Przejdź do treści

Wakacje z dzieckiem - jak je zorganizować?

Udostępnij:

Wakacje z maluchem wymagają dokładnego zaplanowania pod kątem logistycznym. Starsze dzieci wymagają sporo uwagi, ruchu i atrakcji, ale istnieją sposoby na zapewnienie im rozrywki oraz zachęcenie do samodzielnych zabaw, szczególnie, gdy w grę wchodzi długa podróż samochodem, pociągiem czy samolotem. Jak zorganizować wakacje dla całej rodziny, aby były spokojnym, miłym, a co najważniejsze bezproblemowym czasem?

Jaki cel podróży wybrać na wakacje z dzieckiem?

Kierunków wakacyjnych podróży jest bardzo wiele: morze, góry, jeziora, zarówno w Polsce jak i za granicą. Każdy ma swoje wady i zalety, a decyzji nie należy odkładać do ostatniego momentu. Większość hoteli i kurortów wypoczynkowych, szczególnie zagranicznych i nadmorskich, oferuje atrakcje dla dzieci w postaci animacji, tańców, gier i zabaw, a także innych aktywności.

Jeśli rodzice decydują się na wyjazd krajowy na własną rękę lub w hotelach nieprzystosowanych dla dzieci, będą musieli nastawić się na samodzielne zorganizowanie czasu swojemu dziecku, a także odwiedziny w lokalnych ogrodach botanicznych, aquaparkach, na placach zabaw i w parkach rozrywki.

Wyjazd pod namiot również należy dobrze przemyśleć. Choć to tania alternatywa dla pensjonatu, wiąże się z wieloma niedogodnościami i przymusem zabrania ze sobą niezliczonych rzeczy. Wszystko to jednak wynagradza bliskość natury, z której bardzo chętnie skorzystają kilkulatki.

Na pierwsze wspólne wakacje z dzieckiem, najlepiej wybrać stosunkowo bliski kierunek w obrębie Polski. Najczęstszy wybór pada na morze i miejscowości takie jak Władysławowo, Trójmiasto, Hel, Świnoujście czy Łeba. Wczasy nad morzem mogą być świetną rozrywką dla całej rodziny, szczególnie ze względu na bliskość wody, powietrze bogate w jod oraz brom, a także mnogość atrakcji dookoła – zamki, centra nauki, fokaria.

Klimat nadmorski będzie doskonały dla dzieci, które często zapadają na infekcje, a także przewlekle chorych i alergików. Trzeba jednak uważać na wysokie temperatury, które mogą skutkować poparzeniami słonecznymi, a nawet udarami. Dobrą ochronę zapewnią maluchom czapki, kapelusze i wysokie filtry UV.

Innym popularnym miejscem na wakacje są polskie góry – Tatry, Bieszczady i Sudety. Świeże powietrze i zachwycające widoki sprawiają, że ten kierunek ma bardzo wielu zwolenników wśród rodzin z dziećmi.

Ewentualne wędrówki górskie powinny jednak zostać dobrze zaplanowane, ponieważ maluchy szybko nudzą się i męczą, dlatego nie obejdzie się bez zabrania ze sobą nosidełka, a także lupy i lornetki, by mogły obserwować dzikie zwierzęta, ptaki i owady.

Kilkugodzinne wyprawy na szczyty raczej nie wchodzą w grę, ale spacer po parku narodowym może okazać się świetną przygodą. Poza tym w górach nie brakuje innych atrakcji, np. przejażdżki kolejką linową PKL, nawet na jedne z najwyższych szczytów, co będzie wspaniałym przeżyciem nie tylko dla malucha, ale także dla rodziców, którzy na pewno z przyjemnością będą podziwiać widoki np. z Kasprowego Wierchu.

Jaki cel podróży na wakacje z dzieckiem?


Na wakacje z dzieckiem, rodzice coraz chętniej wybierają wyjazdy za granicę, zewzględu na ceny urlopów zbliżone do tych w Polsce. Popularne są szczególnie Grecja, Hiszpania i Chorwacja. Zagraniczne hotele oferują zajęcia z animatorami dla najmłodszych, sport na świeżym powietrzu, tańce i inne rozrywki.

Ponadto maluch ma okazję zobaczyć nieznane dotąd miejsca, zwiedzić delfinarium, pobawić się w ogromnym aquaparku. Także lot samolotem jest niezwykle ekscytujący dla małego podróżnika.

Co zabrać ze sobą na wakacje z dzieckiem?

Wakacje z dzieckiem - zwiedzanie


Najważniejsze i niezbędne są dobrze wyposażona apteczka, ubezpieczenie zdrowotne, a w przypadku wyjazdów zagranicznych również paszport. Jeśli rodzina wybiera się w tropiki, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą i zaszczepić przed tamtejszymi chorobami.

Zabieranie dużej ilości ubrań zwykle okazuje się niepotrzebne, ponieważ większość apartamentów wakacyjnych wyposażona jest w pralki.  Jeśli docelowym kierunkiem jest morze, trzeba pamiętać o kapeluszach i filtrach, a jeśli góry – butach za kostkę i kurtkach przeciwdeszczowych. Maluch będzie zadowolony, jeśli zabierze ze sobą kilka ulubionych zabawek, piłkę, kolorowanki i rodzinne gry planszowe. 

Wakacje spędzone z pociechami, dzięki właściwej organizacji, sprawią wszystkim uczestnikom ogrom przyjemności. Odrobina planowania da gwarancję spokoju i odpoczynku dla całej rodziny.

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.