Przejdź do treści

Szczepienia nieobowiązkowe. Kiedy i przeciwko czemu warto się zaszczepić?

Udostępnij:

Nasze zdrowie jest priorytetem, dlatego warto realizować Program Szczepień Ochronnych (PSO). Szczepienia dzielą się na obowiązkowe, które są bezpłatne, oraz zalecane, które wiążą się z poniesieniem pewnych kosztów. Szczepienia zalecane wspomagają układ immunologiczny, dlatego są dobrą inwestycją w zdrowie.

Szczepienia zalecane, czyli nieobowiązkowe

Dostęp do szczepień nieobowiązkowych (szczepienia zalecane) jest uzależniony od naszej sytuacji finansowej. Program Szczepień Ochronnych (PSO) zawiera informacje o tym, kiedy i jakie szczepienia są dokonywane w Polsce. Możemy wyróżnić kalendarz szczepień dla niemowląt, dla dzieci oraz dla dorosłych. Kalendarze szczepień są aktualizowane co roku przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Szczepienia przeciwko pneumokokom

Przeciw pneumokokom mogą zaszczepić się zarówno dzieci, jak i dorośli. Pneumokoki to bakterie, które wywołują zapalenie opon mózgowych, zapalenie ucha, gardła czy płuc. Szczepienia są rekomendowane dla dzieci do 2 lat oraz dla osób z osłabionym układem immunologicznym (odpornościowym), czyli palaczy, seniorów, chorych na cukrzycę lub osób, które zmagają się z chorobami przewlekłymi. Cena szczepienia wynosi 320 zł.

Szczepienia przeciwko krztuścowi, tężcowi i błonicy

Krztusiec to ostra choroba zakaźna, która atakuje układ oddechowy i cechuje się napadami duszności. Tężcem można się zarazić poprzez skaleczenie, do rany przedostają się bakterie, które produkują toksyny, a te atakują komórki nerwowe. Natomiast coraz mniej znana błonica atakuje gardło i może spowodować uduszenie.

Szczepienia przeciwko krztuścowi, tężcowi i błonicy są rekomendowane dla osób, które ukończyły 19 lat oraz osób starszych. W tym przypadku nie ma jednak trwałej ochrony. Co 10 lat powinno się powtarzać dawkę „przypominającą”. Szczepienia przeciw wyżej wymienionym chorobom podawane są w pakiecie, którego koszt to około 100 zł.

Szczepienie przeciwko WZW A i WZW B

Zalecane szczepienia


WZW typu A jest to jedna z najbardziej popularnych chorób występujących u dzieci. Aby dziecko mogło być zaszczepione, musi ukończyć 1. rok życia. Dodatkowo szczepienie zalecane jest osobom, które wykonują pracę przy produkcji żywności lub usuwaniu odpadów komunalnych. Co ważne, należy powtórzyć je po roku od pierwszego szczepienia, zaś jego cena wynosi około 120 zł.

Szczepienie na WZW typu B jest również cykliczne, jednak rekomendowane osobom dorosłym, seniorom, i pacjentom, którzy przygotowują się do operacji. Do zakażenia dochodzi przez krew i kontakt seksualny. Koszt takiego szczepienia to około 70 zł.

Szczepienie przeciw rotawirusom

Szczepenie dzieci


Rotawirusy są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Wirus zagnieżdża się w komórkach jelita cienkiego i niszczy komórki nabłonka. Objawia się biegunką oraz wymiotami i doprowadza do odwodnienia organizmu. Szczepionka na rotawirusy jest zatem bardzo ważna. Wykonuje się je doustnie w 2 lub 3 dawkach. Koszt szczepionki to 400 zł.

Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

Objawy tej choroby przypominają grypę i pojawiają się w ciągu 7–14 dni po ukąszeniu kleszcza. Kleszczowe zapalenie mózgu może powodować poważne konsekwencje, takie jak niedowład czy porażenie. Niekiedy dochodzi także do trwałego uszkodzenia mózgu. Szczepionka jest rekomendowana dla każdego, kto spędza czas w rejonach, gdzie kleszcze lubią przebywać, takich jak łąki, lasy czy parki. Dzieci można szczepić, jeśli ukończyły 1. rok życia. Koszt szczepionki to 80 zł.

Szczepienia przed wyjazdem z kraju

Warto wiedzieć, że Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne wskazują jako obowiązkowe tylko szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze). Należy się zaszczepić przed wyjazdem do Afryki, Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej oraz Azji.

Dodatkowo, jeżeli wybieramy się do Arabii Saudyjskiej, należy zaszczepić się przeciwko zakażeniom meningokowym. Infekcja meningokokowa jest bardzo niebezpieczna. Prowadzi do zapalenia ucha środkowego lub płuc i rozwija się w zastraszającym tempie. Może spowodować zapalenie opon mózgowych lub sepsę, a w konsekwencji nawet śmierć.

Jeśli naszym celem są Indie, Tajlandia, Maroko, Chiny lub Meksyk warto zabezpieczyć się przed tężcem, WZW A, WZW B czy durem brzusznym. 

 

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.