Przejdź do treści

Ogród wiecznie zielony – jakie gatunki roślin zasadzić, by ogród kusił cały rok?

Udostępnij:

Zastanawiając się nad doborem roślin do ogrodu, warto mieć na uwadze fakt znany doświadczonym ogrodnikom – najciekawszy efekt estetyczny powstaje poprzez połączenie takich krzewów i drzewek ogrodowych, które posiadają różne cechy rozwojowe, tj. tych wiecznie zielonych i tych, które zrzucają liście.

Rośliny całoroczne do ogrodu

Zielone trawnik i krzewy

Wiecznie zielone rośliny do ogrodu pozwolą przezwyciężyć zimową chandrę i rozbudzą wspomnienie lata. Szczególnie efektownie prezentują się roślinne rzeźby, określane również mianem topiar, które łatwo można tworzyć z bukszpanu – krzewu całorocznego do ogrodu charakteryzującego się owalnym kształtem i małymi, błyszczącymi liśćmi. Ta roślina jest polecana w szczególności do obsadzania strzyżonych żywopłotów oraz obwódek. Doskonale prezentuje się w towarzystwie ciemierników, kopytników, przylaszczek i paproci, a także mahonii i małych iglaków.

Bukszpan może być również uprawiany w pojemnikach, lecz powinien być wtedy dobrze zabezpieczony przed mrozem. Ten krzew ozdobny dobrze radzi sobie zarówno w miejscach zaciemnionych, jak i nasłonecznionych (prócz tych zbyt mocno narażonych na palące promienie słoneczne). Preferuje miejsca wilgotne oraz zaciszne. Bukszpan będzie rósł dobrze niemal na każdego rodzaju glebie, ale w szczególności sprzyja mu ziemia bogata w próchnicę i przepuszczalna gleba gliniasta.

Warto mieć na uwadze to, że ten krzew ogrodowy może przymarzać w okresie wyjątkowo mroźnych i bezśnieżnych zim, dlatego wskazane jest osłanianie go w tej porze roku agrowłókniną.

Inną wartą polecenia całoroczną rośliną do ogrodu i bardzo dobrze znoszącą cięcie jest cis, którego ciemnozielone igły pięknie kontrastują na tle innych drzewek i krzewów ozdobnych. Cisy sprawdzają się idealnie w małych, przydomowych ogródkach i podobnie jak bukszpan doskonale prezentują się w postaci rzeźb czy żywopłotów, towarzysząc innym iglakom oraz krzewom liściastym. Są również uniwersalne pod względem nasłonecznienia, ale ich stanowisko powinno być zabezpieczone przed mroźnym wiatrem.

Najlepsze gleby dla hodowli cisów to ziemie bogate w próchnicę lub przeciętne. Sprzyja im duża wilgotność powietrza, dlatego dobrze rosną przy oczkach wodnych. Niezbyt dobrze natomiast znoszą zarówno nadmiernie mokre, jak i nadmiernie suche gleby.

Rośliny okresowe do ogrodu

Krzew z czerwonymi owocami

 

Wiecznie zielone rośliny ogrodowe pięknie łączą się z rzucającymi na zimę liście drzewami i krzewami do ogrodu o ozdobnej korze. Przykładem jest tu klon pensylwański, którego korę ozdabiają białe pionowe prążki i która przyciąga swoją oryginalnością uwagę, szczególnie w okresie zimowym. To drzewko ozdobne do ogrodu preferuje najbardziej żyzne, wilgotne, świeże gleby oraz miejsca osłonięte od wiatru i średnionasłonecznione (półcienie).

Zdarza się, że na wschodzie naszego kraju, w okresie bardzo niskich temperatur, roślina ta może przymarzać, dlatego przez pierwsze lata od jej posadzenia zaleca się jej zabezpieczanie poprzez owinięcie pnia słomianą matą.

Klon pensylwański najlepiej sprawdzi się w dużych ogrodach w towarzystwie laurowiśni, ostrokrzewu, niskich odmian sosny lub innego rodzaju małych roślin iglastych. Podobne zastosowanie znajdzie klon rdzawy, którego liście pięknie przebarwiają się jesienią na pomarańczowo-czerwony kolor.

To drzewko ozdobne do ogrodu nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę, ale najlepiej rozwijać się będzie w ziemi żyznej i wilgotnej.Podobnie jak klon pensylwański może przymarzać w pierwszych sezonach po posadzeniu, dlatego należy go w tym czasie właściwie zabezpieczać.

Odpowiedni dobór roślin ogrodowych zagwarantuje nam niepowtarzalny urok ogrodu niezależnie od pory roku. Wbrew pozorom stworzenie ładnego ogrodu nie musi łączyć się z dużym wydatkiem finansowym. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się: Jak tanio urządzić ładny ogród?

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.