Najpopularniejsze sanatoria w Polsce
Polskie uzdrowiska zaliczane są do najlepszych w Europie, dlatego warto skorzystać z ich walorów rekreacyjnych, przyrodniczych i naturalnych. Korzystny wpływ na organizm człowieka mają zwłaszcza znajdujące się w nich wody termalne, ozon czy wody i sole mineralne. Do których z nich warto się wybrać?
Nałęczów
Nałęczów to miasto położone w województwie lubelskim. Ponad 25 ha zajmuje Park Zdrojowy, na terenie którego znajdują się złoża borowin oraz lecznicze źródła. Nałęczów jest położony w najcieplejszym regionie Polski, czyli tzw. V regionie bioklimatycznym. Mikroklimat w tym miejscu cechuje wysoka jonizacja powietrza, co ma wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. Malownicze krajobrazy pełne zieleni zachęcają do relaksu i wyciszenia. To właśnie z Nałęczowa pochodzą znane wody mineralne: „Nałęczowianka” i „Cisowianka”.
Nie brakuje tutaj również ciekawych rozrywek. Odwiedzić możemy m.in.: kompleks wodny Atrium, Park Zdrojowy, zabytkowe wille, jak np. Willa Oktawia z 1880 roku i wiele więcej. Nieopodal Nałęczowa znajduje się Kazimierz Dolny, miasto słynące z niepowtarzalnych krajobrazów i wystaw malarskich.
W Nałęczowie skorzystać można z oferty takich sanatoriów jak: Sanatorium Uzdrowiskowe Rolnik, Ciche Wąwozy, Sanatorium Fortunat, Jesienna Rezydencja, Luxmed-Uzdrowisko Nałęczów czy Stare Łazienki w Nałęczowie.
Ciechocinek
Myśląc o sanatoriach w Polsce pierwsze skojarzenie to Ciechocinek. Miasto znajduje się 25 kilometrów od Torunia, a do zaoferowania ma mnóstwo atrakcji. Na terenie Ciechocinka położony jest słynny Park Zdrojowy. Panujący tu mikroklimat obejmuje ochrona prawna, z tego też względu udział przemysłu w tym mieście jest znikomy, podobnie jak ruch samochodowy. Ciechocińskie solanki mają od 8 do 37 stopni Celsjusza, a poziom ich zasolenia sięga nawet do 6,4%. Można zażyć w nich kąpieli, a nawet poznać ich smak w pijalni wód o zabytkowym charakterze. W Ciechocinku znajdują się również zabytkowe tężnie solankowe z połowy XIX wieku, które są największym tego typu obiektem w Europie.
Mieści się tu aż kilkanaście obiektów udostępnionych dla kuracjuszy, w których prowadzone jest leczenie uzdrowiskowe. Zalicza się do nich, chociażby Sanatorium Uzdrowiskowe „Chemik", Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek oraz Sanatorium Uzdrowisko Eden. Znajdziemy tu też cztery parki: Tężniowy, Sosnowy, Zdrowia i Zdrojowy. Na uwagę zasługuje też spektakularny Zegar Kwiatowy. Nie sposób przegapić zabytkowych świątyń - prawosławnej cerkwi pod wezwaniem św. Michała Archanioła oraz kościoła św. Piotra i Pawła.
Szczawnica
Szczawnica to miasto uzdrowiskowe położone w sercu Beskidu Sądeckiego. Mieści się tutaj niezwykle popularne sanatorium w górach o nazwie Dzwonkówka usytuowane w dolinie Grajcarka pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim. Znajdziemy tu źródła dwunastu kwaśnych wód oraz rozsławioną na cały kraj pijalnię wód mineralnych, gdzie spróbować można bogatych w mikroelementy oraz sole mineralne szczawów wodorowęglanowych, bromkowych i sodowych. W tutejszym zakładzie przyrodoleczniczym skorzystać można z licznych zabiegów, np. fali uderzeniowych czy inhalacji AMSA. Zabiegi są dostępne nie tylko dla kuracjuszy, ale i dla turystów odwiedzających Szczawnicę.
Uzdrowiska w Szczawnicy specjalizują się w leczeniu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, prowadzone są tu także zajęcia rehabilitacyjne. Szczawnica to uzdrowisko dla dorosłych, jak również sanatorium dla dzieci. Do dyspozycji kuracjuszy jest wiele ośrodków, w tym m.in.: Sanatorium Uzdrowiskowe Dzwonkówka, Uzdrowisko Szczawnica, Sanatorium Hutnik.
