ze względu na potrzebę silniejszego prądu do rozruchu silnika.

Ile wynosi czas eksploatacji akumulatora?

Ile wynosi czas eksploatacji akumulatora?

Objawy zużytego akumulatora nie powinny pojawić się wcześniej niż po czterech – pięciu latach eksploatacji urządzenia. Czasami zdarza się, że uszkodzenie akumulatora pojawia się wcześniej. Powodów tego stanu może być bardzo wiele.

Co wpływa na przyspieszone zużycie akumulatora?

Oznaki słabego akumulatora pojawiają się w samochodach, które są stale eksploatowane na krótkich odcinkach miejskich. Silny prąd potrzebny do rozruchu akumulatora przy każdym uruchomieniu silnika wyczerpuje go, a w czasie krótkiej trasy akumulator nie ma szans się doładować.

Stan naładowania akumulatora samochodowego może być też niezadowalający w czasie silnych wahań temperatury. Dzieje się tak w czasie silnych mrozów i w czasie długotrwałych upałów.

Akumulator szybciej zużywa się w pojazdach, w których nadużywa się odbiorników elektrycznych, powodując jego bardzo silne obciążenie (włączone ogrzewanie na pełną moc, klimatyzacja, audio o dużej mocy ze wzmacniaczem, duży pobór mocy z gniazdka zapalniczki, do którego podłączonych jest kilka urządzeń odbiorczych). W połączeniu z jazdą na krótkich trasach uszkodzenie pojawia się bardzo szybko.

Akumulator może być też źle dobrany (złe parametry), niezgodnie z zaleceniami producenta samochodu. To też będzie powodem wielu problemów.

Akumulator trzeba też czyścić z kurzu i brudu, jaki pojawia się na jego obudowie. To też (choć wydaje się to dziwne), ma wpływ na jego rozładowywanie (gruba warstwa zanieczyszczeń ma właściwości przewodzące).

Niedoładowanie akumulatora może być też wynikiem awarii alternatora, uszkodzenia paska linowego napędzającego alternator (albo jego pęknięcia), jak również zanieczyszczenia klem akumulatora (co pewien czas warto je przeczyścić).

Objawy uszkodzonego akumulatora

Objawy uszkodzonego akumulatora

Najczęstszy objaw to po prostu chroniczne niedoładowanie albo całkowite rozładowanie, pomimo wykonywania dłuższych jazd (w czasie których akumulator powinien się naładować) albo stosowania prostownika.

Akumulator można sprawdzić. W starszych typach akumulatorów należało kontrolować poziom elektrolitu w akumulatorze. Jak sprawdzić i czy dokonuje się tego też we współczesnych akumulatorach? Nie, obecnie, stosuje się akumulatory bezobsługowe, w których nie sprawdza się poziomu elektrolitu i w których nie ma możliwości jego uzupełnienia. To zresztą komfortowe i bezpieczne rozwiązanie.

Przeprowadza się za to sprawdzenie stanu naładowanie akumulatora oraz pomiar napięcia ładowania. Jego dokładna wielkość zależy od producenta auta (zazwyczaj od 13,9 do 14,4 V). Pomiarów można dokonać w niemal każdym warsztacie samochodowym i w firmach, które zajmują się sprzedażą oraz serwisowaniem akumulatorów.

Bez akumulatora ani rusz

Bez sprawnego akumulatora nie ma mowy o tym, aby móc korzystać z samochodu. Dlatego w przypadku awarii tego podzespołu należy oddać go w ręce specjalistów, którzy dokonają odpowiednich pomiarów. Jeśli akumulator jest już słaby, warto go jak najszybciej wymienić na nowy. Wszystkich zainteresowanych tematyką motoryzacji, a także eksploatacją oraz zakupem auta używanego, zapraszamy do przeczytania artykułu „Tanie auto rodzinne - jakie wybrać w budżecie do 5000 zł?

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.