Przejdź do treści

Rajskie wakacje na skalistej wyspie – poznaj Sardynię

Udostępnij:

Gdzie pojechać na wakacje? To pytanie często pojawia się już zimą. Ponieważ tęsknimy wówczas za słońcem i wysokimi temperaturami, do głowy przychodzą nam Włochy. Urlop na południu Europy – świetnie, ale konkretnie gdzie? Na wakacje warto wybrać często niedocenianą, a przecież tak piękną Sardynię.

Sardynia – wyspa większa niż inne

Kreta i Majorka to wyspy na Morzu Śródziemnym cieszące się ogromną popularnością. Trudno jednak znaleźć przyczynę, dla której Sardynia nie mieści się wśród 10 najpopularniejszych wysp tego rejonu Europy. I choć jest większa od Majorki i Krety razem wziętych, to ciągle niewielu naszych rodaków decyduje się na spędzanie tam wakacji. Być może niewielkie zainteresowanie Sardynią bierze się stąd, że kojarzona jest głównie z rezydencjami najbogatszych ludzi świata i wysokimi cenami.

Wyspa urzeka swoją historią, można tu odnaleźć ślady kultury arabskiej, genueńskiej, hiszpańskiej i oczywiście rzymskiej. Sardynia to też raj dla miłośników przyrody. Malownicze, skaliste i klifowe wybrzeża przeplatają się z płaskimi i piaszczystymi plażami.

Sardynia – co warto zobaczyć?

Cagliari - widok na stare miasto, Sardynia, Włochy
Cagliari - widok na stare miasto, Sardynia, Włochy


Pierwsze kroki warto skierować do Cagliari, stolicy Sardynii. To kwintesencja kulturowej mieszanki. To tu znajduje się katedra św. Marii wybudowana w XIII wieku i kompleks średniowiecznych krypt, w których pochowano wielu męczenników. Stare miasto zachwyca też widokami, szczególnie gdy podziwia się je z różnych punktów widokowych, chociażby na wieży Pancrazio, Wieży Słonia czy w cytadeli św. Remiego, będącej jednym z elementów murów obronnych miasta.

Za najciekawsze miasto na Sardynii uważa się Alghero i jego centrum zwane małą Barceloną. Można tu zobaczyć słynny średniowieczny kościół św. Franciszka i katedrę św. Marii Panny. Na uwagę zasługują także pozostałości rzymskich budowli. Niedaleko Oristano, na zachodnim wybrzeżu wyspy, znajduje się Tharros, a w nim okazałe ruiny miasta z czasów rzymskich i fenickich.

Sarydnia – najpiękniejsze plaże, jaskinie i groty

Plaża Villasimius, Cagliari, Sardynia, Włochy
Plaża Villasimius, Cagliari, Sardynia, Włochy


Będąc na Sardynii, obowiązkowo trzeba zakosztować słodkiego lenistwa na jednej z tamtejszych plaż. Warto wybrać się na wybrzeże Costa Rei, znajdujące się na południowo-wschodnim krańcu wyspy. Przepiękne, piaszczyste plaże oblewane są przez wody Morza Tyrreńskiego należące do najcieplejszych w tym rejonie.

Wypożyczając samochód, można z łatwością dotrzeć do przylądka Carbonara, który słynie ze swoich latarni morskich.
 

Capo Caccia, Sardynia, Włochy
Capo Caccia, Sardynia, Włochy


Niedaleko Alghero trzeba odwiedzić słynną Grotę Neptuna, która znajduje się nad niezwykłym klifowym wybrzeżem na przylądku Capo Caccia widocznego z portu Alghero. Inną bardzo znaną grotą we wschodniej części wyspy jest jaskinia Ispinigoli, która jest w górach nieopodal Dorgali. Turystów i speleologów przyciągają tu niezwykłe stalagmity. Grotę można zwiedzać tylko od kwietnia do listopada.

Sardynia – jedzenie, w którym się zakochasz

Trudno powiedzieć, czy to niespieszny tryb życia, czy też lokalne przysmaki sprawiają, że Sardynia to miejsce w Europie, w którym żyje się najdłużej. Być może dzieje się tak za sprawą corbezzolo, czyli sardyńskiego gorzkiego miodu, który smakuje jak palona kawa wymieszana z gorzkim kakao.

Z kolei takich owczych serów jak na Sardynii próżno szukać w innych rejonach świata. Cóż się dziwić, na wyspie żyje więcej owiec niż ludzi. Bogactwo ryb i owoców morza oraz wina, takie jak: cannonau, nuragus czy torbato, to podstawa diety każdego Sardyńczyka.

Będąc na tak gorącej wyspie, nie sposób pominąć Sa Carapigna. To ręczne wyrabiane lody, z których słynie Sardynia. Nigdzie na świecie sorbet limonkowy nie smakuje tak jak tu i nie ma się co dziwić, bo tutejsze lody wyrabiane są według receptur pochodzących z XVII wieku.

To znakomita ochłoda w tym gorącym, śródziemnomorskim klimacie. Aby jej spróbować trzeba wydać na zakup wycieczki w biurze podróży minimum 2 tyś. złotych za tygodniowy pobyt poza sezonem czyli w maju, wrześniu czy październiku. W najgorętszym okresie od czerwca do połowy września ceny są o minimum 1 tyś złotych wyższe.

Jeśli chcesz wyjazd zorganizować samodzielnie, sprawdź, jak zarezerwować tanie noclegi na wyspie i ruszaj w podróż choćby dziś.

Udostępnij:

Podróżnik z pasją i fotograf z zamiłowania. Z branżą turystyczną związany od wielu lat.

Poszukuje miejsc pięknych i nieoczywistych. Ceni sobie bliski kontakt z naturą. Nie boi się niczego – nawet komarów! Podróżuje najchętniej latem i z rodziną.