Kołobrzeg
Kąpiele i zabiegi solankowe przyciągają do sanatorium nad morzem tysiące turystów. Zasolenie wody w Kołobrzegu sięga aż 7 promili. Znajdziemy tu obfite złoża borowiny oraz ponad 20 różnych obiektów sanatoryjnych. Większość z nich mieści się w zielonej, wschodniej części miasta. Warto wiedzieć, że miasto zaczęło wykorzystywać swoje walory lecznicze i wypoczynkowe już w XIX wieku. Oprócz klasycznych zabiegów rehabilitacyjnych skorzystamy tu z terapii opartych na bogactwach Kołobrzegu, czyli przede wszystkim na solance oraz borowinie.
Sanatorium w Kołobrzegu to idealny wybór dla osób preferujących wypoczynek nad morzem. Miasto ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji: molo, muzeum figur woskowych, bindaż, muzeum 6D oraz źródło solankowe. Ciekawym miejscem są Ogrody Hortulus Spectabilis z największym na świecie labiryntem grabowym o powierzchni 1 ha, w sercu którego znajduje się 20-metrowa wieża widokowa. Do najchętniej odwiedzanych ośrodków w Kołobrzegu zalicza się: Sanatorium Muszelka, Sanatorium Uzdrowiskowe Posejdon oraz Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk.
Busko-Zdrój
Busko-Zdrój to kolejna miejscowość uzdrowiskowa, do której zjeżdżają kuracjusze z całej Polski. Położona jest w województwie świętokrzyskim w sąsiedztwie zabytkowego Sandomierza. Znakiem rozpoznawczym tej miejscowości są znajdujące się na jej terenie wody zdrowotne. Sanatorium w Busko-Zdroju obejmuje leczenie różnych schorzeń, w tym m.in. chorób neurologicznych, reumatycznych, ortopedycznych czy dermatologicznych. Prowadzone są tutaj również turnusy rehabilitacyjne dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. Podczas zabiegów wykorzystywana jest borowina oraz wody siarczkowe i jodkowo-bromkowe. Na terenie miasta znajdują się Zakłady Przyrodolecznicze proponujące kąpiele mineralne, krioterapię, światłolecznictwo czy usługi elektroterapeutyczne. Do dyspozycji kuracjuszy pozostają także przychodnie uzdrowiskowe oraz szpitalne oddziały uzdrowiskowe.
Goście wybrać mogą m.in. Sanatorium ”Marconi” z Zakładem Przyrodoleczniczym, Sanatorium Uzdrowiskowe "Oblęgorek" II, Szpital Uzdrowiskowy "Krystyna, Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny "Górka" z Zakładem Przyrodoleczniczym oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium Uzdrowiskowe "Rafał".
Lądek Zdrój
Lądek Zdrój to miasto w Sudetach Wschodnich, w dolinie rzeki Białej Lądeckiej, znane głównie dzięki bogactwu wód siarczkowych i fluorkowych. Warto wiedzieć, że mieści się tu najstarsze uzdrowisko w Polsce i w Europie, a wody termalne już od ponad 500 lat wykorzystywane są w celach leczniczych. Kuracjusze chętnie spędzają tu czas, zwłaszcza w barokowym gmachu wybudowanym jeszcze w 1680 r, w którym obecnie znajduje się zakład przyrodoleczniczy „Wojciech”. Zażyć można w nim kąpieli termalnych w basenie przypominającym dzieło sztuki: okrągła niecka, otoczona zdobieniami pokryta jest imponujących rozmiarów kopułą. Do zabytkowych uzdrowisk zalicza się również sanatorium “Jerzy”, którego historia sięga 1498 r.
Lądek Zdrój zaprasza turystów i kuracjuszy zarówno w sezonie wiosenno-letnim, jak i jesienno-zimowym, zwłaszcza że nie brakuje tu stoków narciarskich oraz ciekawych tras, idealnych na dłuższe spacery.
Ile kosztuje pobyt w sanatorium?
Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne zalecane jest osobom w każdym wieku, skorzystać mogą z niego także dzieci. Cena turnusu zależy od wielu czynników, zwłaszcza od wybranego miejsca. Pobyt w sanatorium prywatnym to wydatek rzędu 800-1100 złotych za 7 nocy. W tej cenie otrzymamy zakwaterowanie, trzy posiłki, a także 2-3 zabiegi dziennie. Turnus dwutygodniowy kosztuje ok. 1500-1600 złotych. Skorzystać można z refundacji NFZ, trzeba jednak zapisać się do kolejki do sanatorium. Czas oczekiwania wynosi do 18 miesięcy. Jeżeli nie chcesz czekać, a brakuje Ci gotówki, to rozwiązaniem okaże się szybka pożyczka od Wonga. Dodatkowe środki finansowe możesz pozyskać w ten sposób w zaledwie kilkanaście minut. Wystarczy złożyć wniosek z dowolnego miejsca za pośrednictwem sieci.