Przejdź do treści

Operacja zmniejszania żołądka - kiedy jest konieczna?

Udostępnij:

Chirurgiczne leczenie otyłości to temat, który budzi coraz większe zainteresowanie. Operacja zmniejszenia żołądka jest wykonywana jedynie w ściśle określonych sytuacjach, dlatego nie może być traktowana jako alternatywa dla zdrowego trybu życia czy zabieg medycyny estetycznej. Ponadto, redukcja objętości żołądka sprawia, że konieczna staje się trwała zmiana sposobu odżywiania. Kto może zdecydować się na ten zabieg?

Otyłość - przyczyny

Statystyki odnoszące się do nadwagi i otyłości w Polsce są alarmujące. Szacuje się, że ten problem dotyka obecnie 64% mężczyzn i blisko 49% kobiet. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele, począwszy od czynników środowiskowych, po psychologiczne, genetyczne, a nawet hormonalne. Warto wiedzieć, że otyłość uznawana jest za skomplikowaną chorobę przewlekłą, której proces leczenia zalicza się do niezwykle złożonego. Otyłość zaczyna się od nadwagi, nazywanej też stanem przedotyłościowym. Wśród jej najczęstszych przyczyn wymienia się:

  • nieprawidłowe odżywianie (nieregularne, zbyt obfite posiłki, fast foody, spożywanie posiłków o późnej porze itd.), 

  • niską aktywność fizyczną (a często nawet jej brak),

  • stres (nierzadko prowadzi do nadmiernego objadania się),

  • czynniki genetyczne.

Co więcej, otyłość prowadzi do obniżenia jakości życia. Nierzadko przekłada się na złą samoocenę, w skrajnych przypadkach może utrudniać poruszanie się i prowadzić do innych schorzeń. Otyłość powoduje m.in. cukrzycę typu drugiego, choroby zwyrodnienia kości, zaburzenia hormonalne, a nawet miażdżycę.

Leczenie otyłości

Dietetyk

Leczenie nadwagi i otyłości bardzo często sprowadza się do zmiany nawyków żywieniowych. W tym celu konieczna może okazać się konsultacja z dietetykiem, a nawet pozostawanie pod jego opieką przez dłuższy czas. W parze ze zdrowym odżywianiem powinna iść również aktywność fizyczna. Lekarze przepisują w niektórych sytuacjach środki wspomagające odchudzanie, nie należy jednak sięgać po nie na własną rękę. 

Za najbardziej inwazyjną metodę leczenia otyłości uznaje się operację bariatryczną. Jest to zabieg przeprowadzany pod narkozą, który niesie ze sobą ryzyko powikłań. Operacja zmniejszenia żołądka nie może zostać wykonana w przypadku każdego pacjenta. Kwalifikują się do niej wyłącznie osoby ze znacznym stopniem otyłości. Lekarze za główne kryterium przyjmują wskaźnik BMI (body mass index). Określa się go na podstawie masy ciała i wzrostu, aby go obliczyć należy podzielić masę ciała wyrażoną w kilogramach, przez wzrost podany w metrach do potęgi. Na zabieg zostają skierowani pacjenci, których BMI wynosi więcej niż 40.

Równie duże znaczenie ma wskaźnik WHR, który określa stosunek obwodu talii do obwodu bioder. W ten sposób możliwe jest określenie typu otyłości, podzielić możemy ją bowiem na dwa podstawowe rodzaje: otyłość brzuszną i  pośladkowo-udową (gynoidalną). Optymalny wskaźnik WHR wynosi 0,7 w przypadku kobiet i 0,9 w przypadku mężczyzn. 

Przydatne może być również wykonanie pomiaru tkanki tłuszczowej, które pozwala zdiagnozować stopień otyłości. Prawidłowa wartość procentowa tkanki tłuszczowej w organizmie uzależniona jest m.in. od wieku i płci. Dla przykładu, poziom tkanki tłuszczowej u kobiety w wieku 30-34 lat powinien mieścić się w przedziale 22.7%-26.4%.

Jak zmniejszyć żołądek - rodzaje zabiegów

Zabieg zmniejszania żołądka

Wyróżnia się kilka metod zmniejszenia żołądka, zalicza się do nich:

  • By-pass żołądkowy - zazwyczaj wykonuje się go laparoskopowo. W czasie operacji górna część żołądka zostaje połączona z częścią jelita cienkiego, przez co następuje zmniejszenie objętości żołądka. Koszt takiego zabiegu z całościowym leczeniem siega nawet 16 tys. zł.

  • Rękawowa resekcja żołądka - metoda laparoskopowa jest obecnie najczęściej stosowana, gdyż uznaje się ją za najbardziej skuteczną. Polega na wycięciu fragmentu żołądka, dzięki czemu zmniejszona zostaje jego pojemność, zmniejsza się jednocześnie wydzielanie greliny, czyli hormonu pobudzającego uczucie łaknienia. Cena resekcji żołądka to nawet 20 tys. zł.

  • Opaska na żołądek - to specjalna silikonowa opaska na żołądku, która dzieli go na dwie części, dzięki czemu wypełnienie jednej części zapewnia uczucie sytości. Największa zaleta opaski żołądkowej to możliwość jej usunięcia. Opaska na żołądek kosztuje ok. 15 tys. zł.

  • Balon żołądkowy - stosowany przeważnie u pacjentów z najwyższym stopniem otyłości. Napełniony balon umieszcza się w żołądku, co powoduje uczucie sytości. Za zabieg tego typu zapłacimy od 8 do 10 tys. zł.

Operacja zmniejszenia żołądka przeprowadzana jest wyłącznie u osób, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe i mają zamiar zastosować się do wszystkich zaleceń pooperacyjnych. Bardzo ważną rolę odgrywa nastawienie pacjentów.

Ile kosztuje operacja zmniejszenia żołądka? 

Ostateczny koszt zmniejszenia żołądka jest zależny od wybranej metody. Obiera się ją na podstawie wyników badań oraz stopnia otyłości pacjenta. Przed podjęciem decyzji lekarz powinien przeprowadzić podstawowe badanie biochemiczne, EKG oraz morfologię krwi. Rękawowa resekcja żołądka kosztuje od 12 do nawet 30 tys. zł, by-pass żołądkowy to koszt rzędu 19-27 tys. zł.

Jeżeli zabraknie Ci pieniędzy na ten cel, to możesz sprawdzić pożyczkę ratalną w Wonga. Pożyczka ratalna dla nowych klientów to nawet do 20000 zł w 60 ratach, dzięki czemu jej spłatę dopasujesz do możliwości finansowych. Co więcej, w przypadku gdy pożyczka zostanie spłacona do 30 dni oddasz dokładnie tyle, ile pożyczyłeś! Wniosek wystarczy złożyć online, a decyzje powinniśmy otrzymać w zaledwie kilkanaście minut.

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.