Woda w ogrodzie - jak urządzić oczko wodne i dlaczego warto?
Oczko wodne to nic innego, jak kreatywnie zaaranżowana sadzawka. Można je zbudować samodzielnie. Możemy być pewni, że zrobione przez nas oczko wodne, posadzone własnoręcznie rośliny oraz inne dodatki upiększą ogród, a także będą cieszyć oko domowników i gości.
Warunki do stworzenia oczka wodnego
Trzeba wiedzieć, że oczko wodne, to coś więcej niż wyłożony folią dół z wodą. Jeżeli chcemy, aby było urokliwe trzeba zadbać o jego odpowiednie wyposażenie i je pielęgnować. Ze względu na ryby, które będą w nim pływać oraz rośliny wodne, ogrodowe sadzawki muszą znajdować się w odpowiednim miejscu.
Lokalizacja oczka wodnego powinna umożliwiać dostęp światła przez około 6 godzin dziennie, jednak nie można dopuścić do przegrzania wody. W upalne dni, szczególnie około godzin południowych, słońce świeci najmocniej. Konieczny jest wówczas cień, który zapewnić może na przykład drzewo, ogrodzenie lub ściana domu.
Sadzawka ogrodowa powinna być na tyle duża i głęboka, aby stwarzać warunki dla roślin oraz żyjących w nim ryb. Przyjmuje się, że 20m2 to wystarczająca powierzchnia, aby zaaranżować wymarzone oczko wodne. Oczko powinno mieć 50 cm (dla samych roślin) lub 100–120 cm (dla ryb) głębokości.
Jak zbudować oczko wodne?
Oczko wodne to element, który urozmaica i upiększa wygląd podwórka. Ożywia i przełamuje monotonię w ogrodzie. Aby oczko wodne mogło spełniać wymogi idealnego zbiornika wodnego, należy odpowiednio się przygotować.
Najważniejszą rzeczą jest wybór materiału, z jakiego wykonane będzie dno oczka. Można użyć do tego odpowiedniej folii (PCW, PE, kauczuk), betonu (wymaga to pomocy fachowca) lub gotowej formy. Z reguły to właśnie folia jest najlepsza do aranżacji oczka wodnego. Musi ona być odporna na promieniowanie UV czy amplitudy temperatur.
Ponadto powinna odpowiadać zwierzętom oraz roślinom znajdującym się w stawie. Należy ją zabezpieczyć poprzez podsypkę z piasku i gliny. Dzięki temu możemy uniknąć uszkodzeń folii od spodu na przykład poprzez kamienie. Folię należy rozłożyć, kiedy sprzyjają temu warunki, a więc wtedy, kiedy jest sucho i ciepło. W zależności od tego, jak duży ma być zbiornik, należy wybrać jej odpowiednią grubość (0,5 –1 mm).
Kiedy oczko wodne wyłożymy folią, należy sprawić, by brzeg wyglądał naturalnie. Jeśli materiał, którym przykryliśmy dno, jest widoczny, można wysypać na niego żwirek lub granitowy grys.
Niezbędne urządzenia, czyli jak dbać o oczko wodne
Jak wiadomo, utrzymanie równowagi biologicznej w zbiorniku wodnym jest najważniejsze. To zadanie będzie łatwiejsze w przypadku dużego, głębokiego oczka. Stworzenie warunków naturalnych może się udać bez używania zbyt wielu urządzeń mechanicznych. O mniejsze oczka wodne trzeba znacznie częściej dbać i regularnie oczyszczać wodę.
W związku z tym należy dokupić takie urządzenia jak pompa, filtr czy skimmer. Pompa do oczka wodnego tworzy warunki dla flory i fauny w ogrodowej sadzawce. Musi być wydajna oraz posiadać odpowiednią moc tłoczenia wody, co przelicza się w litrach na godzinę.
Dodatkowym niezbędnym urządzeniem jest filtr do oczka wodnego. Oczyszcza on wodę z glonów czy resztek roślin (filtr mechaniczny) lub trujących związków chemicznych (filtr biologiczny). Kolejnym przydatnym gadżetem o podobnym zastosowaniu jest tak zwany skimmer, który dodatkowo oczyszcza wodę z zanieczyszczeń powierzchownych, pojawiających się na tafli oczka wodnego.
Dla upiększenia ogrodowego stawu można zakupić oświetlenie. Diody LED lub minireflektory halogenowe umieszcza się pod wodą, wokół zbiornika lub na powierzchni. W efekcie oczko wodne będzie się wyróżniało i dodawało uroku naszemu ogrodowi.
Oczko wodne w ogrodzie to urozmaicenie przestrzeni wokół domu, które – o ile właściwie się o nie zadba – będzie cieszyć oko przez długi czas. Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z aranżacją ogrodu z sadzawką na własną rękę, zasięgnij porady eksperta, który przygotuje spersonalizowany projekt ogrodu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradniku „Projekt aranżacji ogrodu – kiedy warto skorzystać z takiego rozwiązania.”