Przejdź do treści

Wyposażenie akwarium – niezbędne sprzęty i akcesoria

Udostępnij:

Odpowiednia aranżacja wnętrza akwarium ułatwia organizację i monitorowanie parametrów wody, ale nie tylko. Jak stworzyć odpowiednie warunki dla ryb?

Osoby, które rozpoczynają przygodę z akwarystyką, zazwyczaj nie wiedzą, jak prawidłowo urządzić akwarium. Zakup samego zbiornika i napełnienie go wodą nie wystarczą. Aby ryby miały odpowiednie warunki, należy zapewnić im jeszcze ogrzewanie i napowietrzanie do wody. Powinny mieć również stały dostęp do światła. Urządzanie akwarium to proces czasochłonny, ale w późniejszym etapie dający mnóstwo przyjemności dla oka.

Wyróżniamy dwa rodzaje akwariów – słodkowodne i morskie. Dla początkujących akwarystów lepsza będzie inwestycja w akwarium słodkowodne z mało wymagającymi rybami. Wybierając akwarium, należy również określić jego kształt. Pewne jest jednak to, że łatwiej będzie zadbać o jego pielęgnację, jeżeli nie ma żadnych uwypukleń.

Wyposażenie akwarium

Najważniejszym urządzeniem jest filtr do akwarium. Odpowiada on za napowietrzenie i oczyszczanie wody. Woda musi jak najlepiej służyć organizmom w niej żyjącym, dlatego powinna być przejrzysta i nie może wydzielać nieprzyjemnego zapachu.

Co dwa lub trzy tygodnie należy wymienić około 30% wody ze zbiornika, co umożliwi łatwiejszą filtrację i szybsze usuwanie zanieczyszczeń. Dla mniejszych zbiorników można wybrać filtr gąbkowy, natomiast w przypadku większych sprawdzi się filtr zewnętrzny.

Kolejnym nieodzownym urządzeniem jest pokrywa z oświetleniem. Spełnia ona kilka ważnych funkcji – dostarcza światło, zapewnia odpowiednią wilgotność, a także bezpieczeństwo. Światło jest elementem niezbędnym dla uprawy roślin wodnych.

Jeżeli natomiast chodzi o temperaturę wody w akwarium, jest ona uzależniona od gatunków zwierząt i roślin w niej żyjących. Optymalna wynosi około 25–30°C, a zapewnimy ją przy użyciu grzałki do akwarium.

Jeżeli chcemy zwiększyć rybkom komfort, konieczne jest wybranie grzałki z termostatem, który będzie kontrolował temperaturę wody i w razie jej spadku załączy ogrzewanie. Najmniej kosztowną inwestycją jest termometr, który również warto mieć. Grzałki mogą się zepsuć, dlatego ważne jest, abyśmy sami kontrolowali temperaturę wody.

Akwarium trzeba odpowiednio pielęgnować, dlatego warto posiadać czyścik do szyb, dzięki któremu usuniemy chociażby glony. Ponadto jednym z ważniejszych akcesoriów pielęgnacyjnych jest odmulacz do akwarium. To często stosowane urządzenie, które pozwala pozbyć się zanieczyszczeń gromadzących się na dnie. Ułatwia ono również podmianę wody.

Dekoracje w akwarium

Domowe akwarium

Jedną z najważniejszych rzeczy jest podłoże do akwarium. Wpływa ono nie tylko na estetykę całego zbiornika, ale zapewnia także odpowiednie warunki rozwoju istot żyjących w nim. Najczęściej jako podłoże ukorzeniania się roślin akwariowych wybierane są żwir i gruby piasek.

Niezbędne dla zapewnienia równowagi biologicznej w akwarium są ponadto rośliny. Odzwierciedlają one wodny świat oraz nadają naturalności tworzonemu środowisku. Rośliny dają miejsce, w którym ryby lubią się chować. Ich najważniejszą funkcją jest dostarczanie tlenu. Co ważne, są również naturalnymi filtrami.

Popularnymi dekoracjami są także kamienie, fragmenty skał oraz korzenie. Ciekawym elementem jest również tło do akwarium. Można je nabyć, choć nie jest to konieczne. Warto zaznaczyć, że tło odpowiedzialne bywa również za ograniczenie dostępu do światła, które sprzyja rozwojowi glonów.

Akwarium wolnostojące

Decydując się na domowe akwarium, musimy być świadomi, że jest to nie tylko dekoracja, ale również miejsce, w którym znajdują się organizmy żywe. Obowiązkiem każdego posiadacza akwarium jest zakup odpowiednich sprzętów i częsta pielęgnacja zapewniająca utrzymanie równowagi biologicznej. Akwarium upiększa wnętrze naszego domu. Co natomiast zrobić, aby ubarwić przestrzeń wokół niego? O tym w poniższym artykule.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.