Przejdź do treści

Pielęgnacja i farbowanie siwych włosów

Udostępnij:

Aby móc w pełni zrozumieć, jak wygląda i na czym polega prawidłowa pielęgnacja siwych włosów, w pierwszej kolejności musimy poznać mechanizm działania natury w tym aspekcie. Proces siwienia rozpoczyna się u wielu osób już około lub niewiele po 30. roku życia.

Siwiejemy dlatego, że z biegiem lat nasz organizm przestaje intensywnie wytwarzać melaninę – barwnik odpowiedzialny za nadanie włosom koloru. Im mniej melaniny, tym więcej siwizny. Siwienie jest uzależnione od wielu czynników, głównie od wieku i predyspozycji genetycznych, ale nie tylko. Na szybsze siwienie z całą pewnością narażone są osoby, które prowadzą niezdrowy styl życia i pozostają pod wpływem silnego stresu. 

Siwe włosy – farbować czy nie?

Siwe włosy - farbować czy nie?

To indywidualna decyzja każdego z nas. Wielu osobom w siwym bądź popielatym kolorze jest naprawdę do twarzy. Jeśli decydujemy się na pozostawienie siwizny, wówczas wystarczy, że zadbamy o właściwą pielęgnację naszej srebrzystej czupryny. Podstawą owej pielęgnacji jest solidne nawilżanie i odżywianie, ponieważ siwe włosy są dość grube i sztywne. Dlatego też sprawiają pewne kłopoty w układaniu, natomiast na ich korzyść przemawia fakt, że są mniej podatne na zniszczenie. 

Aby zaobserwować poprawę kondycji siwych włosów w krótkim czasie, musimy sięgać po intensywnie nawilżające oraz odżywiające maski i odżywki. Na ile to możliwe, unikajmy stylizacji przy pomocy suszarki, lokówki czy prostownicy, bo zabiegi tego typu dodatkowo przesuszają włosy. Warto też raz na jakiś czas skorzystać z profesjonalnej odnowy biologicznej w salonie fryzjerskim. 

Siwe włosy – farbowanie

Siwe włosy - farbowanie

Jeśli uznamy, że to jeszcze nie najlepszy czas na to, aby wydobyć nasze naturalne piękno, możemy oczywiście zdecydować się na farbowanie włosów siwych. Koloryzacja siwych włosów nie należy do prostych zadań. Ze względu na to, że są one grube i sztywne, mocno opierają się nawet profesjonalnym farbom. Wybrany kolor może nie przeniknąć wystarczająco głęboko i w związku z tym wyjdzie nieco jaśniejszy niż w założeniu. 

Farbowanie siwych włosów w domu jest oczywiście możliwe, ale zdecydowanie lepiej powierzyć tę czynność specjalistom. Jaki kolor na siwe włosy będzie najlepszy? Jeśli chodzi o siwe włosy, farbowanie na blond oraz na umiarkowany brąz to chyba najbardziej korzystne rozwiązanie. Lepiej zrezygnować z bardzo intensywnych brązów i czerni, a także wszelkich odcieni rudości, bo te ostatnie na siwych włosach mogą wyjść np.… różowe! 

Koloryzacja siwych włosów – jaka jest cena zabiegu?

Jeżeli nie posiadamy zbyt dużej ilości siwych włosów i chcemy zafarbować je samodzielnie w domu, musimy po prostu kupić odpowiednią farbę. Dobrej jakości farba do włosów siwych to koszt 20–40 zł za opakowanie. Nie warto inwestować w tańsze farby, a tym bardziej w zwykłe szampony koloryzujące, bo kolor bardzo szybko się wypłucze, a istnieje też ryzyko, że nie pokryje dobrze włosów. Z kolei profesjonalna koloryzacja włosów siwych w salonie fryzjerskim to koszt od około 80 do nawet 300 zł. Wszystko zależy od renomy salonu, długości włosów i użytych kosmetyków. Warto dopytać, czy w cenę wliczone jest strzyżenie i modelowanie, bo jeśli nie, a planujemy się mu poddać, ostateczna cena za nową fryzurę wzrośnie. Więcej praktycznych wskazówek na temat pielęgnacji włosów znajduje się w artykule „5 zabiegów regeneracyjnych na włosy, w które warto zainwestować

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).