Przejdź do treści

Jak stres wpływa na zdrowie i wygląd ? Poznaj wroga, by móc walczyć z nim skutecznie!

Udostępnij:

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Z jednej strony może być mobilizujący i zachęcać do działania – poziom adrenaliny wzrasta, a nasz mózg lepiej pracuje. Z drugiej strony, gdy długo się utrzymuje, wywiera niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Jakie są przyczyny stresu i jak sobie z nim radzić?

Przyczyny stresu

Zestresowany mężczyzna przy biurku

Stres jest towarzyszem codziennych sytuacji. Możemy stresować się przed ważnym spotkaniem biznesowym, pierwszą randką lub poważną rozmową. Stresują nas trudne relacje, nierozwiązane sytuacje czy podejmowanie decyzji. Ze stresem wiąże się również zmiana miejsca zamieszkania, odebranie ważnej nagrody czy przemówienie.

Dzieci i młodzież również narażeni są na stres – przechodzenie kolejnych etapów począwszy od przedszkola, przez szkołę średnią i studia. Ważne momenty w naszym życiu, ambicje oraz cele, które sobie stawiamy, powodują, że czujemy presję. Stresować może urlop, podróż oraz inne rzeczy, które powinny nas przecież cieszyć.

Thomas Holmes oraz Richard Rahe, dwaj psychiatrzy, zadali pytania 5 tys. pacjentom o to, jakie wydarzenia są najbardziej stresujące. Stworzyli listę 43 sytuacji, które nazwali „jednostkami zmiany życia” (life change units). Badani musieli zaznaczyć, którego z tych wydarzeń doświadczyli.

Zdaniem Holmesa i Rahe’a do najbardziej stresujących należą: śmierć małżonka, rozwód, separacja, pobyt w zakładzie karnym, śmierć innej osoby z rodziny, obrażenia ciała lub choroba, ślub, zwolnienie z pracy, pojednanie z małżonkiem oraz przejście na emeryturę.

Jakie są objawy stresu?

Choć każdy na stres reaguje inaczej, można wymienić najczęściej występujące objawy. Stres wywołuje bóle brzucha oraz kłopoty żołądkowe. W sytuacjach stresowych zaczyna szybciej bić serce, występuje wzmożona potliwość, jest na przemian gorąco i zimno. Stres może powodować bezsenność, problemy z koncentracją i pogorszenie pamięci. Reakcją na stres może być brak apetytu lub wręcz przeciwnie – napad głodu.

Skutki stresu

Stres jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Przewlekły stres może doprowadzić do kłopotów z trawieniem, wrzodów żołądka, a nawet chorób serca. Długotrwały stres powoduje, że zwiększa się stężenie kortyzolu i adrenaliny.

W konsekwencji wywołuje nadciśnienie tętnicze, które z kolei zwiększa prawdopodobieństwo chorób sercowo-naczyniowych. Nadmierny stres ma wpływ na powstawanie chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Hashimoto czy Gravesa-Basedowa.

Jeżeli układ odpornościowy jest osłabiony, mogą występować częstsze infekcje. Sytuacje stresowe wywołują bóle głowy, które z czasem mogą się nasilać i powodować migrenę. Nie wolno lekceważyć tych symptomów. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu.

Stres wpływa także na pogorszenie wyglądu. Może powodować zmiany skórne – nadmierny trądzik bądź przesuszenie skóry spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie. Na twarzy pojawia się więcej zmarszczek, podkrążone i opuchnięte oczy, przez co wyglądamy starzej. Włosy stają się słabsze i rzadsze, nerwowe sytuacje mogą doprowadzić nawet do łysienia.

Jak radzić sobie ze stresem?

Kobieta medytuje w pracy

Nawet jeśli stres jest naszym codziennym towarzyszem, nie musimy pozwalać mu na przejęcie nad nami kontroli. Wyrobienie w sobie dobrych nawyków pozwoli rozładować napięcie i na chwilę zapomnieć o nieprzyjemnych doznaniach. To z kolei zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia skutków długotrwałego stresu.

Najważniejsza jest aktywność fizyczna – regularne uprawianie sportu pozwoli się odstresować. Bieganie, joga czy pływanie bardzo dobrze wpływają na nasze samopoczucie. Codzienne spacery oraz kontakt z naturą pozwalają się wyciszyć i odnaleźć wewnętrzną harmonię.

Ponadto niezwykle ważne są kontakty intymne, które odprężają i relaksują. Jak sobie jednak pomóc w sytuacjach stresowych, gdy nie ma czasu na spacer? Należy wówczas wstać, wciągnąć brzuch i zrobić 10 głębokich oddechów. Trzeba skupić się głównie na oddychaniu i nie myśleć o niczym innym. W sytuacjach stresowych pomogą również ćwiczenia izometryczne, napięcie ciała na 10 sekund, a potem rozluźnienie mięśni.

Stres to element naszej codzienności. W niektórych sytuacjach jest mobilizujący, przewlekły – wywołuje niebezpieczne skutki dla naszego zdrowia. W razie potrzeby można pomagać sobie ziołowymi lekami na uspokojenie, o których przeczytacie tu.

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.