Przejdź do treści

Jak oszczędzać pieniądze? Poznaj najważniejsze zasady

Udostępnij:

Większość Polaków nie ma żadnych oszczędności. Niespodziewany wydatek rzędu 1000 zł może być problemem, dlatego specjaliści od finansów radzą, by mieć tzw. poduszkę finansową. Jest to forma zabezpieczenia właśnie na takie nieprzewidziane sytuacje. Może i nie wystarczy na generalny remont, ale na naprawę samochodu czy zakup nowej pralki – jak najbardziej. Sprawdź, jak oszczędzać pieniądze!

Systematyczne oszczędzanie i jego siła

Rzadko doceniamy siłę systematycznego powtarzania jakiejś czynności, a takim nawykiem powinno się dla nas stać oszczędzanie. Jednym z najczęściej powtarzanych argumentów przeciwko odkładaniu pieniędzy jest popularne „nie mam z czego – za mało zarabiam”. Tymczasem nawet niewysokie dochody pozwalają na zgromadzenie oszczędności. Systematyczne sposoby oszczędzania są jednymi z najskuteczniejszych. Jest na to kilka pomysłów.

Jednym z nich jest odkładanie 10% swoich dochodów. To niewiele, ale kilka miesięcy odkładania kwoty 200-300 zł pozwoli zgromadzić już całkiem niezły kapitał. Innym patentem są aplikacje do systematycznego oszczędzania oferowane przez banki. I tak, możemy ustalić, że z każdej kwoty wydawanej z naszego konta, bank będzie odciągał na konto oszczędnościowe dla nas np. 5%.

Warto także od czasu do czasu kontrolować ile kosztuje nas prowadzenie konta w danym banku, może okazać się to zbyt kosztowne i będzie trzeba poszukać lepszej oferty. Nie zauważymy tego na co dzień, ale znowu – po pewnym czasie okaże się, że mamy dodatkową kwotę, która pozwoli kupić prezenty na święta albo zaplanować rodzinny weekendowy wypad.

Nieźle sprawdzają się nietypowe sposoby na oszczędzanie. Może to być na przykład odkładanie każdej pięciozłotówki, jaką dostaniemy płacąc w sklepie. Albo wyzwania oszczędnościowe zakładające, że każdego tygodnia zwiększamy odkładaną kwotę np. przez pół roku albo rok. Zaczynamy od 10 zł, następnego tygodnia odkładamy 20 zł itd.

Jak oszczędzać pieniądze w domu i w życiu codziennym?

Mężczyzna dokonuje wyliczeń na kalkulatorze

Wbrew pozorom, sporo naszych codziennych zachowań, którym nie poświęcamy zbyt wiele uwagi, może zwiększać wydatki. Warto się temu dokładniej przyjrzeć. Każdy, kto szuka informacji o tym, jak nauczyć się oszczędzać, trafia na tzw. „efekt latte”. Chodzi o kupowanie kawy każdego dnia w kawiarni w drodze do pracy czy np. gotowej kanapki itp. Codziennie wydajemy na to około 10 zł. W ciągu miesiąca zbiera się kwota sięgająca blisko 250 zł.

Kawę można także przygotować w domu i przelać do kubka termicznego. Przygotowany w domu lunch do pracy na pewno będzie tańszy, a przy okazji pewnie będzie zdrowszy. Do pracy niekiedy możemy dostać się szybciej (i taniej) rowerem lub komunikacją miejską. Dobrym rozwiązaniem są wspólne dojazdy.

W domu czasem wystarczy obniżyć temperaturę ogrzewania nawet o 1 stopień, żeby na koncie została dodatkowa kwota. Do kranów warto zainstalować perlatory (rodzaj sitka, które instaluje się na końcu kranu zwiększającego optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie), jeśli jeszcze takich nie mamy i zainwestować w zmywarkę energooszczędną, która zużywa zdecydowanie mniej wody.

Gaśmy światło w tych pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Na noc warto odłączać np. telewizor z kontaktu – utrzymywanie go w stanie stand by to kolejny koszt – około 70 zł rocznie.

Kobieta chowa pieniądze do portfela

Także codzienne zakupy to wyzwanie dla tych, którzy uczą się oszczędzać. Przed wyprawą do sklepu najlepiej najeść się w domu i zrobić listę potrzebnych produktów. Przy kasie warto mieć gotówkę. Wydawanie fizycznych, a nie wirtualnych pieniędzy bardziej „boli” – prosty trik, a jakże skuteczny!

Dobrze pamiętać także o tym, aby niektóre rzeczy kupować po sezonie, kiedy są wyprzedawane, jak np. opony samochodowe. Również na wakacje można pojechać podczas niższego ruchu turystycznego. W sieci jest także mnóstwo rabatów – codziennie można skorzystać z jakiejś oferty.

Oszczędzanie wcale nie musi oznaczać wyrzeczeń i rezygnacji z przyjemności. Najlepiej określić sobie cel na jaki odkładamy pieniądze, będzie wtedy łatwiej zmobilizować się do tego dobrego nawyku. Dobrze także planować wydatki z wyprzedzeniem, wtedy nic nie powinno nas zaskoczyć. Przeczytaj też o tym, ile pozwala zaoszczędzić ekologiczny dom.

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.