Piękna i funkcjonalna kuchnia za niewielkie pieniądze – jak ją urządzić?
W kuchni spędzamy sporo czasu każdego dnia, a przygotowując posiłki, chcielibyśmy robić to w funkcjonalnym i estetycznym otoczeniu.
Funkcjonalna kuchnia to taka, w której wszystko ma swoje miejsce, jest w zasięgu ręki i nie wymaga czasu na przemieszczanie się. Odpowiednio dobrane meble, sprzęty, akcesoria, a nawet oświetlenie powinny spełniać w niej praktyczną rolę.
Planując funkcjonalną kuchnię, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach ergonomii:
-
trzy główne elementy kuchni: lodówka, zlewozmywak i płyta kuchenna (piekarnik) powinny być umiejscowione w wierzchołkach trójkąta; taki układ sprawia, że wszystkie niezbędne sprzęty i produkty umieszczone są w pobliżu siebie i nie trzeba pokonywać dużych odległości podczas przygotowywania posiłków,
-
odległość między urządzeniami powinna mieścić się w następujących przedziałach: lodówka – zlewozmywak (120–210 cm), zlewozmywak – kuchenka (120–210 cm, 90 cm w małych pomieszczeniach), lodówka – kuchenka (120–270 cm),
-
kuchnia powinna być podzielona na cztery strefy: przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania i pieczenia,
-
blat roboczy powinien być umiejscowiony między zlewozmywakiem a płytą kuchenną, jego optymalny wymiar to 60–80 cm,
-
wszelkiego rodzaju produkty spożywcze najlepiej przechowywać w centralnym miejscu, natomiast garnki, patelnie i inne niezbędne przedmioty do gotowania w obrębie płyty grzewczej,
-
warto zainwestować w dobrze rozmieszczone i funkcjonalne oświetlenie, które wpływa na bezpieczeństwo w kuchni, a także estetykę miejsca,
-
blat oraz podłoga w kuchni powinny być wykonane z trwałych materiałów wysokiej jakości, co gwarantuje ich długotrwałe użytkowanie.
W zależności od układu mebli i sprzętów kuchnia może stać się niezwykle funkcjonalna i praktyczna. Na co zatem zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni?
Układ jednorzędowy, układ w kształcie litery L: wszystkie meble są ustawione w jednej linii, bądź w kształcie litery „L”, przez co trzeba pokonywać spore odległości od jednej do drugiej strefy. Są to najprostsze, ale najmniej ergonomiczne układy. Stanowią jednak jedno z najbardziej optymalnych rozwiązań aneksu kuchennego i doskonale sprawdzają się zarówno w małych, jak i większych pomieszczeniach. Jeśli chcemy, aby meble kuchenne wtopiły się w salon, to wystarczy je zakupić w jasnych barwach (biel, beż), co dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń.
Układ dwurzędowy, układ z wyspą: układy proste, ale zapewniające dobrą komunikację w obrębie pomieszczenia ze względu na bliskość wszystkich stref pracy. Kuchnia z wyspą sprawdza się idealnie w przestrzeni dziennej połączonej z kuchenną. Optycznie dzieli je, ale nie zabiera otwartej przestrzeni. Dodatkowo osoba pracująca w kuchni pozostaje w kontakcie z pozostałymi domownikami. Kuchnia staje się integralnym miejscem życia rodzinnego.
Układ w kształcie litery U: bardzo korzystny układ ze względu na maksymalne wykorzystanie powierzchni pomieszczenia oraz bliskość wszystkich stref względem siebie.
Układ w kształcie litery G: to także korzystny układ, jednak najlepiej sprawdza się w dużych przestrzeniach, kształtem zbliżonych do kwadratu.
Oświetlenie kuchni
Przestrzeń kuchenną dzieli się na strefy odpowiedzialne za realizację różnych funkcji. Podział ten można wydzielić także rodzajem oświetlenia. Całe pomieszczenie oświetla światło centralne (górne). Może być to jedna lampa, bądź kilka punktów świetlnych LED czy halogenowych, np. wbudowanych w sufit podwieszany czy też ozdobną listwę. W drugiej strefie mieści się blat i zlewozmywak, przy których spędzamy większość czasu, przygotowując posiłki. Miejsca te wymagają lepszego doświetlenia. Najczęściej stosuje się w nich punkty lub linie LED-owe. W przypadku wyspy mogą to być również okapy z wbudowanymi oprawami. Trzecia strefa to jadalnia. W przypadku małego stołu wystarczy jeden punkt świetlny. Gdy stół jest większy, konieczne mogą być nawet dwie lampy wiszące. Pamiętajmy, aby je zawiesić na takiej wysokości, aby nie zawadzać o nie głową i aby światło nie raziło w oczy.
Projekt uniwersalny
Aby cieszyć się elegancką i funkcjonalną kuchnią przez lata, warto postawić na prosty i minimalistyczny projekt. Kilka dodatków sprawi, że wnętrze zmieni swój styl i charakter. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią gotówką, zawsze można zaciągnąć niewielką, łatwo dostępną pożyczkę, chociażby w Wonga. Fundusze otrzymamy błyskawicznie, nowa kuchnia powstanie w mgnieniu oka i spokojnie będzie można spłacić dogodne raty.