Przejdź do treści

Prezent na chrzest – czym kierować się podczas wyboru?

Udostępnij:

Jaki prezent na chrzest wybrać? Czy kupić coś praktycznego, czy podarować pieniądze czy lepiej upominki na chrzest, które dziecko będzie mogło docenić w przyszłości?

Prezent należy kupić zgodnie z własnymi odczuciami i możliwościami finansowymi. Przeczytaj, jakie upominki na chrzest warto wziąć pod uwagę.

Finansowy prezent na chrzciny – wady i zalety

Zaproszenie na chrzest

Podobnie, jak w przypadku ślubów i komunii, również w przypadku chrztu utarło się, że najlepszym prezentem są pieniądze. Z jednej strony to rozwiązanie ma dużo zalet, z drugiej wiele osób uważa, że kłóci się z zasadami savoir-vivre’u.

A jeśli nawet przyjmujemy, że to dobry pomysł, to często nie wiemy, ile włożyć do koperty. Mamy dwie możliwości: włożenie pieniędzy do koperty i wręczenie jej rodzicom albo założenie konta oszczędnościowego czy lokaty z wpłaconą na nią konkretną kwotą.

Pierwsza opcja ma tę zaletę, że rodzice mogą kupić dziecku to, co uważają za niezbędne. Wiadomo, że przyjście na świat takiego malucha ciągnie za sobą niezliczone wydatki, a te pieniądze pomogą je pokryć.

Druga opcja ma taki plus, że z pieniędzy rzeczywiście skorzysta dziecko, a nie rodzice i być może taka kwota zasili budżet młodego człowieka u progu studiów, wesela lub zakupu mieszkania. Wadą pierwszej możliwości jest to, że musimy zaufać rodzicom, iż gotówka faktycznie zostanie spożytkowana na jakiś cel związany z dzieckiem. Wadą drugiej opcji jest odroczona możliwość skorzystania z ofiarowanej kwoty.

Pamiątki na chrzest – czyli prezent zamiast gotówki

Dużą popularnością cieszą się również pamiątki na chrzest. Często wręczanymi prezentami wśród bliskiej rodziny są dewocjonalia. Mogą to być eleganckie wydania Biblii lub takie w wersji z ilustracjami dla dzieci. Może to być też pięknie ozdobiony różaniec bądź świeca. Niektórzy decydują się na inne symbole, takie jak łańcuszek, medalik lub krzyżyk.

Medalik na chrzest

Innym oryginalnym prezentem z kategorii biżuterii jest bransoletka z grawerem czy wisiorek bańka my wish, zawieszony na eleganckim łańcuszku. We wnętrzu przezroczystej bańki zamieszcza się karteczkę z życzeniami.

O ile biżuteria to dobry pomysł na prezent na chrzciny dla dziewczynki, o tyle nieco bardziej uniwersalnym pomysłem są złote monety na szczęście. Taki prezent łączy w sobie zalety gotówki i pamiątki. Kolekcjonerska moneta czy sztabka złota z wytłoczoną koniczynką lub kominiarzem nie tylko symbolicznie wyrażają życzenia szczęścia maluszkowi, ale też mogą przydać się na początku dorosłego życia.

Ostatnio popularnym prezentem na chrzest jest sesja zdjęciowa. Ciekawą pamiątką jest również kuferek na skarby. Można go wykonać samodzielnie lub kupić. Chodzi o to, by gromadzić tam różne drobnostki związane z życiem malucha – jak bransoletka ze szpitala, pierwsza grzechotka itp. Całe to pudełko można przekazać dziecku, gdy już dorośnie.

Praktycznym pomysłem są prezenty edukacyjne, ekologiczne czy interakcyjne – różnego rodzaju gry i zabawki, np. drewniany jeździk, mata edukacyjna, czy też użyteczne dla rodziców jak fotelik do samochodu czy kołyska.

Bez względu na to, czy planujemy prezent na chrzciny dla chłopca, czy dla dziewczynki, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to ma być coś, co zaspokaja obecne czy przyszłe potrzeby. Przeczytaj też, jak wybrać prezent za 100 zł, 500 zł i 1000 zł.

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.