Przejdź do treści

Piece kaflowe - nowy trend w urządzaniu mieszkania

Udostępnij:

Piece kaflowe, dobrze znane starszym osobom, a przez młodsze kojarzone zazwyczaj z przytulnymi domami babć i dziadków, przez długi czas uchodziły za przeżytek. Ich obecność w domach była uznawana za brak gustu i ukłon w stronę minionych lat. Tymczasem piece były i wciąż są jednym z najprzyjemniejszych źródeł ciepła, jakie można umieścić w swoim domu. Piece kaflowe – poza tym, że służą do ogrzewania – swoją obecnością wnoszą do wnętrz absolutnie niepowtarzalną atmosferę prawdziwego domowego ogniska. Ze względu na to, że do ich budowy wykorzystuje się kafle ceramiczne posiadające wyjątkowe właściwości, do których należy między innymi magazynowanie ciepła, palenie w piecach tego rodzaju jest nie tylko bardzo wydajne, ale dużo mniej szkodliwe dla zdrowia. Pomimo swoich zalet piece kaflowe przez wiele lat pozostawały niedoceniane – aż do dziś, kiedy to na nowo wykorzystuje się je w aranżacjach wnętrz, uznając za jedną z bardziej efektownych, a przy tym niezwykle funkcjonalnych dekoracji pomieszczenia. 

Piece kaflowe – co warto o nich wiedzieć?

Piece kaflowe – co warto o nich wiedzieć?


Piece kaflowe przez długi czas służyły do ogrzewania wnętrz, stanowiąc jedyne źródło ciepła w wielu domach. Z czasem jednak zaczęły wypierać je inne rodzaje ogrzewania sprawiając, że piece stały się niemodnym elementem zabudowy, przez wielu bardzo chętnie usuwanym. Obecnie we wciąż zmieniających się trendach, nawiązujących coraz częściej do stylu retro i vintage, piece kaflowe znów zaczęły się pojawiać, spełniając funkcję praktyczną i dekoracyjną zarazem. Choć ich wygląd uległ modyfikacji, wciąż nawiązuje do charakterystycznej prostoty minionych czasów, dzięki czemu piece bardzo dobrze komponują się zarówno z klasycznymi, jak i nowoczesnymi wnętrzami. 

Piece kaflowe, zgodnie ze swoją nazwą, wykonane są z kafli. To płytki ceramiczne wypiekane w bardzo wysokiej temperaturze, sięgającej nawet 1000 stopni. Podczas procesu wypalania każdy kafel pokrywany jest specjalnym szkliwem, odpornym na zabrudzenia i zniszczenia. Dzięki temu piece odznaczają się dużą solidnością i mogą przetrwać długie lata praktycznie w niezmienionej formie.
 

Piece kaflowe – co warto o nich wiedzieć?


W wielu domach piece, które były używane dawno temu, wciąż są tak samo funkcjonalne jak kiedyś, dlatego zamiast je usuwać, warto rozważyć ich ponowne wykorzystanie. Należy jednak pamiętać, że renowacja starych pieców to wymagające zadanie. Ze względu na to, że powłoka płytek ceramicznych jest odporna na działanie wody oraz łączenie z jakimkolwiek innym materiałem typu klej lub farba, renowacja pieców kaflowych jest bardzo trudna, a czasami wręcz niemożliwa. Dlatego najbardziej praktycznym, a zarazem ekonomicznym rozwiązaniem okazuje się być skucie starych kafli i zastąpienie ich nowymi. To rozwiązanie pozwala także odświeżyć wygląd pieca. Obecnie – poza tradycyjnymi, jednolitymi kaflami – w ofercie sklepów można znaleźć płytki wielobarwne, często uzupełnione efektownymi motywami. Tak duża różnorodność pozwala dopasować wygląd pieca do stylu, jaki dominuje w całym wnętrzu, sprawiając że staje się on idealnym dopełnieniem całej aranżacji.

Piec kaflowy – cena jego budowy

Decydując się na budowę pieca kaflowego, musimy wziąć pod uwagę koszt z nią związany – dotyczy on nie tylko zakupu potrzebnych materiałów, ale też ceny jego wykonania. Cena postawienia pieca kaflowego uzależniona jest przede wszystkim od jego wielkości. Im większy, tym więcej płytek będziemy potrzebowali do jego budowy. Cena jednej z nich waha się od 25 do 50 zł za sztukę. Do ostatecznego kosztu należy doliczyć też sumę, którą musimy zapłacić zdunowi. W zależności od cennika jego usług może to być wydatek przekraczający 1000 zł. Łączny koszt pieca może – w zależności od jego wymiarów – wynieść nawet ponad 15 000 zł. 

Tańszą alternatywą jest zakup i renowacja pieca kaflowego używanego. W zależności od stanu pieca i jego wielkości taki zakup to wydatek około 3000 złotych. Oczywiście w tym wypadku musimy doliczyć również wydatki związane z renowacją używanego pieca, jednak i tak ostateczny koszt używanego pieca będzie dużo niższy niż budowa nowego.

Bez względu na wybrane rozwiązanie, aby móc docenić zalety pieca kaflowego we własnym domu, musimy przygotować się na znaczące wydatki. Jednak biorąc pod uwagę korzyści wynikające z jego posiadania, okazuje się, że w dalszej perspektywie to wydatek, który się opłaca. Ogrzewanie pomieszczeń przy pomocy pieca jest bardzo ekonomiczne i pozwala zaoszczędzić znaczną kwotę w porównaniu na przykład do ogrzewania gazowego. Więcej informacji na temat ekonomicznych rozwiązań w urządzaniu domu można znaleźć w artykule „Ekologiczny dom - sposoby na oszczędzanie”.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.