Przejdź do treści

Boks dla początkujących

Udostępnij:

Boks kojarzony jest ze sztukami walki zarezerwowanymi wyłącznie dla odważnych. Tymczasem jest to sport, który tak naprawdę może uprawiać każdy, oczywiście po odpowiednim przygotowaniu. Ćwiczenia bokserskie, podobnie jak każdy rodzaj aktywności fizycznej, pomagają poprawić kondycję i wydolność organizmu, a także wymodelować sylwetkę. Jak zacząć trenować boks? Podpowiadamy!

Boksing – poznaj zalety tego niezwykłego sportu

Nie ulega wątpliwości, że boks jest sportem bardzo wymagającym. Jego trenowanie wiąże się z dużym wysiłkiem, samodyscypliną i wysoką motywacją. Warto jednak zdobyć się na ten trud, gdyż jest to sport dający wiele satysfakcji.

Jak każda aktywność fizyczna w pozytywny sposób wpływa na organizm, a duży wysiłek, jakiego wymaga każdy trening, pozwala też rozładować emocje i złą energię. Stanowi więc bardzo dobry sposób na obniżenie poziomu stresu i napięć emocjonalnych, dlatego treningi bokserskie często wykorzystywane są jako metoda na wyciszenie się i opanowanie agresji.

Dodatkową zaletą płynącą z boksu jest redukcja tkanki tłuszczowej, w związku z czym może on stanowić doskonałe uzupełnienie innych ćwiczeń siłowych.

Boks dla początkujących bez tajemnic

Boks dla początkujących


Trening bokserski oczywiście powinien zostać poprzedzony specjalną rozgrzewką. Właściwe przygotowanie ciała do podjęcia wysiłku zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji oraz boleśnie odczuwanych skurczów będących wynikiem nadmiernego naciągnięcia mięśni i ścięgien. Po rozgrzewce można przystąpić do wykonywania ćwiczeń.

Trening bokserski dla początkujących może być wykonywany zarówno na siłowni, pod okiem profesjonalnego trenera, jak i w domu. Pamiętajmy, że w tym drugim przypadku będzie on wymagał opracowania specjalnego planu, który najlepiej skonsultować ze specjalistą. Można też sięgnąć po gotowe zestawy ćwiczeń, dostępne na przykład w Internecie. Aby przeprowadzić trening bokserski w domu, należy zaopatrzyć się w rękawice i worek bokserki – akcesoria te możemy zakupić w większości sklepów sportowych

Ćwiczenia dla początkujących mogą przybrać dwie formy. Pierwsza z nich to trening z workiem, druga to tzw. walka z cieniem.

Ćwiczenia na worku bokserskim umożliwiają doskonalenie siły i precyzji uderzeń. Można zastosować kilka rund, podczas których wykonamy około 20 dynamicznych uderzeń. Każda z rund powinna być oddzielona od siebie przerwą trwającą minimum 40 sekund. Z wykorzystaniem worka możemy też ćwiczyć siłę uderzeń. W tym celu należy ustawić się od niego w bliskiej odległości, a następnie wykonywać ciosy z maksymalną siłą. Ten rodzaj ćwiczeń również można wykonywać seriami.

Inną techniką treningu, którą z powodzeniem możemy ćwiczyć w domu, jest tzw. walka z cieniem. Polega ona na zadawaniu ciosów nieistniejącemu przeciwnikowi, przy jednoczesnym unikaniu jego uderzeń. Poza samymi uderzeniami technika ta pozwala ćwiczyć pracę nóg, bardzo istotną na ringu.

Boks dla początkujących


Jeżeli jednak zależy nam na profesjonalnym przygotowaniu, zamiast decydować się na samodzielne treningi, możemy skorzystać z zajęć prowadzonych w klubach sportowych. Wówczas trafimy pod opiekę trenera, który przeprowadzi nas krok po kroku przez kolejne etapy treningów. W ten sposób będziemy mogli szkolić swoją technikę i zdobywać nowe umiejętności. W zależności od oferty wybranego klubu, cena jednego treningu może wahać się w granicach 100–150 zł.

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.