Przejdź do treści

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – czego nie może zabraknąć?

Udostępnij:

W każdym samochodzie powinny znaleźć się elementy, które zapewnią bezpieczeństwo kierującego, pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu. Niekiedy niezbędne przyrządy dostarczane są przez producenta, lecz nabycie niektórych z nich leży w gestii posiadacza auta. Czego zatem nie może zabraknąć w samochodzie?

Obowiązkowe elementy wyposażenia

Akcesoria samochodowe - wyposażenie obowiązkowe

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 roku wskazuje, iż w każdym samochodzie powinien znaleźć się „trójkąt do ustawiania na drodze, przeznaczony do ostrzegania o obecności unieruchomionego pojazdu”, a także gaśnica samochodowa umieszczona w miejscu, które zapewni do niej łatwy dostęp w razie potrzeby jej użycia.

Trójkąt ostrzegawczy musi posiadać ważną homologację, która gwarantuje dużą powierzchnię odblaskową, co pozwala z kolei na odpowiednie sygnalizowanie postoju pojazdu z powodu jego uszkodzenia lub wypadku. Niewłaściwa sygnalizacja lub jej brak w takiej sytuacji może stać się zagrożeniem dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Takie zachowanie, jak i nieoznaczenie pojazdu holowanego, zagrożone jest mandatem w wysokości 150 zł. Nieposiadanie trójkąta ostrzegawczego grozi mandatem do 500 zł.

Kolejnym obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu, o którym mowa w rozporządzeniu, jest gaśnica samochodowa. Powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym, jednak często przechowywana jest w bagażniku, zamiast na przykład pod siedzeniem. Za brak gaśnicy, policjant może wystawić mandat w wysokości nawet do 500 zł.

Gdy data ważności gaśnicy wygasła, kierowca mandatu nie otrzyma. Może jedynie dostać pouczenie o konieczności dokonania przeglądu urządzenia. Konsekwencją braku gaśnicy może być negatywny wynik badania technicznego pojazdu.

Należy mieć na uwadze to, że posiadanie gaśnicy jest również ważne, jeśli chodzi o odszkodowanie. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku kolizji czy wypadku, gdy okaże się, że nasz samochód nie był wyposażony w gaśnicę.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Trójkąt ostrzegawczy - awaria samochodu

Choć obowiązkowe wyposażenie samochodu nie obejmuje między innymi apteczki doraźnej pomocy, kamizelki odblaskowej czy koła zapasowego, warto zaopatrzyć się w te elementy. Bezpieczeństwo i komfort jazdy zwiększają się, gdy jesteśmy pewni, że w razie potrzeby, będziemy mogli odpowiednio zareagować i samodzielnie naprawić usterkę bądź udzielić pierwszej pomocy.

Apteczka powinna być wyposażona w bandaże, plastry, nożyczki, kompresy gazowe, opaskę uciskową czy środek dezynfekujący. Nie można zapomnieć o rękawiczkach ochronnych oraz chuście trójkątnej, która przyda się w celu unieruchomienia kończyny górnej w przypadku jej złamania.

Innym, równie ważnym, choć nieobowiązkowym elementem wyposażenia jest kamizelka odblaskowa. Plusem jest to, że kamizelka nie zajmuje dużo miejsca. Może zdarzyć się, że będziemy uczestnikami wypadku lub kolizji albo konieczna będzie wymiana koła. Kierowca, który wysiada na drodze publicznej po zmroku, staje się pieszym. Wówczas konieczne jest posiadanie elementów odblaskowych, które pozwolą dostrzec poruszającą się postać.

Za brak kamizelki odblaskowej podczas poruszania się po ciemku, poza terenem zabudowanym, grozi mandat do 500 zł. Kierowcy powinni zaopatrzyć się dodatkowo w linę holowniczą, zapasowe żarówki do samochodu oraz narzędzia, które pomogą im wymienić koło czy naprawić inne usterki.

Każdy posiadacz samochodu jest odpowiedzialny za innych uczestników ruchu drogowego. W związku z tym powinien zaopatrzyć swój samochód w niezbędne akcesoria, które zapewniają wszystkim bezpieczeństwo. Większość kierowców lubi posiadać także sprzęty, które sprawiają, że podróż staje się łatwiejsza oraz przyjemna, o czym można przeczytać w artykule o najlepszych gadżetach samochodowych.

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.