Objawy niedoboru potasu w organizmie
Potas to jeden z najważniejszych składników mineralnych w naszym organizmie. Odpowiada przede wszystkim za prawidłową pracę serca. Poza tym potas pozwala na zachowanie właściwej gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej organizmu. Pierwiastek ten bierze też udział w procesie spalania białek oraz węglowodanów.
Choć jego niedobór może spowodować poważne dla zdrowia konsekwencje, jego nadmiar również bywa szkodliwy. Warto więc zadbać o to, by jego stężenie utrzymywało się na właściwym poziomie. Jakie mogą być objawy niedoboru potasu w organizmie?
Objawy niedoboru potasu
Niedobór potasu objawia się przede wszystkim puchnięciem rąk i nóg. Brak potasu skutkuje również wystąpieniem nadciśnienia tętniczego oraz zakłóca pracę serca – jego rytm staje się nieregularny. Symptomami zbyt niskiego poziomu potasu w organizmie są także pojawiające się skurcze mięśni, odczuwane podczas wysiłku lub tuż po jego zakończeniu. Objawem niedoboru pierwiastka może być też rozdrażnienie oraz nadmierne zmęczenie.
Potas w organizmie ważny jest dla zachowania dobrego samopoczucia, gdyż bierze on udział w procesie transportu serotoniny – hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie dobrego nastroju. W związku z tym długotrwały brak tego pierwiastka może przyczynić się do wystąpienia wahań nastroju, a nawet zwiększać ryzyko wystąpienia depresji.
Jednak najpoważniejszym skutkiem braku potasu w organizmie jest wystąpienie hipokaliemii, czyli zaburzenia elektrolitowego, podczas którego ilość jonów potasu w surowicy krwi wynosi poniżej 3,8 mmol/l. Zaburzenie to może przebiegać zupełnie bezobjawowo, jeśli deficyt potasu jest niewielki. Natomiast spory brak tego pierwiastka może realnie zagrażać życiu. Warto więc wiedzieć, jakie czynniki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia niedoboru potasu oraz w jaki sposób walczyć z jego brakiem.
Co wypłukuje potas?
Do obniżenia ilości potasu w organizmie przyczynia się wiele czynników. Na powstawanie niedoborów tego pierwiastka są szczególnie narażone osoby, które stosują restrykcyjną dietę, opartą na niewielu produktach odżywczych, lub co gorsza głodówki.
Utratę potasu powodują także wymioty i biegunka, które utrzymują się przez kilka dni w trakcie zatrucia pokarmowego oraz towarzyszą wielu innym chorobom. Dlatego też w przypadku ich wystąpienia warto zadbać o uzupełnienie elektrolitów. Najlepiej wówczas pić bardzo dużo niegazowanej wody mineralnej, naparów z rumianku, mięty lub rozcieńczonych z wodą soków owocowych.
O regularnym uzupełnianiu elektrolitów powinny też pamiętać osoby bardzo aktywne fizycznie, ponieważ na skutek wzmożonej potliwości towarzyszącej wysiłkowi fizycznemu poziom potasu zostaje obniżony. Obniżenie zawartości omawianego pierwiastka może nastąpić także w wyniku zażywania leków przeczyszczających oraz nadmiernego stosowania ziół i leków moczopędnych.
Jeśli jesteśmy narażeni na wystąpienie niedoboru potasu w organizmie z powodu wyżej wymienionych sytuacji, warto zadbać o to, by jak najszybciej uzupełnić jego braki.
Cenne źródła potasu to między innymi owoce i warzywa. Spożywanie świeżych bananów, pomarańczy, truskawek, mango, kiwi, daktyli oraz szpinaku, brokułów, marchwi, ziemniaków i czerwonej papryki z całą pewnością pomoże wyrównać poziom potasu w organizmie. Dobrym źródłem potasu są poza tym ryby, szczególnie łosoś i sardynki. Warto jednak pamiętać, że spożywanie tych produktów jednorazowo, nawet w dużych ilościach, nie zwiększy ilości potasu w naszym organizmie.
Aby osiągnąć taki efekt, należy je wprowadzać stopniowo do codziennej diety. Niestety – w przypadku wystąpienia dużych niedoborów – samo spożywanie produktów bogatych w potas może okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z lekarzem, który ustali, jakie są przyczyny braku potasu, a następnie wskaże skuteczny sposób na zniwelowanie niedoborów.
Niedobór potasu można również wyrównać poprzez zażywanie suplementów diety. Preparaty tego rodzaju dostępne są w każdej aptece a także sklepach zielarskich. Ich spożywanie najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, który z pewnością pomoże w dobraniu najbardziej odpowiedniego rodzaju suplementu, kierując się przy tym przede wszystkim stopniem zapotrzebowania organizmu.