Przejdź do treści

Fakty i mity na temat pielęgnacji paznokci – poznaj je wszystkie

Udostępnij:

Paznokcie są codziennie narażone na urazy poprzez kontakt z twardymi rzeczami czy detergentami. Jak pielęgnować paznokcie oraz zapobiegać uszkodzeniom?

Paznokcie są jednym z wytworów naskórka. Pełnią one funkcję ochronną przed działaniem czynników mechanicznych. Głównym budulcem paznokcia jest keratyna, czyli białko włókienkowe, z którego zbudowane są również włosy oraz skóra.

Jednak nie każdy ma mocną i zdrową płytkę paznokcia. Paznokcie mogą być łamliwe czy rozdwojone. Pojawiają się również przebarwienia, które mogą być efektem niedoboru cynku czy żelaza w organizmie.

Ze względu na to, że paznokcie codziennie są narażone na kontakt z przedmiotami lub produktami, które mogą je uszkodzić, wymagają częstej pielęgnacji.

Co szkodzi paznokciom?

Wiele kobiet, aby ukryć niedoskonałości, przebarwienia lub szorstką oraz zniszczoną płytkę paznokcia stosuje lakiery zwykłe bądź hybrydowe. Takie rozwiązanie zaledwie ukryje problem, a nie go wyeliminuje. Zbyt długie trzymanie hybrydy może szkodzić paznokciom.

Ważne jest to, aby nie zdejmować manicure samodzielnie. W salonach kosmetycznych używane są specjalne płyny zawierające składniki, chroniące przed nadmiernym wysuszeniem. Sprzątanie bez rękawiczek naraża paznokcie, a także dłonie na kontakt z detergentami.

Często na paznokciach pojawiają się plamy oraz przebarwienia. Mogą być one konsekwencją niedoboru cynku, miedzi, krzemu czy żelaza.

Jak dbać o paznokcie?

Manicure w salonie kosmetycznym


Utrzymanie paznokci w formie nie jest trudne. Wystarczy wyrobić sobie dobre nawyki. Przede wszystkim dbać o higienę, czyścić oraz regularnie obcinać paznokcie. Po obcięciu należy wykończyć brzeg paznokcia pilnikiem. Metalowe pilniki strzępią płytkę paznokcia i są zbyt twarde. Wytrzymałe i rekomendowane są za to pilniki szklane lub mineralne.

Na kruche paznokcie pomagają oliwki, które dobrze natłuszczają płytki. Można nabyć je w każdej drogerii. Szczególnie podczas zimy należy pamiętać o nawilżaniu dłoni oraz paznokci, gdyż mróz niszczy płytkę. Paznokcie będą słabsze, jeśli będziemy zbyt długo moczyć je w wodzie, a także używać zmywaczy z acetonem.

Narażone na uszkodzenia są także paznokcie u stóp. Bardzo ważne jest obuwie – należy nosić dobre jakościowo i wygodne buty, aby paznokcie nie wrastały w skórę.

Powinniśmy także dobrze się odżywiać. W diecie powinny znaleźć się między innymi orzechy, pestki dyni lub słonecznika. Źródłem magnezu i żelaza jest kakao, natomiast witaminy B – zboża, jajka oraz rośliny strączkowe. W odpowiednim menu powinny znaleźć się przetwory mleczne, które zawierają wapń, oraz buraki i kapusta, które są źródłem cynku. Raz na jakiś czas wskazane są także wizyty u kosmetyczki połączone ze specjalistycznymi zabiegami.

Zmiany chorobowe

Zmiany chorobowe na paznokciach


Wygląd paznokci może odzwierciedlać kondycję organizmu. Zdrowa płytka paznokcia jest gładka i różowa, a wszelkie zmiany struktury i koloru mogą być oznaką niewłaściwej pielęgnacji paznokci lub choroby. Pojawiające się na paznokciach białe plamki bądź prążki mogą być symptomem chorób serca czy mukowiscydozy.

W przypadku łuszczycy na płytkach paznokci możemy zauważyć występujące okrągłe ubytki kropkowate. Przerost paznokci czy pojawiające się bruzdy poprzeczne to objaw cukrzycy. Jeżeli zauważymy, że płytka paznokciowa rozdziela się, powodem mogą być choroby tarczycy, a także zakażenia grzybicze, bakteryjne czy wirusowe.

Najczęściej występującym kolorem przebarwień na paznokciach jest kolor biały. Pojawiają się one wskutek niedoboru witamin. O niebezpiecznych zmianach mogą świadczyć również ciemne przebarwienia. Kolor brązowy może wskazywać między innymi na czerniaka złośliwego, który daje przerzuty. Z kolei żółte paznokcie mogą być objawem grzybicy czy AIDS.

Jeżeli paznokcie zaczynają wrastać, w żadnym wypadku nie można samemu ich przycinać. Konieczna w tym wypadku będzie wizyta u specjalisty, który dokona tego za pomocą sterylnego przyrządu oraz założy opatrunek. Niezbędna może być również antybiotykoterapia, jeżeli pojawi się infekcja.

Zdrowe i zadbane paznokcie to najlepsza wizytówka. Warto wykształcić w sobie dobre nawyki i przestrzegać zasad higieny. Więcej na ten temat przeczytasz w kolejnym artykule.

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).