Przejdź do treści

Balkon – przestrzeń z potencjałem. Jak ją urządzić?

Udostępnij:

Odpowiednio zaaranżowany balkon może stać się miejscem do odpoczynku, do spotkań ze znajomymi czy też do pracy. Gustowne meble, dekoracje oraz rośliny sprawią, że będzie przytulnie i kameralnie.

Aranżacja balkonu – wybór mebli

Przytulny balkon


Pomysł na balkon zależny nie tylko od naszej kreatywności, ale także wielkości czy kształtu balkonu. Aby nie zapanował chaos, wizja, którą tworzymy w głowie, musi być zgodna z warunkami panującymi na balkonie. Dzięki meblom balkonowym, a także ciekawym dodatkom i akcesoriom, przestrzeń może być nie tylko przytulna, ale również praktyczna.

Balkon to miejsce, w którym musimy czuć się komfortowo. Balkon w bloku to często przedłużenie mieszkania – choć znajduje się na zewnątrz, stanowi dodatkowe pomieszczenie. Jeżeli planujemy spotkania towarzyskie i lubimy zapraszać gości, można zainwestować w siedziska z palet, które są rozłożyste, ale również wygodne, możemy również zakupić pufy lub miękkie poduchy. Pufy są zazwyczaj otwierane od góry, mogą zatem pełnić również funkcję schowka na różne akcesoria. Na takie wyjście mogą zdecydować się osoby, które lubią minimalizm.

Dobrym rozwiązaniem na balkony o większej powierzchni jest sofa albo leżanka. Nie może zabraknąć koca, a także miękkich i puszystych poduszek – poranki, a także noce będą o wiele cieplejsze. Poduszki będą niezbędne, gdy zechcemy położyć się oraz poczytać książkę lub gazetę.

Na balkonach o małej powierzchni możemy postawić stolik, który będzie miejscem na filiżankę kawy lub herbaty. Jeżeli balkon jest większy, można postawić na składane meble balkonowe. Przestrzeń ta będzie mogła również służyć jako jadalnia.

Zielony kącik i oświetlenie

Kolorowe doniczki na balkonie


Nawet na małym balkonie może znaleźć się miejsce na zielony kącik. W tym celu powinniśmy rozejrzeć się za doniczkami. Na rynku dostępna jest ich szeroka gama: drewniane, kamienne, plastikowe czy ceramiczne. Możemy również wybrać doniczki zawieszone na metalowych prętach.

Kwiaty na balkon – jakie będą najlepsze?

Do najpopularniejszych kwiatów balkonowych należą rośliny o zwisających pędach czyli petunie i pelargonie. Te drugie odporne są na suszę oraz podmuchy wiatru, a dodatkowo łatwo się je uprawia. Nasze otoczenie ubarwią także surfinie czy fuksje. Ulubione kwiaty zaspokoją poczucie estetyki i stworzą przyjemny klimat, a także nasycą balkon różnymi przyjemnymi zapachami.

Niektórzy traktują balkon jako ogródek, w którym uprawiają zioła. Jeżeli postawimy na takie rozwiązanie, listki bazylii, mięty oraz innych ziół będziemy mogli mieć zawsze pod ręką. Na balkonie warto zadbać o oświetlenie. Kolorowe świecące girlandy lub lampiony zawieszone nad stołem stworzą romantyczną atmosferę, rozjaśnią przestrzeń, a także – co najważniejsze – nie zajmą dużo miejsca. Równie dobrze lampki można umieścić w narożnikach balkonu, a na stole postawić same świece.

Zabudowa balkonu

Gdy mieszkanie znajduje się w mieście przy ruchliwej ulicy, jego zabudowa jest nieunikniona. W ten sposób odgrodzimy się od kurzu i spalin. Stawiając na szklaną zabudowę, uchronimy się przed deszczem i zimnym wiatrem. Latem natomiast dobry będzie wybór rolet, które chronią rośliny przed promieniami słońca. Zaciszny zakątek stworzymy także poprzez przymocowanie do balustrady maty trzcinowej, bambusowej lub wiklinowej. Tkaniny, które będą ochraniać nasz balkon, muszą być odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Balkon to dodatkowa przestrzeń, która może służyć jako miejsce przyjmowania znajomych, a także strefa relaksu. Odpowiednio zaaranżowany balkon to także azyl, w którym spędza się letnie poranki i wieczory. Dla tych, którzy mieszkają w mieście, balkon będzie idealnym miejscem na urządzenie ogródka. Więcej na temat ciekawego zaaranżowania przestrzeni znajdziecie w artykule: „Jak urządzić pokój wielofunkcyjny".

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).