Przejdź do treści

Odpocznij w słonecznej Tunezji

Udostępnij:

Przez całe lata Tunezja była krajem chętnie odwiedzanym przez turystów z całego świata. Północna Afryka, kraj zachodzącego słońca, cudowne plaże i gwarantowana pogoda. Wydaje się, że więcej chcieć nie można. Niestety, Tunezja straciła nieco na atrakcyjności po serii zamachów terrorystycznych. Teraz stara się odbudować swoją pozycję, a poprawa bezpieczeństwa w tym kraju widoczna jest gołym okiem.

Tunezja zachwyca zróżnicowanym krajobrazem, który przyciąga wielu podróżników. Na południu sąsiaduje z Saharą, gdzie w pobliskich oazach można zobaczyć m.in. drzewa cytrusowe, bananowce i figowce. Północna część kraju to z kolei roślinność tropikalna, znane kurorty, przepiękne plaże i koralowe rafy w Tunezji, które jak magnes przyciągają amatorów nurkowania i podziwiania podwodnej natury.

Warto więc spakować walizki i wykupić ubezpieczenie w podróży. Czy konieczne jest rezerwowanie miejsc z wyprzedzeniem? No cóż, łatwiej wówczas znaleźć dobrą ofertę, a zaoszczędzone pieniądze  przeznaczyć na dodatkowe atrakcje na miejscu.

Tunezja – informacje praktyczne

Polacy wybierający się do Tunezji nie muszą posiadać wizy, o ile ich pobyt nie przekroczy 90 dni. Paszport musi być ważny przynajmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu do kraju. W Tunezji można prowadzić samochód na podstawie polskiego prawa jazdy. Jednak wszyscy Ci, którzy decydują się na takie rozwiązanie muszą być świadomi, że Tunezja to zdecydowanie inna kultura panująca na drogach publicznych.

Większość Tunezyjczyków nie zwraca uwagi na przepisy ruchu drogowego. Dotyczy to zarówno kierowców, jak i pieszych. Z tego powodu należy dokładnie przemyśleć decyzję o wypożyczeniu samochodu na miejscu.

W tej chwili powszechnie uznaje się, że w tunezyjskich kurortach śródziemnomorskich nie ma żadnego zagrożenia terrorystycznego. Jednak zaleca się unikanie wycieczek do większych miast na terenie tego kraju oraz do południowych regionów Tunezji z uwagi na niezbyt stabilną sytuację samego państwa.

Klimat i pogoda

Widok z góry Byrsa z antycznymi ruinami Kartaginy
Widok z góry Byrsa z antycznymi ruinami Kartaginy

Doskonała pogoda, która panuje w Tunezji od maja do października, sprawia, że turyści kochają ten raj. Urlop w tym okresie z pewnością będzie należał do udanych. Temperatura rzadko spada poniżej 25 stopni, a w najgorętszych miesiącach - od lipca do września - zwykle sięga powyżej 30 stopni Celsjusza.

Letnie miesiące w Tunezji to czas, kiedy nie ma co liczyć na choćby jedną kroplę deszczu. Pada głównie zimą, a tylko niewielkie opady notuje się wiosną i jesienią. Jeśli więc na myśl przychodzi Tunezja i wczasy, to wrzesień jest najlepszym terminem. Wtedy jest tam nadal bardzo ciepło, a nie ma już takich męczących upałów.

Tunezja – ciekawe miejsca

Choć Tunezja kojarzy się z plażami, wodą i rafami koralowymi, to należy wiedzieć, że to także kraj z bogatą historią. Znajdziemy tam ruiny, meczety i wiele innych zabytków. Zaledwie 10 km od morza znajduje się stolica kraju – Tunis. To centrum kulturalne Tunezji z licznymi atrakcjami, jak warowna forteca czy przepiękne pałace. Warto odwiedzić również tuniską medynę. która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W Tunezji znajduje się trzeci co do wielkości na świecie amfiteatr, który jest w stanie zmieścić ponad 30 tysięcy osób. Można go zobaczyć w miejscowości Al-Dżamm. Mimo, że jego historia zaczęła się w III wieku przed naszą erą, to amfiteatr zachował się w znacznie lepszym stanie, niż znane włoskie Koloseum. Często też uważa się, że robi on o wiele większe wrażenie niż ta rzymska budowla. 
 

Dom w mieście Sidi Bou Said
Dom w mieście Sidi Bou Said
 

Warto odwiedzić też tunezyjskie miasto artystów Sidi Bou Said. Jego założycielami byli hiszpańscy Maurowie, a spośród innych arabskich miast wyróżnia je przede wszystkim kolorystyka. Wąskie uliczki w biało-niebieskich barwach zapadają głęboko w pamięć, a zdjęcia z tego miasta można znaleźć w wielu albumach znanych fotografików.

Na uwagę zasługuje także Thugga. To miasto, w którym można obejrzeć ruiny starożytnego, punickiego miasta. Najlepiej zachowało się mauzoleum Atebana, Kapitol i rzymski teatr, w którym do dziś wystawiane są klasyczne sztuki w czasie letnich festiwali teatralnych.

Udostępnij:

Podróżnik z pasją i fotograf z zamiłowania. Z branżą turystyczną związany od wielu lat.

Poszukuje miejsc pięknych i nieoczywistych. Ceni sobie bliski kontakt z naturą. Nie boi się niczego – nawet komarów! Podróżuje najchętniej latem i z rodziną.