Przejdź do treści

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy i sylwetki? Poznaj najważniejsze zasady!

Udostępnij:

Dobór odpowiedniej fryzury zależy przede wszystkim od kształtu twarzy, a często również sylwetki. Dobre cięcie pozwala ukryć niedoskonałości, np. zbyt wysokie czoło, odstające uszy, duży nos. Wizyta u profesjonalnego fryzjera może nadać twarzy odpowiedni wyraz, a w efekcie znacząco wpłynąć na podwyższenie pewności siebie.

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Podcinanie włosów


Odpowiednia fryzura to taka, która jest dobrana do kształtu twarzy – owalnego, okrągłego, kwadratowego, prostokątnego, trójkątnego czy diamentowego.

Twarz owalna jest smukła i regularna bez zbyt wysokiego lub niskiego czoła. Broda jest wydłużona i zaokrąglona, a kości policzkowe delikatnie zaznaczone. Taki kształt twarzy daje kobietom dowolność w wyborze fryzury. Pasują do niej włosy długie, krótkie, z grzywką lub bez.

Twarz okrągła to taka z pełnymi policzkami i niskim czołem. Ze względu na to sprawia wrażenie bardzo dziewczęcej. Pasują do niej długie, proste lub kręcone włosy albo bob z wydłużonym przodem. Osoby o takim owalu twarzy powinny wystrzegać się grzywek zasłaniających czoło, fryzur pozbawionych objętości oraz takich, które sięgają linii brody.

Twarz kwadratowa charakteryzuje się szeroką żuchwą, wystającymi kośćmi policzkowymi, dość niskim czołem. Taki kształt twarzy współgra z długimi lub półdługimi wycieniowanymi włosami, asymetrycznymi fryzurami z dużą objętością lub bardzo kobiecymi falami. Przy kwadratowym owalu lepiej unikać typowego boba, cięć kończących się przed linią żuchwy, mocnego tapirowania oraz ciężkiej grzywki.

Twarz prostokątna jest szczupła i podłużna z zaokrągloną brodą, często wysokim czołem oraz kanciastą sferą podbródka. Przy tym kształcie twarzy polecane są szczególnie fryzury półdługie lub krótkie z grzywką, fale, loki, cięcia asymetryczne oraz boby. Ciężkie, proste grzywki oraz płaskie fryzury bez objętości mogą podkreślać kanciastość rysów.

Twarz trójkątna to taka z szerokim czołem, która zwęża się ku wąskiemu, szpiczastemu podbródkowi. Linia szczęki jest delikatna, a kości policzkowe uwydatnione. Pasują do niej klasyczne boby, krótkie grzywki, krótkie kręcone lub półdługie wycieniowane włosy. Przy tym owalu twarzy lepiej wystrzegać się koków wiązanych na czubku głowy, upięć odsłaniających czoło oraz tzw. grzybka, czyli włosów sięgających uszu i mocno napuszonych.

Twarz diamentowa charakteryzuje się bardzo zaznaczonymi kośćmi policzkowymi, czołem zwężonym po bokach oraz szpiczastą brodą. W zależności od tego, czy wydatne kości policzkowe mają zostać podkreślone czy ukryte, fryzura będzie inna. W pierwszej opcji sprawdzą się geometryczne formy lub włosy gładko upięte do tyłu. W drugim wypadku polecane są długie lub półdługie cięcia bez grzywki. Odpowiednie będą tutaj fale oraz fryzury uniesione i puszyste.

Jak dobrać fryzurę do kształtu sylwetki?

Wizyta w salonie fryzjerskim


Dobrze dobrana fryzura pomoże ukryć nie tylko mankamenty twarzy, ale także sylwetki. W zależności od jej kształtu odpowiednia będzie inna fryzura.

Sylwetka typu gruszka – charakteryzuje się biodrami szerszymi w stosunku do ramion. Będą do niej pasowały cięcia z dużą objętością, wysokie upięcia, fryzury kręcone i tapirowane. Włosy pozbawione uniesienia podkreślą dysproporcje.

Sylwetka typu klepsydra – najbardziej klasyczny typ sylwetki, którego posiadaczki mają duży biust, wyraźne wcięcie w talii i okrągłe biodra. Współgrają z nią właściwie wszystkie fryzury. Jeśli jednak celem jest optyczne zmniejszenie i tak obfitych piersi, wskazane są długie włosy.

Sylwetka typu jabłko – niska i krępa. Charakteryzuje się dużym biustem i okrągłym brzuchem. Cieniowane włosy w połączeniu ze skośną grzywką wysmuklą twarz i nie dodadzą sylwetce dodatkowych kilogramów. Osoby o tym typie sylwetki powinny unikać równo obciętych włosów do ramion.

Idealnie dobrana fryzura jest zależna od kształtu twarzy, a niekiedy również sylwetki. Pozwala ona ukryć mankamenty urody oraz dodać pewności siebie. Więcej o włosach, a w szczególności o krótkim cięciu, przeczytasz w artykule „Krótkie fryzury – dla kogo są odpowiednie?”

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).