Przejdź do treści

Przegląd najmniej awaryjnych samochodów do 30 tys. zł, w które warto zainwestować?

Udostępnij:

Z racji tego, że wiele samochodów ma powypadkową przeszłość, można pomyśleć, iż obecnie nabycie dobrego auta to dość trudne zadanie. Jeżeli jednak dysponujemy kwotą blisko 30 tys. zł możemy wybierać spośród pojazdów każdej klasy.

Auto do 30 tyś. zł - na co zwracać uwagę przy wyborze?

Młoda kobieta testuje samochód


Jeżeli posiadamy sumę bliską 30 tys. zł możemy liczyć na to, że auto, które wybierzemy, będzie wygodne i bezpieczne. Każdy kierowca, zarówno początkujący, jak i ten doświadczony, powie, że najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Przed zakupem samochodu warto sprawdzić ocenę, którą przeprowadza Euro – NCAP. Jest to niezależna organizacja, która weryfikuje samochody pod względem bezpieczeństwa. Ważne jest, aby model, który kupujemy, miał bezpieczną konstrukcję oraz elementy wyposażenia, takie jak ABS. Auto powinno posiadać wspomaganie kierownicy, które sprawi, że jazda będzie wygodna.

Ponadto trzeba wiedzieć, że koszty poszczególnych części samochodu zależą od konkretnego modelu. Należy zdawać sobie sprawę, że od tego, jakie auto kupimy, zależy to, ile w przyszłości zapłacimy za koszty utrzymania czy potencjalne naprawy. Tańsze są z całą pewnością samochody, których pojemność silnika jest mniejsza.

Jakich aut należy unikać?

Zakup samochodu to jedna z poważniejszych decyzji finansowych. Auto ma przecież służyć lata, dlatego warto zorientować się, co oferują nam poszczególne aumodele. Nasza czujność przy zakupie samochodu używanego powinna być wzmożona, ponieważ wielu sprzedających cofa liczniki oraz ukrywa powypadkową przeszłość.

Przed zakupem samochodu należy go przetestować i dokładnie obejrzeć. Trzeba unikać zatem modeli, których przebieg jest bardzo niski, lub uszkodzonych w „niewielkim stopniu”. Jeżeli zatem historia danego samochodu nie jest znana, nie należy go kupować, ponieważ może być dobrze zakamuflowany.

Auta nowe czy używane?

Para przed samochodem trzyma kluczyki


Jeżeli chodzi o nowe auta, jest wiele plusów. Przede wszystkim tym, co przyciąga kupujących, jest gwarancja idealnego stanu technicznego lub możliwość wymiany ze względu na wadę fabryczną. Znamy pochodzenie samochodu i jego historię, czego nie możemy powiedzieć o autach używanych.

Na samochód prosto z salonu jest gwarancja, która wynosi co najmniej dwa lata. Nowe auta kojarzą się z komfortem i luksusem. Niestety, mają również minusy, a największym z nich jest cena. Po pierwszym roku użytkowania nowy samochód może stracić około 40% wartości.

Natomiast co do zalet samochodów używanych, największą z nich jest niższa cena. Ponadto jeżeli ktoś sprzedaje auto po dwóch latach używania go od nowości, możemy je nabyć nawet za 50% wartości salonowej. Samochody używane są najlepszą opcją dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup drogiego auta.

Zanim zdecydujemy się na zakup używanego auta, wiele opinii możemy poczytać w internecie, sprawdzić, jak samochody wychodziły na różnych testach. W przypadku aut nowych ufamy producentowi i sami „testujemy” pojazd.

W przypadku samochodów używanych – koszty napraw są mniejsze. Samochody z salonu mają zazwyczaj skomplikowaną elektronikę, a auta starszej generacji szeroki wachlarz części zamiennych, które łatwiej pozyskać.

30 tys. zł to kwota, za którą można kupić dobry, używany samochód. Wybór będzie dość duży, bo w tej cenie możliwe jest dokonanie zakupu samochodu nawet wyższej klasy. Nie masz takiego budżetu? Sprawdź zatem poradnik „Tanie auto rodzinne – jak wybrać w budżecie do 5 tys. zł?”

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.